38 Yıl Sonra Katili Bulunan Etan Patz’in Hikayesi


411 shares

ABD tarihindeki en korkutucu olaylardan biri olarak hafızalara kazınan olay, süt kutularının üstündeki çocuk olarak da hafızalarda yer etmiş durumda. Katili 38 yıl sonra bulunan Etan Patz’in ürkütücü hikayesine göz atalım.

 

1.

1979 yılında Manhattan’daki evinden çıkan Patz bir daha görülmedi. Neredeyse üstünden kırk yıl geçen bu olay, o dönem Patz’ın yüzünün süt kartonlarının üzerine basılmasına sebep oldu. Ülkenin dört bir yanında insanların evlerine giren süt kartonlarının üzerinde kayıp çocuk ilanlarının olması, o dönemde bu tür haberlerin yayılması için en iyi yollardan bir tanesiydi.

2. Uygulanan Bu Stratejiye Rağmen Yine de Bazı Çocuklar Hiçbir Zaman Bulunamadı.

Etan Patz da maalesef bu çocukların arasındaydı. Evinin önünden kaçırılan ve bir daha kendisinden haber alınamayan çocuğun ailesi uzun süre boyunca iç rahatlatıcı bir haber alamadı ve zamanla ümitleri de haliyle tükendi. Ancak olayın gerçekleşmesinden tam otuz sekiz yıl sonra, 2 yıl önce Şubat ayında Etan Patz davası sonuçlandı ve jüri çocuğun katilini suçlu buldu.

3. Etan Kaybolduğunda Henüz 6 Yaşındaydı.

Etan kaçırdıldığı gün, içinde oyuncak arabalarının bulunduğu çantayı taktı, gazoz almak için annesinden bir dolar istedi ve okula gitmek için evden çıktı. O gün Etan’ın annesinden izin alarak iki blok ötede bulunan otobüs durağına kadar tek başına gittiği ilk gün; annesinin ise Etan’ı gördüğü son gündü.

4. Etan’ın Geri Dönmeyeceğini Anlayan Anne Patz için Oldukça Kara Bir Gündü.

Bu olay üzerine New York Polis Departmanı bölgeye yüz adet polis atadı ve Etan helikopterlerin de desteğiyle arandı. Ancak tüm bölgede kapı kapı aransa da Etan’a dair herhangi bir ize ulaşılamadı. Bunun üzerine Etan’ın fotoğrafı haber bültenlerinden şehrin sokaklarına, Times Meydanı’ndaki devasa ekranlardan süt kutularına kadar her yerde boy gösterdi.

5. Sevimli Çocuk Etan Tüm Ülkenin Gündemindeydi Artık.

Olayın bu kadar büyümüş olması ülke genelindeki ailelerin de korkmasına sebep oldu.

6. Hatta Dönemin Başkanı Reagan, Etan’ın Kaçırıldığı Günü, “Ulusal Kayıp Çocuklar Günü” İlan Etti.

Takvimler 1984’i gösterirken ABD’de “National Center for Missing and Exploited Children” (Ülkemizde bulunan Çocuk Esirgeme Kurumu’na benzer, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş) kuruldu. Etan hakkında yapılan reklamlar hâlâ varlığını koruyor, ancak olayın üzerinden beş sene geçmiş olması tükenmek olan ümitleri daha da azaltıyordu.

7.

Mesela henüz yedi yaşındayken kaçırılmış olan Bonnie Lohman isimli kız, kaçırılmasından beş sene sonra market alışverişi yaparken süt kutularının üzerinde kendi fotoğrafını gördü ve bu şekilde kaçırılmış olduğunu anladı. Ancak bu fotoğraflar nadiren görevini yerine getiriyor, esas işlevinden ziyade ABD’de genel bir korku zemininin oluşmasına neden oluyordu.

8. 2012 Yılında Polisler Etan’la Bağlantılı Olan Bir Takım İpuçları Elde Ettiler.

Etan’ı tanıyan ve mahallede tamir işleriyle uğraşan Othniel Miller isimli bir adam, Etan’ın kaybolmasından kısa bir süre sonra evinin civarında bir noktaya beton dökmüştü; tüm ihtimalleri göz önünde polis de bu ufak bilgiyi dikkate alarak çalışmalarını sürdürdü ancak buradan da elle tutulur bir şey çıkmadı.

9. Bu Araştırmanın Gündeme Gelmesi, Olayın Çözülmesinde Daha Sonra Büyük Rol Oynadı.

Çünkü haberin gündeme gelmesinden yalnızca birkaç hafta sonra polis bir telefon aldı ve arayan kişi Ethan’ın ölümünden sorumlu olanın Miller’ın kayınbiraderi Pedro Hernandez olduğunu söyledi. Hernandez, olayın gerçekleştiği zamanda, Etan’ın evinin yakınında bulunan bir süpermarkette kasiyerlik yapmaktaydı.

10. Yapılan Araştırmaların Neticesi ise Gelen Telefonu Doğrular Nitelikteydi.

Olay gerçekleştikten sonra Hernandez memleketine geri dönmüş, yakın çevresine New York’ta bir çocuk öldürdüğünü söylemişti. Son olarak ise kendisini sorgulayan polislere suçunu itiraf eden Hernandez, Etan’ı ilk olarak süpermarketin bodrumuna çektiğini, daha sonra ise küçük çocuğu boğarak öldürüp cansız bedenini plastik bir torbada bir blok ötedeki çöp kutusuna attığını belirtti. Böylece otuz sekiz yıl aranın ardından çözülen dava, hiç değilse Etan’ın ailesini bir parça rahatlattı.

 

Kaynak: Onedio


Like it? Share with your friends!

411 shares
Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…