Veresiye Defterini Anonim Bir Şekilde Satın Alarak 20 Kişinin Borcunu Ödeyen Hayırsever

Kırklareli, Lüleburgaz’da yaşanan olayda kimliği meçhul kimse bir bakkala ait veresiye defterini satın alarak 20 kişinin borcunu ödedi. Ekonominin sıkıntılı geçtiği şu günlerde yaptığı bu inanılmaz ince davranış ile ilçede gündeme gelen anonim kişi, atalarımızın eskiden yaptığı bir adeti tekrarlayarak adeta ne kadar zarif bir halk olabildiğimizi bizlere hatırlattı.

 

1.

Lüleburgaz’da bakkal olan Kadir Alaç’a telefonla arayan bir kişi, veresiye defterini satın almak istediğini söyledi. Bakkal olan Kadir Alaç’ın defteri satabileceğini söylemesi üzerine dükkanına 4 gün önce birisi gelerek, hayır sahibi kişinin kendisini yolladığını ve veresiye defterini satın alacağını söyledi.

2. Olayı Kadir Alaç’ın Kendisinden Dinliyoruz:

”Ben şaşırdım. Veresiye defterini almak için ısrar etti. İçinde 6 bin 857 lira alacağım vardı. Pazarlık sonucu 6 bin lira karşılığında veresiye defterini bizden aldı. Bunu bizim atalarımızın yaptığını biliyordum, Osmanlı’da bu işler vardı. Hala bu geleneği sürdüren insanlar varmış. Kendisini tanımıyorum, bilmiyorum ama ona çok teşekkür ediyorum. Çok güzel bir hayır işledi. Defterin içinde 20 hanenin vereceği borcu vardı. Bu 20 hanede gerçekten dar gelirli ihtiyaç sahibiydi. O onları sevindirdi. Kendisine ben buradan onlar adını teşekkür ediyorum. Veresiye defterinin satın alındığından habersiz borcunu ödemeye gelen vatandaşların gözyaşlarını tutamadığını ve çok şaşırdığını anlatan Halaç, şöyle devam etti: “Veresiye defterini sattıktan sonra bir müşterim, 700 lira civarındaki borcunu ödemeye geldi. Bir ay önce de eşi rahatsızlık geçirmişti. Fabrikada çalışıyordu, ödemekte zorluk çekebilirdi. Borç ödemeye geldiğinde ‘Ne kadar?’ diye sordu. ‘Borcun ödendi’ deyince inanamadı, ağlayarak dışarı çıktı. Şimdi o parayla çoluk çocuğunu bayramda giydirecek.”

3. Yaşanan Bu Güzel Hadisenin Videosu için:

 

Kaynak: Storia

Önerilen Blog :  Gerçek Bir Savaşçı Ayşe Tükrükçü'nün Evsizlere Umut Işığı Olan Projesi: Hayata Sarıl Lokantası Hayata Geçti!

Game of Thrones’un Bebek Filtresiyle Şirin Birer Ufaklığa Dönüşen Oyuncuları

Şampiyonluğu Başakşehir’e Bırakmayarak 22. Kez Kupayı Kaldıran Galatasaray ile Alakalı Atılan Coşku Dolu Tweet’ler