2000’lerde Çocuk Olanların Gözlerini Yaşartan Çizgi Filmler


1.7k shares

O dönem çıkmış olan çizgi filmlerin çok özel bir yeri var. İnternet çok yaygın olmadığından kaçırmamak için televizyon başına koştuğumuz ve sabırsızlıkla beklediğimiz yapımların verdiği tadı günümüz çizgi filmleri ne yazık ki veremiyor…

 

1. Taş Devri

ABD’nin televizyon çizgi dizisi Taş Devri, Çakmaktaş ve Moloztaş ailesini hayatımızın merkezine aldı adeta. İki ailenin maceraları, Taş Devri’nde yaşadıkları, Barni, Vilma, Beti, Bambam ve elbette Fred…

2. Casper Sevimli Hayalet.

Sevimli hayalet Casper, hayaletlere olan korkumuzu alıp götürdü, masumluğuyla gönlümüzün kahramanı oldu. Kötü hayaletlerle savaştı, hep dost canlısı oldu. Casper’ı sevmeyen var mıydı?

3. Tom ve Jerry

William Hanna ve Joseph Barbera tarafından yaratılan Tom ve Jerry’de, ev kedisi Tom ile evin faresi Jerry’nin maceraları anlatılıyor. İlk Tom ve Jerry animasyonu ise 1940 yılında yapıldı. Yıllarca çocukların en sevdiği çizgi film olmayı başardı.

4. Jetgiller

Bizi uzay çağı ile tanıştıran aile; Jetgiller! Uyandırma alarmları, bir tuşa basarak hallettikleri günlük işleri, bir saniyede hazır olan yemekler… Hepsi birer hayal gibiydi. Ailenin babası George Jetgil, eşi Jane Jetgil, genç kızları Judy Jetgil ve evin oğlu Elroy Jetgil. Ailenin her işini halleden Rosie’yi de unutmamak lazım…

5. Pokémon

Japon oyun yapımcısı Satoshi Tajiri tarafından yaratılan Pokemon, hayali canlıları konu alan bir anime serisiydi. Yıllarca dillerden düşmedi, oyunları yapıldı, hatta sokaklarda Pokemon kartlarıyla oynadık. Pokemon bir çılgınlık haline gelmişti adeta. Bu yüzden hayatımızın büyük bir kısmını kapladı.

6. Winnie The Pooh

Walt Disney’in en ünlü tv serilerinden biri de Winnie The Pooh. Ormanda yaşayan ayı Winny, korkak Piglet, kaplan Tigger, bahçıvan Tavşan ve tembel Eeyore. Onların maceraları, adeta hayatımızın bir parçası haline gelmişti.

7. Teletabiler

Teletabiler aslında bir çizgi film değil, çocuklar için yapılmış bir televizyon dizisiydi. Ancak o kadar farklılardı ve o kadar farklı bir dünya sunuyorlardı ki kayıtsız kalamadık. Tinky Winky, Dipsy, Laa-Laa, Poo… Göbeklerinden yansıyan görüntüler, evlerindeki süpürge, bebek Güneş…

8. Tsubasa

1981’de Yoichi Takahashi tarafından yaratılmış bir manga serisi olan Tsubasa, ülkemizde 90’ların sonlarından 2000’lerin başlarına kadar yayınlandı. Animede Japon genç takımının yıldız oyuncusu Tsubasa Oozora’nın yaşadıklarını anlatılıyordu.

9. Şirinler

Şirinler hayatımızın her döneminde vardı, hala filmleriyle eskisi gibi dikkatimizi çekmeyi başarıyor ancak elbette hiçbir zaman eski tadını bulamıyoruz. O giriş müziğini ve “Uzuun uzun yıllar önce…” diye başlayan sesi nasıl unutabiliriz?

10. Temel Reis

Annelerin “Bak Temel Reis’de ıspanak yiyerek güçleniyor” diyerek ıspanağa sempati kazandırma uğraşlarının temeli; Temel Reis. Safinaz ve Kabasakal’ı, Temel Reis’in meşhur piposunu da unutmamak lazım…

11. Ninja Kaplumbağalar

Kanalizasyonda yaşayan, pizza aşığı 4 dövüş sanatına hakim kaplumbağa. O zamanlar ne kadar da ilgi çekiciydi. Leonardo, Raphaël, Michelangelo ve Donatello; kaplumbağa arkadaşlarımızdı çocukken.

12. Scooby Doo

4 arkadaş ve bir köpeğin gizemli olayları çözmek için atıldıkları maceraları izledik yıllarca.

13. Ayı Yogi

Çizgi romandan animasyona ve televizyon şovlarına kadar geniş bir sklaya yayılan Ayı Yogi, çocukluğumuzda çizgi dizisiyle hayatımıza girdi. Ayı Yogi, beyzbol oynamayı çok severdi ve en yakın arkadaşı ise Ayı Boo Boo idi.

14. Atom Karınca

Kötülerle mücadele ederken uçabilen, dev ve ağır şeyleri bile kaldırabilen Atom Karınca aynı zamanda şehrin polisi ile işbirliği içindeydi.

15. Müfettiş Gadget

Sakar, dalgın, dikkatsiz, çevresinden bihaber Müfettiş Gadget’ın maceraları oldukça heyecanlıydı hepimiz için.

16. Looney Tunes

Aslında o zamanlar izlediğimiz birçok karakteri kapsıyordu Looney Tunes. Bugs Bunny, Daffy Duck, Domuz Porky, Elmer Fudd, Sylvester, Tweety, Marvin the Martian, Tazmanya Canavarı, Wile E. Coyote ve Road Runner, Foghorn Leghorn, Yosemite Sam, Pepé Le Pew, Hızlı Gonzales, Büyükanne gibi karakterler vardı.

17. Powerpuff Girls

Biraz daha 2000’lerin temsilcisi çizgi filmlerden biriydi Power Puff Girls. Adeta kadınların gücünü güçlü bir mesajla veriyordu. Herkesin bir rengi vardı; Blossom (Pembe), Bubbles (Mavi), Buttercup (Yeşil)

 

Kaynak: Listelist


Like it? Share with your friends!

1.7k shares
Simple Share Buttons

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…