9 Yaşında Başlayan Sokak Hayvanlarını Kurtarma Mücadelesine 17 Yaşında Barınak Açarak Devam Eden Gencin Hikayesi


Çocukken hepimiz büyüyünce ne olacağımızı düşünmüşüzdür. Düşünmesek bile bu soruyla karşılaşmayan yoktur. Elbette o zamanlar çocukluğun verdiği duygularla bunları söyleriz. Ancak bunu gerçekleştirmek her zaman kolay olmuyor. Bu hikayemizde ise hayallerini gerçekleştirmiş ve sevdiği şeyin peşinden koşan birisini anlatacağız. Kendisi bunu meslek edinmekten çok görev bilinciyle yapan bir çocuk. Brezilya Anapolisli olan Eduardo Caioado 9 yaşından beri sokak hayvanlarını kurtarma mücadelesine gönül vermiş bir gencimiz. Kendisi bu mücadelesinde pes etmeden çalışıp hayallerinin peşinde koşarak 17 yaşında  sosyal tesis gibi çalışan bir  barınak açıyor.

1. Hayalini Gerçekleştirdi, O Artık Bir Barınak Sahibi.

Bu Dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeye çalıştığını söyleyen Eduardo, gerçekleşilmesi istenen mucizelerin bir sokak köpeğinin kurtulması ya da huzurevinde kalan bir yaşlıya yazılan bir mektupla gerçekleşebileceğini belirtiyor.”Ben bu yıllardır hayalini kurduğum şeyi gerçekleştirdim.”

2. Barınak Fikri Mart Ayında Ortaya Çıkıyor.

Eduardo’nun dediklerine göre  “Yaşadığım bölge soğuk bir yer ve pek çok sokak köpeği soğuklar yüzünden donarak ölüyor. Burada, bu konularla ilgili olarak bir sivil inisiyatif olmadığı için kendim inisiyatif almaya karar verdim. İnsanlardan battaniye topladım, içinde yatak olan kulübeler yaptım ve hayvanları her gün besledim. İlk bir hafta sadece 3 köpek vardı, ardından her geçen gün sayıları arttı ve son gün onları görmeye gittiğimde sayıları 10’a ulaşmıştı bile.”

 

3. “Sponsorlar Buldum ve Kendi Barınağımı Açtım.”

Barınağın kirasını ödeyecek sponsorlar bulup barınağı bu şekilde kuran Eduardo, kimi zaman otostop çekerek kimi zaman ise bisikletiyle 30 km yol kat ederek barınağa gidiyor.

4. “Hayvanlarımın Hiçbirini Yeni Bir Yuva Bulmaları Dışında Bırakmak İstemiyorum.”

Şimdiye kadar  çoktan 22 köpek ve 4 kediyi kurtarmış olan Eduardo “Yeni bir yuva bulmak haricinde hiçbir köpeğimi barınaktan çıkarmak istemiyorum. Onların benim yanımda güvende olduklarını ve bir yuva bulamasalar bile ölene kadar burada huzur içinde yaşayacaklarını bilmeleri benim için çok önemli.” sözleriyle yavrucaklarının huzuruna çok önem verdiğini de bizlere gösteriyor.

5. Anapolis’in Tek Hayvan Sosyal Tesisi.

Barınak olarak değil aynı zamanda bakım ve tedavilerinin yapıldığı bir bakımevi olmasıyla da ön plana çıkıyor. Tam olarak hayvanların sosyalleşip kendilerini güvende hissettikleri bir ortam.

6.

7. Barınakta Yaralı Hayvanlara Tedavi de Uygulanıyor.

Tedavi sonrasında onlara yuva bulmaya çalışsa da bulamazsa onları asla sokağa geri bırakmak istemeyen Eduardo, onların ömür boyu kalabilecekleri bir alan oluşturmak istiyor.

8. Yine de Barınağın Yer Sıkıntısı Var.

Yer sıkıntısından dolayı her hayvanı kabul edemese de hiçbirisinin barınaktan gitmesine de gönlü razı değil bu genç kardeşimizin.

9.

10. Köpeklerin Daha Kolay Sahiplenilmesi Adına Takipçileri Köpeklerin Fotoğraflarını Çekiyor.

“Bu tesis bir hayal, aynı zamanda büyük bir mücadele. Ancak her gece, tüm hayvanlarımın güvende ve mutlu olduğunu bilerek uyumanın keyfi başka hiçbir şeyde yok.”

11.

12. Barınağın Büyümesi Öncelikli Hedef.

Daha fazla hayvanı barınağa kabul edebilmek adına barınağın büyütülmesi öncelikli olsa da Eduardo’ya göre onlara yeni bir yuva bulmak çok önemli. Sadece fiziksel yaralarının değil ruhsal yaralarının da iyileşebilmesini istiyor.

13.

14. VOAA Vakfı EduPaçoca Tesisinin Yenilenmesi ve Büyümesi Adına Bir Kampanya Düzenledi.

Vakıf tesisin bir aylık mama,hijyen malzemesi,veteriner masrafı, barınağın kirası gibi giderlerini karşıladı. Daha fazla büyümesi için yardımlara devam edeceklerini de duyurdu.

15.

16.

17. Sadece Barınakla Değil Birçok Projesiyle Dünyayı Daha Güzel Hale Getirmeye Çalışıyor.

Eduardo 15 yaşındayken, BM tarafından ekolojik köylerde yağmur suyu kullanımını hedefleyen bir proje için seçilen 50 genç arasında yer almış. Aynı yıl içerisinde  kendisi de hasta olmasına rağmen sokak kedilerine yuva bulmak için çalışmalarını esirgememiş. Geçtiğimiz yılbaşında huzurevinde kalan 52 yaşlıya hediyeler alıp bizzat teslim etmiş.

18.

Günlük yaşayşın içerisinde kaybolup giderken fark edilmeyen ama aslında önemli olan birçok soruna ilgi gösterip çözüm bulmaya çalışması gerçekten takdire şayan. Umarız bu şekilde düşünen gençlerin sayısı her gün geçtikçe artar ve başarıya ulaşabilirler.


Like it? Share with your friends!

Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…