Türkiye’yi Gelecekte Dünya Devi Yapma İhtimalli, Dünyanın En Sert Malzemesi: Kübik Bor Nitrür

Yeni yeni gündeme gelen, dünyanın en sert malzemesi olduğu söylenen bu şey ileride ekonomik ve askeri açıdan ülkemizi bir dünya devi haline getirebileceğe benziyor. Her türlü silahın delmeyi başaramadığı bu malzeme askeri araçlar ve ekipmanlar için de kullanılabilecek gibi duruyor. Darısı girişimcilerin ve devlet yetkililerinin başına.

Türkiye’de tam olarak 3285 ton bor rezervi mevcut. Ancak bu durum şu günlerde yalnızca mizah için olarak kullanıyor. Neredeyse hemen her şeyde kullanılan boru, biz maalesef hiçbir şeyde kullanamıyoruz. Bor bize bakıyor, biz bora bakıyoruz.

Bor madenleri diğerleri gibi ne ırk ne bayrak gözetmeden dünya üzerinde dağılmış. Şansımızdan mıdır çok büyük bir kısmı ise bizim ülkemiz sınırları içerisinde. Bu da yurdumuz insanını aşırı umutlandırıyor, ancak çalışmaya, üretmeye odaklanmak yerine “Bor madenini çıkaramıyoruz, çıkarttırmıyorlar” mazeretini kullanıyorlar.

Bor dendiğinde coşan vatandaşlarımızı çokça sevindirecek bir haber geldi. Adı Kübik Bor Nitrür. Bu yeni icat edilmiş bir malzeme. İnsanoğlu tarafından üretilen en sağlam, en dayanıklı, en sert şey olduğu belirtiliyor.

Günümüzde çok sert şeylerin kesilmesi, şekle sokulması için aynı Minecraft’taki gibi elmas kullanılıyor. Bu hala sektörde yaygın bir yöntem. Elmas çok zor bozulduğu, çok zor eskidiği için kesme işlemlerinde son nokta sayılıyor. Ta ki bizim malzeme gelene kadar. Ve bir de elmas aşırı sıcak malzemeleri kesmekte zorlanıyor, çelik ve benzeri.

Elmas bir tank yapmak fiyatından ve kullanışından dolayı tabii ki mantıklı değil ancak yeni üretilen bu kübik bor nitrür adlı malzeme elmas gibi yüksek maliyetli değil ve askeri üretim için uygun. Elmas kadar değerli olamayacak, kolay üretilen bir malzeme. Ne tank mermileri onu delebiliyor, ne de bombalar onu paramparça edebiliyor.

Önerilen Blog :  Ali Eren Beşerler'in Futbol Kariyerinde Yaşadığı Birbirinden Garip Anıları

Kübik bor nitrür birden fazla sektöre büyük etki edecek gibi duruyor. Sanayide, askeri alanda fazlasıyla kullanılabilir. Bu demek oluyor ki bizim bor, ileride çok daha fazla değerlenebilir.

Kaynak: Storia

Derdinizi Seveyim: Aldıkları Fazla Maaşı Protesto Eden Doktorlar

İnsanlığın Sonu Gelse Dahi Neslini Sürdürüp Yaşamaya Devam Edecek Canlı: Su Ayısı