23 Yıl Önce Satın Aldığı Kurak Toprağı Bir Botanik Bahçesine Çeviren Recep Amca’nın Gülümseten Hikayesi


Samsun’da yaşayan 83 yaşındaki emekli öğretmen Recep Öztürk, 23 yıl önce satın aldığı kurak araziyi yıllarca süren hummalı bir çalışmanın ardından binlerce ağaç ve bitki bulunan bir botanik parka dönüştürmeyi başardı. AA‘nın hazırlamış olduğu habere gelin birlikte göz atalım.

 

1. Hayatını Bu Ülkeye Adayan Recep Amca, Öncelikle Vatanın Gençlerine Emek Vermiş, Ardından Toprağına.

2. 83 Yaşındaki Recep Amca Bitmeyen Bir Enerji ve Motivasyonla Ülkemize İnce Dokunuşlar Yapmaya Devam Ediyor.

Hem öğretmen, hem de bir vatandaş olarak üzerine düşeni fazlasıyla yapmış biri olan 83 yaşındaki Recep amca, yaşadığı yere bir şeyler katmayı amaç olarak edinmiş birisi.

3. Bulgaristan’ın Rodop Dağları Eteğinde Bulunan Bir Türk Köyünde Hayata Gözlerini Açan Recep Öztürk, 14 Yaşındayken Ailesiyle Birlikte Türkiye’ye Gelmiş.

Eğitimini İzmir ve İstanbul’da devam ettiren Öztürk, 1958’de İstanbul Öğretmen Okulundan ilkokul öğretmeni olarak mezun olmuş. 1962’de İngilizce öğretmeni olan Öztürk, iki yıl sonra Samsun’a atanmış. 1982 yılında emekliye ayrılan Öztürk, bir süre daha özel sektörde hizmet vermeye devam etmiş.

4. Doğanın İçinde Bulunmaktan Keyif Alan Recep Amca 1996 Yılında Samsun’un Atakum İlçesi Çatalçam Mevkisinde Yaklaşık 10 Dönümlük Bir Arazi Satın Almış.

Arazisinde fidan yetiştirmeye başlayan Recep Amca 1999 senesinde arazisinin bir kısmına “Anneler Ormanı” kurmuş. Ayrıca oluşturduğu üretim merkezinde yetiştirdiği binlerce fidanı da toprakla buluşturmayı başarmış.

5. Recep Amca, “Vatan Hasreti Çekmiş Bir İnsanım. Burası Sonsuza Kadar ”Atatürk” Adıyla Halka Açık Olarak Yaşayacak.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak başlattığı Milli Mücadele’nin 100. yıl dönümü olması dolayısıyla arazisini “Atatürk Botanik Orman Parkı” adıyla halkın kullanımına açan Öztürk, alanı devlete bağışlamayı planlıyor.

Önerilen Blog :  Turtaların Bob Ross'u olan Pastacıdan Tablo Niyetine Kullanabileceğiniz 25 Turta

6. Arazide 150 Türde 4 Binin Üzerinde Ağaç ve Bitki Var.

Bir süre önce hayata gözlerini yuman eşinin de desteği sayesinde arazisinde fidan, ağaç ve bitkiler yetiştirdiğini söyleyen Öztürk, ”Alanda bugün 150 türde 4 binin üzerinde ağaç ve bitki var. Tür sayısını 300’e çıkarmak istiyorum. Ayrıca bin fidan dikme programımız da var.” açıklamasında bulunmuş.

7. ”Toprak, Fidan, Ağaç, Benim Hayatımın Her Şeyi Demek.”

Alanda yetiştirdiği fidanların bir kısmını satarak gelirini arazisi için kullandığını anlatan Öztürk, ”Bugüne kadar yaklaşık 150 bin fidan da bağışladım. Bütün idealim buydu, bu idealime kavuşmuş oldum. Toprak, fidan, ağaç, hayatımın her şeyi demek. Bu ancak sevgiyle yapılacak bir iş.” ifadelerini kullandı.

8. Dünyanın En Ufak Botanik Ormanı.

Recep Amca, İngiltere’de gördüğü bir yerden esinlenerek yaklaşık 90 metrekarelik botanik ormanı oluşturmuş. Yaklaşık 100 bitki türüne ev sahipliği yapan bu alana 50’den fazla çeşit daha ekleyeceğini aktaran Recep Amca, “Bu küçük botanik ormanı 20 yaşında. Bundan sonra yaşatmak önemli.” şeklinde konuşmuş.

 

9. Tüketim Kültürünün Bu Denli Hayatımızı Ele Geçirdiği Bir Süreçte Kahraman Gibi Karşı Koyup, Hayata Bir Şeyler Katan Recep Amcanın Bu Çabaları Adeta Bizler İçin Bir Ders Niteliğinde.

10. Duruşunla Bizlere Bir Şeyler Öğrettiğin için Sana Teşekkür Ederiz Recep Amca. Yaptığın Şeyler Bizler ve Ülkemiz için Çok Kıymetli.

 

Kaynak: Biacaip


Like it? Share with your friends!

Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…