Sultan 2. Abdülhamid’in Mohikan Neslini Yok Olmaktan Kurtarmak İçin Osmanlı’ya Getirme Hayali

2. Abdülhamid entelektüelliğe oldukça önem veren bir padişahtı. Yaptığı ilginç çalışmalar ve benimsediği stratejilerle sıklıkla zekasını göstermeyi başaran 2. Abdülhamid’in vicdani yönüne tanık olmamıza olanak sağlayan hikayesine göz atalım.

 

1. Osmanlı Devleti’nin 34. Padişahı Olan 2. Abdülhamid Doğu’ya Karşı İzlediği İslami Politikalar ile Devlet İçi Mutlakiyeti Güçlendirir.

2. Ancak o Dönemlerde Uyku Probleminden Muzdarip Olması Sebebiyle Geceleri Kendisine Kitap Okuması için Birini Görevlendirir.

3. Bu Görevi Üstlenen Kişi ise Osmanlı’nın İlk Mizah Dergisi Diyojen’i Çıkaran Teodor Kasap Olur.

4. Teodor Kasap 2. Abdülhamid’e Kitap Okuduğu Gecelerden Birinde Okumak için Fenimor Cooper’ın “Mohikanlar’ın Sonuncusu” Kitabını Seçer.

5. Bu Kitap 2.Abdülhamid’in Oldukça İlgisini Çeker. O Gece Hiç Uyuyamaz ve Sabahın Erken Saatlerine Kadar Gözünü Kırpamaz.

6. Kitaptan Bir Hayli Etkilenen 2.Abdülhamid, Her Geçen Gün Azalmakta Olan Mohikan’lardan Bir Çifti İstanbul’a Getirtip Nüfuslarını Burada Artırmak ve Onları Koruma Altına Almak İster.

7. Yıldız Sarayı Bahçesine Mohikanlar için Bir Yer Hazırlatan 2.Abdülhamid Bu Planı Gerçekleştirme Amacıyla İstanbul Birleşik Amerika Büyükelçisi Lew Wallece’ı Devreye Sokar.

8. Lew Wallece ise Bu Konu ile Sadece O Dönemin Önemli Amerikalı Gazetecilerinden Olan Gordon Bennet’in İlgilenebileceğini Söyler. Ancak Bennet’tan Gelen Haberler 2.Abdülhamid’i Mutlu Edecek Türden Değildir.

9. Gordon Bennet: “Şu Anki Amerikalı Kızılderililerin, Cooper’ın Romanındakiyle Hiçbir İlgisi Kalmamıştır. Artık Safkan Yerli Mohikan Bulmak Neredeyse İmkansızdır.” der.

10. Bu Yüzden 2.Abdülhamid’in Mohikan Neslini İstanbul’a Getirme Hayalleri Suya Düşer.

 

Kaynak: Listelist

Önerilen Blog :  20 Yıllık Eşini Öldürmesi için Kiralık Katil Tutan Ispartalı Kadın Fransa Gündeminde

En Yüksek ve En Düşük Radyasyon Sahibi Telefonlar

10 Yaşındaki Amerikalı Bir Çocuk ve Atamız Arasında Geçen Gülümseten Mektuplaşma