Yavrularını Kaybeden Köpeğin Yavrusu Zannettiği İçin Taşları Ağzında Taşıması

Memelilerin yavrularına karşı ne kadar büyük bir şefkat beslediğini anlamak için çok uzağa gitmemize gerek yok. Annemizin bize göstermiş olduğu ilgi ve şefkati düşünmek yeterli. Memeli ailesine mensup köpeklerin de aynı şekilde hareket etmesi şaşırtıcı değil tabii ki. İnsanın yüreğini sızlatan bir olaya neden olan bu şefkat Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesinde meydana geliyor.

1.

Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesi’nde hayatını sürdüren ve bir öğrenci kulübü tarafından günlük bakımı üstlenilen köpeklerinden biri ağzına aldığı taşları gün boyunca yanından ayırmıyor. 3 sene evvel bakımı için üniversite içerisinde Kocaeli Üniversitesi Doğa ve Hayvan Severler Kulübü tarafından oluşturulan bakım merkezine alınan “Şimşek” isimli dişi köpeğin ağzının farklı noktalarında yaralar olduğu gözlemlendi. Yaraların sebebini merak eden kulüp üyeleri, köpeğin sürekli ağzında taş taşıdığını ve kulübesinin içerisinde de irili ufaklı çok sayıda taşlar olduğunu tespit ettiler.

2.

Uzmanlardan konu ile ilgili bilgi alan kulüp üyeleri, köpeğin kaybettiği yavruları sebebi ile prolaktin hormonunun yükselmesi sebebiyle bulduğu taşları yavru olarak benimsediğini öğrendiler. Yerleşke içerisinde diğer köpekler gibi her türlü bakımı yapılan köpeğin sürekli taşıdığı taşlar sebebi ile ağzının çeşitli bölgelerinde yaralar oluşuyor. Öğrenciler, yemek yerken bile ağzından taşı ayırmayan köpeğin iyileşmesi için çeşitli yöntemler denediklerini ancak başarılı olamadıklarını söylediler.

3.

Köpeklerin bakımı ile yakından ilgilendiklerini söyleyen Kocaeli Üniversitesi Doğa ve Hayvan Severler Kulübü üyelerinden Hidayet Gürbüz, “Buradaki köpeklerimize kampüsümüzün içerisindeki bazı noktalarda beleme yapıyoruz. Bunun dışında bakım alanımız var. Burada yaralı köpeklerimizi alıp bakımlarını yapıyoruz. Şimşeği de ilk defa bakım alanında gördük ve ağzında taşları taşıdığını fark ettik. Şimşek kampüsümüzün güzel kızlarından bir tanesi. Bakım alanına aldığımızda yaraları vardı. Bugün kulübesine baktığımızda içerisinin taşlarla dolu olduğunu gördük. Taşları almamıza izin vermiyordu. Biz alınca ağlamaya başlıyor, diğer hayvanlardan da koruyor taşları. Herhangi bir taş olması gerekmiyor. Yerde gördüğü bir taşı görüp sahipleniyor. Yemek yerken ya da su içerken kabın içerisine bırakıyor. Böyle taşın da yemek yemesini bekliyormuş gibi sanki. Ondan sonra kendi yemeğini yiyor. Yavrularını daha önceden kaybettiği için böyle olduğunu düşündük. Yavrularını kaybettiği için sürekli taşlara annelik yapmaya çalışıyor” dedi.

Önerilen Blog :  Gerçek Bir Savaşçı Ayşe Tükrükçü'nün Evsizlere Umut Işığı Olan Projesi: Hayata Sarıl Lokantası Hayata Geçti!

Videosu İçin:


Kaynak: Hürriyet

İzleyenlerin Utanmayla Lanetlendiği 17 Video

Polisten Kaçmak İçin Sosyal Medyadan Ölüm Haberlerini Paylaştıran Cezaevi Firarisi