Üniversiteden Mezun Olunca Kendi İsteğiyle Şehirden Köye Göç Ederek Çobanlık Yapmaya Başlayan Genç

Cumhuriyet Üniversitesi Maliye Bölümünden 2016 yılında mezun olan ve Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde yaşayan Duran Bircan, mezun olduğu bölümle alakalı bir işte çalışmak yerine şehirden köye göç ederek çobanlık yapmaya başladı. Ailesinin kendisini desteklediğini aktaran Bircan, “Herkes üniversite okuyacak diye bir şey yok” dedi ve ekledi: “Maddi imkanı olan ve doğayı seven herkese hayvancılıkla uğraşmayı tavsiye ediyorum.”

 

1. Anadolu Ajansı’nın Aktardığına Göre, Cumhuriyet Üniversitesi Maliye Bölümünden 2016 Yılında Mezun Olan Duran Bircan, Bitirdiği Bölüm ile Alakalı Fazla Atama Olmaması Dolayısıyla Kendi İşini Kurma Kararı Aldı.

2. İmajıyla Diğer Yetiştiricilerden Ayrılıyor.

Kayseri şehir merkezinde yaşamlarını sürdürmekte olan ailesini de ikna eden Duran Bircan, memleketi olan Yahyalı’nın Kirazlı köyüne göç ederek çobanlık yapmaya başladı. İlk başta az sayıyla hayvancılığa başlayan Bircan, uzun saçları ve elinden düşürmediği kitaplarıyla diğer yetiştiricilerden farklı bir portre çiziyor.

3. Proje Dahilinde 300 Küçükbaş Hayvana Çobanlık Yapıyor.

Duran Bircan, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM), TARSİM ve Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciliği Birliğinin ortaklığı dahilinde yürütülen 300 koyun projesinden yararlandı.

4. Duran Bircan Hikayesini Şöyle Anlattı:

“Bundan sonra elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağım. Devletime nasıl katkı verebilirsem katkı yapacağım. Üniversiteyi bitirince ‘Ticaret olarak ne yapabilirim?’ diye düşünmeye başlamıştım. Aslında bu ata mesleğimiz. Ailem önceden de hayvancılık yapıyordu, bazı sebeplerden dolayı bırakmamız gerekmişti. İmkanlar el verince ben bu işi yeniden yapmak istedim. Benim yaşıtım olan insanlar boş bir bölüm okumak yerine kendi işlerini kurmaya çalışsınlar. Ailem beni destekledi, yoksa bu işe cesaret edemezdim. KPSS var, işe girmek zor, bu nedenle insanlar artık tarıma, hayvancılığa yöneliyor. Herkes üniversite okuyacak diye bir şey yok. Sabah, akşam hayvanların su ve yemlerini veriyoruz. Güzel havalarda otlatıyorum.”

5.

Farklı tarzından dolayı yaptığı işe insanların şaşırdığını ifade eden Bircan, “Daha çok öğrenciyim sanıyorlar. Ya da yurt dışından gelmiş bir turist sanıyorlar. Saçlarımı önceden uzatmıştım, bir ara kestim, tekrar uzatmaya başladım.” dedi.

Önerilen Blog :  740 Yıl Hapis Cezası Alan Gerçek Ramiz Dayı Antep Canavarı Abdullah Palaz'ın Hikayesi

 

Kaynak: Onedio

Dan Bilzerian’ın Özel Davetiyle Amerika’ya Gidecek Olan İzmitli Ömer : “Ona Pişmaniye Götüreceğim”

Kadın UFC Dövüşçüsü Kendini Gasp Etmeye Çalışan Adamı Pert Etti