Son 100 Yılda İnsanın Ortalama Yaşam Süresi Nasıl 30’dan 70’e Yükseldi

Bir çok alanda gösterdiğimiz hızlı gelişim insanın ortalama yaşam süresini oldukça uzatmış durumda. Yüzde yüzden daha fazla artış gösteren ortalama yaşam süresinin hangi etmenlere bağlı olarak arttığına göz atalım.

 

1. Yaşadığımız Yerdeki Isıyı Kontrol Edebiliyor Olmamız.

Orta Çağ’da insanlar kışın soğuktan, yazın ise sıcaktan ölüyorlarmış. Evlerimizde ısıyı kontrol edebilmemiz için kullandığımız klima ve ısıtma sistemleri bu ölümleri günümüzde %99 oranında azaltmış durumda. Bu gelişme ortalama insan ömrünü 5-6 yıl oranında uzatmış durumda.

2. Kanalizasyon Sistemlerinin İyileştirilmesi.

Ortalama insan ömrünü en çok uzatan nokta kanalizasyon sistemlerinin gelişmesinden geçiyor. Önceden yetersiz bir durumda olan kanalizasyon sistemleri sebebiyle hastalıklar hijyenik olmayan ortamlarda hızla yayılırken, günümüzde bu tip şeyler fazla görülmüyor. Hindistan ve Afrika’nın kırsal kesimleri gibi yerlerde modern tuvalet sistemi kullanmadığı için hastalıkların hızla yayıldığını ve ortalama insan ömrünün dünyanın kalanına nazaran daha az olduğunu görebiliyoruz. Sadece kanalizasyon sistemlerinin iyileştirilmesi insan ömrüne ortalama 15 ile 20 yıl arasında eklemekte.

3. Savaşların Azalması.

Eski çağlarda ölümlerin 3’te 1’i savaşlar sebebiyle gerçekleşiyormuş. Günümüzde bu oran oldukça azalmış durumda. Şiddet olayları sonucu ölen insan sayısı %1’in daha altında.

4. Kondom ve Az Eşlilik.

Eski çağlarda toplumun neredeyse tamamı cinsel hastalıklara sahipmiş. Günümüzde Afrika’da kondom dağıtılması gibi olayların ardından, bir çok hastalığın yayılma hızında düşüş gözlemlenmiş.

5. Temizlik Ürünleri.

Evlerimizde kullandığımız bu ürünler sayesinde kıyafetlerimiz ve bulaşıklarımız daha steril bir şekilde temizlenerek hastalıkların yayılma oranını büyük ölçüde azalttı.

6. Modern Tıp ve İlaçlar.

Şaşırtıcı derecede ufak bir katkı sağlayan modern tıp ve ilaçlar ortalama insan ömrüne yaklaşık 6 yıl kadar. Modern tıp bu katkıyı büyük ölçüde çocuk ölümlerinin önüne geçerek başarmış durumda. Çocukken yapılan aşılama da buna dahil tabii ki.

7. Akraba Evliliklerinin Azalması

Akraba evliliklerinin sakıncaları bilindiğinden bu uygulama. Oldukça azaltılmış durumda. Toplumu bilinçlendirme adına yapılan çalışmalar meyvesini vermiş diyebiliriz.

8. Sıcak Suya Ulaşım.

Sıcak suya ulaşımın kolaylaşmasıyla birlikte insanların duş alma, diş fırçalama ve el yıkama gibi alışkanlıklarından kayda değer bir miktarda artış gözlemlenmiş ve bu bile tek başına ortalama insan ömrüne 5 ile 10 yıl eklemeyi başarmış.

9. Eski Çağlarda Fakir ve Orta Kesim Az Yaşarken, Zengin Aristoktrat Kesim Yine Günümüzdeki Gibi Uzun Yaşıyormuş.

Eski dönemlerde Çin, İngiltere gibi yerlerde refah içerisinde yaşayan ve sağlıklı genlere sahip soyluların ortalama 70 yıl yaşadığı bilinmekte. Yani ortalama yaşam süresini uzatmanın refah düzeyiyle bağlantısı sanıldığından daha kuvvetli.

Geçirdikleri Değişimle Zamanın Büyüsünü Kanıtlayan Kişilerden Öncesi Sonrası Fotoğrafları

Gözleri Olmayan Kedi Kazou’nun Hikayesi