90’lı Yıllarda Ekranlarımızı Renklendiren Yarışma Programları


884 shares

Biliyorsunuz yaşım itibariyle nostalji serisi hep benim için ayrı bir yerde oldu. İnsan geriye bakınca özlüyor haliyle. 90’ların tadıyla alakalı size burada herhangi bir betimleme yapma ihtiyacı duymuyorum. Kalitenin reklama ihtiyacı yoktur sonuçta… Bu Yılların en güzel taraflarından biriyse; tartışmasız yarışma programlarıydı. Yüzünden samimiyet damlayan sunucuları ve televizyona yeni yeni ısınan yarışmacıların eğreti tavırlarıyla oldukça fantastik bir hal alan bu programlar belki de 90’ların en güzel yanlarından biriydi.

Evet Hayır

Erkan Yolaç’ın sunduğu bir nevi Tabu oyununu andıran yarışmada, yarışmacılara yöneltilen soruları yarışmacılar,”evet-hayır” kullanmadan cevaplamak zorundalardı. Bizi Türkçe yeteneğimizle sınayan yarışma kalıplaşmış bazı kelimeler olmadan konuşmanın ne kadar zor olduğunu gösterdi.

Şahane Pazar

Türk televizyonlarının ”Roket Takımı” olarak adlandırdığımız Süheyl ve Behzat Uygur kardeşler tarafından yayınlanan program, en uzun süre yayında kalan programlardan biridir. Yeni parlayacak olan yıldızların fuardaki tanıtım standı gibi kullandığı program, bir çok ünlünün ilk adımlarına sahne olmuştur.

Turnike

Sunuculuğunu Güner Ümit’in yaptığı, ilk kez 1992’de yayınlanan ve sunucu abinin alevilere yönelik yaptığı gafla son bulan yarışma programı.

İner Misin, Çıkar Mısın?

Yetenek Sizsiniz yarışmasının atası olarak kabul edilebilecek olan yarışma programı gerçekten ilginç bir konsepte sahipti. Boran Kaya’nın sunuculuğunu yaptığı yarışmada, alkış sesine duyarlı hidrolik bir platforma çıkan yarışmacılar şarkı söyleyip ya da espriler komiklikler yaparak seyircinin alkışları oranında yükseliyorlardı.Şafak sezer, Semih Koç ve Hakan Yılmaz gibi isimleri ünlü etmişliği vardır.

Saklambaç

İzdivaç programının atası sayılabilen yarışmayı; bir dönem Rüya Ersavcı, bir dönem Nurseli İdiz sunmuştur. Yarışma konsepti gereği, yarışmacı bir paravan arkasındaki 3 kişiye sorular sorarak, verdiği cevaplara göre seçimini yapıyordu.

Görevimiz Tehlike

Şebnem Dönmez ve Murat Başoğlu’nun sunduğu yarışma programı en sevilen ve unutulmayanlar arasında. Nerden çıkacağı belli olmayan hayvanlara vurma, duvara koşarak yapışıp duvarda kalma gibi oyunları ile ekranlarda yer almıştır.

Süper Aile

1992 ve 1994 yılları arasında Erol Evgin tarafından Show TV’de sunulan unutulmaz yarışma. Bir dönem Beyazıt Öztürk “Aileler Yarışıyor” ve Emre Altuğ “Aile Boyu” isimler ile aynı yarışmayı sunmuşlardır. “100 kişiye sorduk … popüler cevap arıyoruz.” diye başlayan sorularıyla yıllarca severek takip edilen bir yarışmaydı.

Adam Olacak Çocuk

Barış Manço tarafından sunulan 7’den 77’ye adlı programın içerisinde bulunan yarışma çıktığı dönemde çocukların ve büyüklerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Konsept gereği 5-6 çocuğun sahnede önce Barış abilerinin sorularını cevaplıyor, ardından bir şarkı söylüyor ve bunların sonucunda Barış abilerinden puan alıyorlardı. Tabii Barış abileri çocuklar kırılmasın diye hep 10 puan veriyordu.

1 Kelime 1 İşlem

Konsept gereği verilen harfler ile en uzun ve anlamlı kelimeyi türetme, verilen sayılar ve rakamlar ile ulaşılması istenen sayıya dört işlemle ulaşma çabası. Seyircilere beyin jimnastiği yaptıran yarışma TRT ekranlarında yayınlanıyordu. Halen TRT Okul kanalında Bir Kelime Bir İşlem “Üniversite” adı ile yayınlanmaktadır.

Seç Bakalım

Erhan Yazıcıoğlu tarafından sunulan, dönemin eğlenceli ve sevilen yarışmasıdır.


Like it? Share with your friends!

884 shares
Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…