Tarihteki İlk Ayrılık Mektubu

Liberty Üniversitesi’ndeki arkeologlar, Babil kralı Nabonidus’un, M.Ö. 6. yüzyılda yazdığı, dünyanın ilk ayrılık mektubunu keşfettiler. Sadakatsizlik sebebiyle cariyesinden ayrılan kralın üzüldüğü ve cariyesine eşyalarını alması için ay sonuna kadar müddet verdiği ayrıntılar arasında.

 

1.

Arkeologlar, şimdiye kadar bulunan ilk ayrılık mektubunun Babil kralı Nabonidus’a ait olduğunu açıkladı. M.Ö. 6. yüzyıla ait olan mektup niteliğindeki tabletin geçen yıl Irak’ın güneyinde keşfedildiği ayrıntılar arasında yer alıyor. Kral Nabonidus’un cariyesinden ihanet sebebiyle ayrıldığı görülen mektupta, Kralın cariyesinin ihanetinden ötürü ‘mahvolduğunu’ belirtiyor ve eşyalarını geri alması için ay sonuna kadar müddet tanıyor. Nabonidus’un cariyesine yazdığı mektupta şu ifadeler yer alıyor:
“Çocukluk arkadaşım Nisaba ile görüştüğünün haberi, Yukarı Fırat’tan bana ulaştı. En sevdiğim cariyelerimden biri olduğun için bu ihanetle mahvoldum. Keten şal ve sandaletlerini almak için ayın sonuna kadar vaktin var, yoksa onları ay tanrısının tapınağına bağışlayacağım.”

Not: Bu haber Hyperallergic tarafından 1 nisan dolayısıyla hazırlanmıştır, isimler ve olaylar gerçek değildir. 🙂

Önerilen Blog :  Birbirlerinin Gözü ve Ayağı Olan Dostlar Gaye ve Çiğdem’in Yüz Gülümseten Hikayeleri

Ünlülerin Bir Arada Çekilen, Muhtemelen Daha Önce Görmediğiniz Fotoğrafları

Kalpleri Sadece Sevgi İçin Atan +1 Güzellikler İçin Müthiş Fotoğraf Çalışması