Survivor Programının İlginç Başarı Formülü :Sineklerin Tanrısı Deneyi

2005 yılından beri devam eden Survivor programı halkımız tarafından oldukça seviliyor. Peki basit bir rekabet konseptine dayalı bu programın altında yatan başarı formülü ne?

 

1. 2005 Yılından Beri Ekranlarda Boy Gösteren Survivor, Her Yıl Milyonlarca İnsanı Ekran Başına Kitlemeyi Başarıyor.

2. Tabii Bu Başarısında Samimiyet, Format ve Eğlence Gibi Faktörler de Etkili.

3. Ancak Asıl İlgi Çeken Kısmı Programdaki Kavgalar.

4. Tabii Neredeyse Her Sezon ve Her Bölümde Kavgalar Eksik Olmayınca Bu Durumun Nedeni Bir Merak Konusu Haline Geldi. Aranan Cevap Muzaffer Şerif Tarafından Bulunmuştu.

5. Oklahoma’da Yürüttüğü Bir Deneyle Merak Ettiğimiz Sorunun Cevabını Bulmuştu Muzaffer Şerif.

6. Robbers Cove Milli Parkı’nda Yapılan Deneyde Benzer Geçmişe, Benzer Eğitim ve Ekonomik Duruma Sahip 24 Öğrenci Kullanılmıştı.

7. Birkaç Ay Sürecek Olan Bir Kampa Gittiklerini Düşünen Öğrenciler, İki Gruba Ayrıldı ve Parka Götürülmüştü. İki Grubun da Diğerinden Haberi Yoktu.

8. Bir Süre Boyunca Gruplar Birbirinden Habersiz Kamp Yaptılar. Yaşadıkları İzci Hayatı, Doğal Olarak Bir Hiyerarşi Oluşmasını Sağladı.

9. İlk Kısımdaki Gözlemler Bitince Diğer Aşamaya Geçildi. Takımlar Karşı Karşıya Geldi ve Ardından Yarışmalar Başladı. Kısa Sürede Düşmanlaşma Görüldü.

10. Normal Süreçte Arkadaş Olan İnsanlar Bile Birbirlerine Karşı Cephe Aldılar. Gerilim Hızla yükseldi. Deneyin Kontrolden Çıkmasını Engellemek Amacıyla 2. Aşama Sona Erdi.

11. Bizim İçin Oldukça Tanıdık Bir Tablo Bu Elbette.

12. Üçüncü ve Son Aşama ise Tarafların Barıştırılması Üzerineydi. Yarışmalar Süresince Tam Manasıyla Düşmanlaşan Denekler Barışmayı Başarabilecek miydi?

13. Sorunun Cevabı Evet. Yarışmaların Konsepti Değiştirilerek Kaybedeni Olmayan Yarışmalar Düzenlendi. Yenilme Korkusu Olmayan Gençler Birbirleriyle Barışmaya Başladılar.

14. Deneyin Bitiminde ise Taraflar Barışmıştı.

 

Kaynak: Onedio

Ekşi Sözlük’de 30 Yaşından Sonra Anlaşılan Gerçekler Başlığına Gelen En İyi Entryler

Uzun Süredir Görmediğimiz Ünlü İsimlerin Şaşırtıcı Son Halleri