40 Yılda Açtığı 5 Sergide Bir Eser Bile Satamayan Sanatçı


1.3k shares

Erzurum’da, 40 yıldır yağlı boya, oymacılık, kuru kalem ve ahşap yakma üzerine resim ile tablo ile uğraşan Canip Cihangir (53), açtığı 5 sergide bugüne kadar bir eser bile satamamanın üzüntüsünü yaşadığını ifade etti. Cihangir, “Bir sergimde öğrencilerimden biri yaptığı eserini getirip sergime koymak istedi. Hatırı kalmasın diye astım. Sergide tek satılan eser de o oldu” diyerek, gülümseten bir anısını anlattı.

1. ”40 Yıldır Siftah Yaptığım Yok.”

2000 yılında Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik ve Görsel Sanatlar Bölümü’nden  mezun olan Cihangir’in yetiştirdiği yüzlerce öğrenci bulunuyor. Yaptığı eserlerin halkın beğenisini topladığını ancak iş satışa geldiğinde 40 yıldır siftahsız olduğunu belirten Cihangir, “Eserlerim 100 liradan başlayıp 2 bin liraya kadar çıkıyor. Ama bugüne kadar neden satamadım anlamış değilim. 40 yıldır siftah yaptığım yok” dedi.

2. ”Sergide Satılan Tek Eser Öğrencimin Resmiydi.”

Gülümseten bir anısını da anlatan Cihangir, “Hiç unutmam bir sergimde öğrencilerimden biri yaptığı eserini getirip sergime koymak istedi. Tabloya baktığımda asılmayacak bir resimdi. Ama hatırı kalmasın diye astım. Sergide tek satılan eser de o oldu” diye belirtti.

3. ”Eserlerimi Satamasam da Sanatçı Yetiştirmeye Devam Edeceğim.”

Canip Cihangir, “Hediye verdiğim kişiler eserlerimi evinin en güzel yerine asıyor. Ama satamıyorum. Doğu’da ahşap yakma sanatı üzerine benden başka sanatçı da yok” diye konuştu. Eserlerin büyük bir çoğunluğunu atıl durumdaki odunlardan ve tahta parçalarından yaptığını sözlerine ekleyen evli ve 3 çocuk babası olan Canip Cihangir, “Emekli maaşı ile geçiniyorum. Yaptığım eserleri satamayınca yüzlercesi elimde birikti. Ben de eşe, dosta hediye ettim. Sanatımı çok sevdiğim için bırakmayı hiç düşünmüyorum. Eserlerimi satamasam da sanatçı yetiştirmeye devam edeceğim” dedi.

4. Röportaj İçin:

 

Kaynak: T24


Like it? Share with your friends!

1.3k shares
Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…