Vergi Memurları Tarafından Hayali İhracat Denildiği İçin Mahkemelik Olan Türkiye’nin İlk Yazılım Şirketinin Trajikomik Hikayesi

Yeniliğe ayak uydurma konusunda sıkıntılı bir memleketiz. Bundan 25 sene önce yaşanan trajikomik olay da buna en büyük örneklerinden bir tanesi. Vergi memurlarının yazılım konusunda bir fikrinin olmaması sonucu mahkemelik olan Netaş’ın Ar-Ge Direktörlüğünü yürüten Ali Akurgal’ın yaşadığı olaylar silsilesini okuyalım.

1. 1992’de Netaş’ta Çalıştığınız Sırada, İngiltere’ye Yaptığınız Yazılım İhracatı İçin Vergi Memurları ‘Mal Çıkışı Yok, Bu Hayali İhracat’ Demiş. Hatta Mahkemelik Bile Olmuşsunuz. Bu Anınızı Paylaşır mısınız?

2.

O zaman internet yok. Hazırlanan yazılım paketini çatıdaki çanak antenle, 128kb/s hızla, İngiltere’ye yolladık. Faturayı da postaladık, 2 milyon dolar ödeme yaptılar. Aradan 3-4 ay geçti. vergi memurları gelip “Siz 2 milyon dolarlık fatura kesmişsiniz ve bu para ödenmiş ama mal çıkışı yok, bu hayali ihracat” dedi.

Ben de vergi memurunu Ar-ge bölümüne götürüp bir bilgisayarın başına oturttum. “Şu “enter” tuşuna basar mısınız” dedim. O da bastı. “Şu an 300 dolarlık ihracat yaptınız” dedim. Adam suça ortak olmuş olduğu için biraz içerledi. Sonra yazılım nedir, uydu bağlantısı nedir, bu ne kadar para eder, bunları anlattık. Adamlar anladılar ama mevzuata göre mal çıkışı olmak zorunda.

O dönem CD yok, hatta kaset bile yok, makaralı bant kullanılıyor. Biz de yazılımı iki makaraya kaydettik ve gümrük komisyoncusuna verdik. Ancak gümrük memuru, ‘Tırlar nerede?’ diye sormuş. Komisyoncu “Tır yok, tüm mal bu iki makara” demiş. Gümrük memuru iki makaranın 2 milyon dolar edebileceğine inanmadığı için işlemi yapmamış. Mahkemeye gidildi, bilirkişi heyeti kuruldu, bizim makaralardaki yazılımın 2 milyon dolar edip etmeyeceğini incelediler. Nasil incelediler bilmiyorum ama en sonunda mahkemeyi kazandık.

Bu kez aynı komisyoncu, aynı gümrük memuruna aynı makaraları mahkeme kararı ile götürüp işlemi yeniden başlattı. Ancak işlem sırasında, ihraç malının birim fiyatının girilmesi gerekiyormuş. Bakmışlar zarfta teyp band var. Makarası 1.000 metreden 2.000 metre yazılım diye yazmışlar. Boylece Türkiye’den ihraç edilen ilk yazılımın birimi metre olarak tescillendi.

Kaynak: Storia

Önerilen Blog :  Adaletsizlik Yüzünden Taban Tabana Zıt Hayatlar Süren Kişileri Aynı Karede Buluşturan Sanatçıdan Çarpıcı Photoshoplar 3

FaceApp Uygulamasıyla Marvel Oyuncularını Kadına Çevirmek

Son Zamanlarda Ekranlarda Görülüp, Gerçeğine Kendisinden Daha Çok Benzetilenler