Zamanında Satanist Diye Yaftalayan Topluma İnat Askere Gidip Şehit Düşen Pentagram Gitaristi

Bazı değerler bakarak görülemez. Ne yazık ki toplumumuz önyargılı bir şekilde davranmayı meziyet zannediyor. Bu durum günümüzde biraz biraz kırılmış olsa da, bundan 20 yıl önce durum daha vahimdi. İşte bu dönemde kalbinde müzik ve vatan aşkıyla yanıp tutuşan güzel insan Ümit Yılbar toplumun baskısına rağmen sevgisinden vazgeçmiyor ve bu uğurda bedeller ödeyerek insanlara vatanına layık bir birey olduğunu kanıtlıyor.

 

1. İşte Güzel İnsan Ümit Yılbar’ın Görev Yerinde Yazdığı Şiir:

2.

3.

4. Pentagram Grubu, Özellikle Rock Dinleyicileri Tarafından İyi Bilinir. Türkiye’nin Gelmiş Geçmiş En Köklü ve En Efsane Heavy Metal Gruplarından Biridir. Hele Bazı Şarkıları, Dillere Pelesenk Olmuştur.

5. Grubun Tarihi, Muhtemelen Birçoğumuzun Çocukluğundan Daha da Eski. Zaten Ümit’in Gruba Girişi de Hemen Hemen O Yıllara Denk Geliyor.

1984 yılında Bursa’da liseli olan Cenk Ünnü, Hakan Utangaç, Kaan Bozoğlu tarafından kuruluyor Pentagram. Kimsenin henüz metal müziği tam olarak bilmediği zamanlar hatta. Aradan geçen iki yılın ardından Hakan Utangaç gruptan çıkıyor ve yerinde Tarkan Gözübüyük geliyor. Böylece Pentagram’ın kemik kadrosu da oluşuyor ama tabii daha gruba eklenecekler var: Mesela Ümit Yılbar.

6. İnanılmaz Bir Şekilde O Yıllarda Bir Heavy Metal Grubunu, Bağcılardaki Bir Düğün Salonunda İzdihama Yol Açıyor

Pentagram’ın ilk performansı, bir düğün salonunda gerçekleşiyor. Sene 1988. Öyle bir izdiham yaşanıyor ki, düğün salonunda sandalyeler havada uçuşuyor ve salon, konserden sonra ciddi bir tadilata giriyor. Bu konserin ardından da ikinci bir gitarist arayışı doğuyor ve nihayet Ümit Yılbar, Pentagram’a giriş yapıyor.

7. Henüz İlkokul Çağlarındayken Elinde Gitarla Gezen Bir Adamın Müzik Aşkını Tahmin Edebilirsiniz. Ama O, Sadece İyi Bir Müzisyen Olarak Yoluna Devam Etmiyor.

İktisat fakültesini bitiren Ümit, disk atma dalında da milli atlet oluyor, aynı zamanda da kayak yapıyor. Yetenek kelimesi Ümit’in bedeninde bir kere daha hayat buluyor.

Önerilen Blog :  Yaşadığı Nadir Rahatsızlık Yüzünden Bir Gün Uyandığında Artık Erkeklerin Sesini Duyamamaya Başlayan Kadın

8. Aynı Zamanda Gitar Hocalığı da Yapıyor. Athena Grubundan Tanıdığımız Gökhan ve Hakan Özoğuz Gibi Bir Çok Sanatçının da Gitar Hocalığını Yapıyor.

9. Öyle Bir Dönem ki, Saçı Uzun Olan Erkeklere “Kız Gibi”; Sert Müzikler Dinleyip Siyah Giyinenler ise “Satanist”. Ümit de Bu Ön Yargılar Yüzünden Toplum Tarafından Yaftalananlardan.

Yetenek ve başarının toplumun umrunda olmayan bir dönem. Hatta bu sebepten tartaklanıp hakarete maruz kalanlar bile oldu. Tüm bu yoğun ve kaotik atmosfere rağmen ne yaptığı müzikten ne de yeteneklerinden vazgeçti Ümit Yılbar. Ama önce yapması gereken çok daha önemli bir işi vardı: Askere gitmek!

10. Kariyerinin Doruklarındayken Gruptan Ayrılıp Askere Gitmeyi Kafasına Koymuştu Ümit Bir Kere. Hem de Komando Olarak!

Terör lanetiyle ağır bedeller ödediğimiz bir dönemde, bazı kişilerin bir kılıf bularak askerlikten “yırtmanın” yollarını aradığı zamanlardan bahsediyoruz.

11. Hatta, Yedek Subay Sınavına Gözlüklerini Evde Bırakarak Lenslerini Takıp Gidiyor ve Orada da Gönüllü Olarak Komando Seçiliyor.

Eğitimde derece almasına rağmen Güneydoğu’ya gidebilme adına derecesini düşürüyor ve istediği oluyor: Siirt’in Eruh ilçesi Bağgözü Jandarma Komutanlığı’na komando olarak gidiyor.

12. Her Zaman Yaptığı Gibi, Annesine Gülen Yüzü ile Çekilmiş Bir Fotoğraf Göndermeyi de İhmal Etmiyor Çünkü Herkes Onu O Meşhur Güleç İfadesiyle Tanımış, Öyle Bilmiş.

13. Annesinin Oğlunun Yokluğuna Dayanmasındaki En Büyük Destekçisi ise Oğlunun Vatan İçin Teröristlerle Çatışmaktan Onur Duyması.

14. Hedef 17 Kasım 1993’de Terhis Olup Evine Dönmek, Yeniden Müzik Çalışmalarına Başlamak Olsa da 25 Eylül’de Teröristlerle Girdiği Çatışma Sonrası Şehit Düşüyor Ümit.

15. Ümit’in, Şehit Olmasından 11 Gün Önce Eşyaları Arasında Bulunan Bir Deftere Karaladığı Şiiri Şu Şekilde:

Bilmiyordum dağların bu kadar dik olduğunu
Bilmiyordum gecelerin bu kadar uzun olduğunu
Bilmiyordum zamanın bu kadar yavaş geçtiğini
Ama biliyordum içimdeki vatan sevgisini
Biliyordum içimdeki aşkı.

Önerilen Blog :  Ateş Yakıp, Yemek Pişiren ve 3000 Kelime Anlayabilen Maymun Kanzi

Kanımı istersin toprağım
Yoksa cesedimi mi
Yeter ki sen susa
Suyun olurum senin

Tasmasından bağlanmış çılgın köpek gibiyim
Salıvermiyorlar ki gideyim
Bilmiyorlar mı ki ben Türk evladıyım
Bırakın ben ölmeye gideyim

Ben koymuşum bu yola baş
İsterse düşsün kafama taş
Vazgeçmem bu yoldan arkadaş
Gelsin yedi düvel ezerim hepsini

Ümit Yılbar
14.05.1993
Bağgöze/SİİRT

16. Henüz 26 Yaşında, Gencecik Bu “Uzun Saçlı” ve “Asi” Adam, İçinde Taşıdığı ve Belki de Tam İstediği Gibi Vatan Aşkıyla, Vatan Uğruna Şehit Düştü.

Önyargılı ve kalbini kıran toplumun söylediklerine rağmen vatanına sevgisini kaybetmeden onu korumak uğrunda can verdi.

17. Topraklarımız ve Bizim İçin Kanını Döken Herkese Müteşekkiriz

18. Pentagram’ın Ümit Adına Bestelediği ve Konserlerde Fotoğrafları Eşliğinde Çaldığı Fly Forever ile Ümit’i Bir Kere Daha Analım.

 

Kaynak : onedio.com

Show Haber’in Fantastik Başlıkları

Aldığı Maruldan Ejderha Çıkan Bahtsız Kıza Twitterda Gelen Birbirinden Komik Yorumlar