Son Günlerde Gündemden Düşmeyen Çernobil Faciası ile Alakalı Çok Bilinmeyen Bilgiler ve Fotoğraflar

Dünya 26 Nisan 1986 tarihinde en korkunç kazalardan biri olan, Çernobil Nükleer Santrali’nde meydana gelen kazaya tanıklık etti. Kaza, Uluslararası Nükleer Olay Ölçeği’ne (INES) göre tehdit bakımından en üst 7. seviyede gösterildi. 2011’de yaşanan Fukuşima nükleer felaketi de aynı seviyede gösterilmişti. Kazayla alakalı istatistiklere ve etkilere gelin birlikte göz atalım.

 

1. Kazanın Yol Açtığı Felaketlere İlişkin Rakamlar:

  • 8.4 Milyon kişi yaşanan faciada radyasyondan etkilendi.
  • Cumhuriyet topraklarının 5’te biri tarımcılık için kullanılmaz hale geldi.
  • 800 bin kişi kazanın ardından yaşananları ortadan kaldırmak için seferber oldu.
  • Kazanın ardından Pripyat’tan insanları tahliye etmek 36 saat sürdü.
  • Facianın ardından 200 kişi kendi istekleriyle yasaklı bölgeye dönüp yaşamaya devam ediyor.
  • 5 milyon kişi radyasyon mağdurları olarak devletten yardım alıyor.

2. Radyasyon Arka Planı.

Çernobil’deki radyasyon arka planı, Moskova, Kiev ya da Minsk kentlerindeki radyasyon arka planıyla aynı, havada ölçülen radyasyon değeri 12-15 mikro röntgen/saat (μR/saat) arasında değişmekte. Nüfus için kabul edilebilir orandaki gama radyasyon oranı ise 30 μR/saat. Bunun yanı sıra Çernobil’in kendi nüfusu yok, oraya sadece yasaklı bölgenin çalışanları yerleşiyor. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) yönetmeliklerine göre Çernobil’de dönüşümlü olarak, her 6 aylık dönemde 2-3 ayı geçmeyecek şekilde çalışmaya izin veriliyor. Radyasyon nükleer santralinin etrafına eşit olarak değil, lekeler şeklinde çöktü. Bu nedenle bölgedeki bazı kısımlar, santralin etrafındaki alana göre onlarca kat daha tehlikeli.

3. Doğal Yaşam:

33 yıl boyunca insan varlığının olmaması, yasaklı bölgede oluşan Çernobil Radyasyon-Ekolojik Biyosfer Rezervi’ni, popülasyon ve tür çeşitliliği bakımından dünyanın en ünlü doğal koruma alanlarıyla yarışabilecek hale getirdi. Bölgede bulunan vaşak, yaban domuzu, geyik, tavşan, tilki, yarasa, su samuru, karaca ve kurt gibi hayvanların sayısında kayda değer bir artış oldu. Araştırmalar, Çernobil bölgesindeki kurt sayısının, ‘temiz’ olan komşu bölgelere nazaran 7 kat daha fazla olduğunu ortaya koydu. Hayvanların ömürleri nispeten daha kısa olduğu için radyasyonun etkisini hissedecek kadar uzun yaşamıyorlar.Geçen şubat ayında kurtların öldürdüğü bir yaban domuzunun kalıntılarında yapılan tahlil, hayvanın vücudundaki stronsiyum (Sr-90) oranının 37 kat, sezyum 137 (Cs-137) oranınınsa 96 kat normalinden fazla olduğunu gösterdi. Bu bulgular, Çernobil bölgesinde su ve topraktaki yüksek kirlilik oranının hala korunduğunu ortaya koyuyor.

Önerilen Blog :  5 Yaşındayken Bir Mülteci Olarak Kaldığı Kampta Kendisine Bisiklet Hediye Eden Adamı 24 Yıl Sonra Bulan Kadın

4. 100 Yıl Boyunca Dayanacak Çelik Yapı.

Geçtiğimiz yılın sonunda Çernobil Nükleer Santrali’nin yıkılan 4. enerji bloğunun üzerinde yapılan yeni güvenli kaplamanın (New Safe Confinement) montaj çalışmaları başarıyla sona erdi. Mobil bir ark şeklindeki yeni ‘lahit’, 1986’nın Kasım ayında acele ile inşa edilen ve zamanla aşınan ‘Kaplama’ adlı konstrüksiyonun üzerine giydirildi. 36 bin ton ağırlığındaki bu devasa çelik yapı, 100 yıl boyunca dayanacak şekilde geliştirildi. Bu süre boyunca, içinde 200 ton nükleer yakıt artıkları, radyoaktif atıklar ve radyoaktif toz bulunan reaktör, devre dışı bırakılarak tamamen güvenli bir yapıya dönüşmeli.

5. Sanata Olan Yansıma:

Çernobil’i konu alan birçok sinema filmi, çok sayıda belgesel ve sayısız amatör film çekildi. Son olarak çekilen filmlerin arasında, Pripyat şehrinde büyüyen bir erkek çocuğun hikayesini konu alan 2016 yapımı ‘Ark’ adlı kısa metrajlı bir film yer alıyor. Bu film 2 yıl boyunca Avrupa, Asya ve Amerika’daki birçok uluslararası film festivaline katılarak 18 kez ödüle aday gösterildi, 5 kez de en yüksek ödüle layık görüldü.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

 

Kaynak: Sputnik

Yönetmenlerin Üslubunu Zaman Çizelgesiyle Gösteren Sanatçıdan Başarılı İllüstrasyonlar

Henüz 17 Yaşındayken Yaşadığı Korkunç Olaylar Yüzünden Ötenaziyi Seçen Genç Kız