Yeni Zelandadaki Saldırıda Saldırgana Silahsız Bir Şekilde Karşı Koyup, Onlarca Kişinin Hayatını Kurtaran Kahraman Göçmen

AA muhabiri, Yeni Zelanda’da Linwood Camisi’ndeki saldırısı sırasında saldırgana silahsız karşı koyan ve onu camiden uzaklaştırarak onlarca kişinin hayatını kurtaran Afgan göçmen Abdül Aziz’e ulaştı.

1. ”Oradaki Herkesin Hayatı için Endişe Ettim.”

Yeni Zelanda’da Linwood Camisi’ndeki saldırı sırasında saldırgana silahsız karşı koyan ve onu camiden uzaklaştırarak onlarca kişinin hayatını kurtaran Afgan göçmen Abdül Aziz, “Sadece çocuklarımın hayatı için değil oradaki herkesin hayatı için endişe ettim. Gözlerimi her kapattığımda camide hayatını kaybeden insanları görüyorum. Bu çok zor bir şey.” dedi.

2. Silahsız Karşı Koydu.

Linwood Camisi’ndeki saldırı sırasında camiden dışarı çıkıp saldırgan Brenton Tarrant’a silahsız karşı koyan ve onun namaz kılınan bölüme girmesini engelleyerek daha fazla can kaybı yaşanmasını engelleyen Aziz, o an yaşadıklarını AA muhabirine anlattı.

3. “Her İnsanın Hayatı Benim ve Çocuklarımın Hayatı Kadar Kıymetli.”

Çocukken Afganistan’dan Avusturalya’ya göç eden ve 25 yıldan uzun süre bu ülkede yaşadıktan sonra birkaç yıl önce Yeni Zelanda’ya yerleşen 48 yaşındaki Aziz, Christchurch kentindeki saldırı nedeniyle çok üzgün olduğunu ve birkaç gündür hiç uyku uyuyamadığını söyledi. Aziz, saldırıya şahit olan çocuklarının kendisine saldırganın arkasından gitmemesi çağrısında bulunduklarını anlatarak, şöyle devam etti: “Her insanın hayatı benim ve çocuklarımın hayatı kadar kıymetli. Sadece çocuklarımın hayatı için değil oradaki herkesin hayatı için endişe ettim. O an amacım onları korumaktı. Bana kahraman diyorlar ama ben kendimi kahraman olarak görmüyorum çünkü kim olsa o an aynı şeyi yapardı.”Yaşadıklarını unutamadığını ve olaydan çok etkilendiğini dile getiren Aziz, “Gözlerimi her kapattığımda camide hayatını kaybeden insanları görüyorum. Bu çok zor bir şey.” ifadesini kullandı.

4. Pos Cihazını Saldırgana Fırlattı.

Aziz, cesareti için kendisini tebrik ederek kart ve hediye gönderen, güzel dileklerde bulunan herkese teşekkürlerini iletti.Linwood Camisi İmamı Latif Alabi de Aziz’in kahramanca hareket ettiğini belirterek, “Bu kardeşimiz (Abdül Aziz) çıktı, saldırgana karşı koydu, onu alt etmeyi başardı. Bu sayede kurtulduk. Eğer içeri girseydi hepimiz ölürdük.” diye konuştu.Saldırgan Tarrant’a kahramanca karşı koyan Aziz, silah seslerini duyduktan sonra dışarı çıkarak eline geçirdiği pos cihazını saldırgana fırlattı. Daha sonra saldırgan yeni bir silah almak üzere arabasına yöneldiğinde ise Aziz saldırganın peşinden gitti.

5. Saldırgan Paniğe Kapılıp Uzaklaştı.

Saldırgan silahını alıp yeniden ateş açmaya başlayınca bu kez Aziz’i hedef aldı ve Aziz araçların arasında dolaşarak kurşunlardan kaçtı. Aziz, arabaların arasında dolaşırken yerde saldırganın bıraktığı bir tabancayı bulduktan sonra hemen aldı ve tetiğe bastı fakat silah boştu. Saldırgan yeni bir silah almak için otomobiline döndüğünde silahı ona fırlattı. Otomobilin camına çarpan silah camı parçaladı. Cam parçalanınca paniğe kapılan saldırgan, arabasına binerek olay yerinden uzaklaştı. Aziz, köşedeki ışıklara kadar aracı takip etti. Saldırgan burada U dönüşü yaparak uzaklaştı.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı / Hürriyet

Efsane Angaralı Geri Dönüyor: Behzat Ç. Devam Ediyor

Yorum Yapma Konusunda Seviyeyi Arşa Çıkarmış Kullanıcılar