Tarımda Dışa Bağlılığı Büyük Oranda Azaltıp, Milyarca Dolar Tasarruf Etmemizi Sağlayacak Yerli Bakteri Üretildi

Ekonomimizi geliştirecek şeylerin başında beyin geliyor. Bu konuda en kolay çalışma yapabilecek kurumlar ise üniversiteler. Erciyes Üniversitesi’nin geliştirmiş olduğu ”bakteri” milyarca doların dışarı gitmesini engelleyip, ülke ekonomisine büyük bir katkıda bulunacak.,

 

1.Şeker Pancarı Köklerinin İzole Edilmesiyle Üretilen Bakteri Kimyasal Gübreye Olan İhtiyacı Azaltacak.

Çalışmanın çıkış noktası, tarımda diğer ülkelerin iyileştirmelere nasıl gittiğinin araştırılmasıydı. Öyle ki her ülkenin verimliliğini artırmak için kendi çözümlerini üretiyor. Bunun sebebi de toprak yapısı, iklim koşullarının ülkeden ülkeye değişiklik göstermesi.

2. Ülkelere Özgü Yapılan Analizlerin Sonucunda Hangi Sonuçlara Ulaşıldığı Sorusunun Cevabı için Projenin Yürütücüsü Aziz Şatana’ya Kulak Veriyoruz.

”Orta Anadolu’da pancar köklerinden bakteriler toplayıp bunları izole ettik, hala da devam ediyoruz. Bakterilerin genetik analizlerini yaparak isimlerini koyduk. Bakterilerimizin önemli özelliği bu topraklardan elde edilmeleri. Bakterilerin yaşam alanı bu topraklar olunca tekrar onları kullanmak daha kolay oluyor. Bakteriler izole edilip isimleri konulunca bunları düşük sıcaklıkta saklıyoruz.”

3.”Daha Sonra Bunları Ticarileştirmek için Bazı Özel İşlemlerden Geçiriyoruz. Bu İşlemler Sonucunda Şu Anda Türkiye Piyasasında Bulunmayan 5 Milimetrelik Şişelerde Bir Bakteri Ürün Haline Getiriyoruz.”

”Yetenekli ve yerli bakterilerin üretilmesi Şatana’nın anlatımıyla işte böyle başladı. Şimdilerde test amaçlı olarak bu bakterileri şeker pancarı köklerinde kullanıldı, sonuç ise etkileyici. Üretilen bakteriler Türkiye içerisinde izole edildiği için hızlıca adapte olarak kullanılmakta olanlardan neredeyse 100 kat daha etkili.”

4. ”Yapılan Test Sonucunu Matematiksel Olarak Açıklayacak Olursak, Verimde Yüzde Yirmi ve Ortaya Çıkan Şeker Oranında da Yüzde İki Artış Ölçüldü.”

”Bu artışların anlamını bilmeyenler için, şeker miktarında yüzde 1 artış, Türkiye özelinde 50-60 milyon liralık bir katma değere eşit. Bu artışın yanında yılda 5 milyar dolardan fazla gübreye bütçe ayrıldığını not edecek olursak oluşacak değer, gübre kullanımının yarıya indiği durumda milyon liradan bir anda milyarlarca liraya yükselecek.”

Önerilen Blog :  Hızla Büyümeye Devam Eden Huawei'nin Amerika Tarafından Yasaklanması ve Hakkında Yapılan Yorumlar

5. Peki Bu Yenilikle Birlikte Nasıl Bir Değişim Olacak?

Yetişmesi için gerekli olan maliyetten bahsetmiştik, hiç de az olmayan bir kaynağın gübrenin ham maddesine aktarıldığına şahit olduk. Hammadde şeklindeki gübre gerekli işlemlerle tarımda uygulanabilir hale getiriliyor ve çiftçiye sunuluyor.

6. Proje Uygulandığı Takdirde Gübre Yerine Bu Bakteriler Çalışmaya Başlayacak ve Yaygınlaşması Durumunda Şeker Üretiminde Maliyet Düşecek.

Bakterilerin isimleri belli olmasa da çalışma prensiplerini biraz basitleştirerek doğadaki elementleri işleyip dönüştürdüklerini ve özünde yönlendirme sonucunda kendileri için çalıştıklarını söyleyebiliriz.

7. Proje için Beklenilen TÜBİTAK Desteğinin Sağlanması Durumunda Yalnızca Maliyetlerde Azalma Değil, Kimyasal Gübrenin Sebep Olduğu Kirliliğin de Önüne Geçilebilecek.

 

Kaynak: Onedio

Twitter Kullanıcısının “Alnınıza Bir Yazı Yazabilseydiniz Ne Yazardınız?” Sorusuna Takipçilerinden Muazzam Yanıtlar

Gördüğümüz Şeylerin Göründüğü Gibi Olmadığını Gösteren Çarpıcı Kareler