Para Kullanmayı Öğrenince Kendilerini Kumara ve Fuhuşa Veren Kapuçin Maymunları

Maymunlarla aramızdaki benzerlik şaşırtıcı derecede fazla. Yale Üniversitesi’nde araştırmacı olan ekonomist Keith Chen ve psikolog Laurie Santos, Kapuçin maymunlarıyla yaptıkları deneyin ilginç sonuçlarına göz atalım.

 

1. Yale Üniversitesi’nde Araştırmacı Olan Ekonomist Keith Chen ve Psikolog Laurie Santos, Kapuçin Maymunlarının Parayı Kullanmayı Öğrenmeleri Durumunda Neler Olabileceğini Merak Etti.

2. Ayrıca Bu Deneyin Yapmaya Karar Veren İkiliyi Bu Deneyi Yapmaya İten Başka Bir Sebep ise Kapuçin Maymunlarının Dünyanın En Bencil Hayvanları Arasında Olmasıydı.

3. Chen Yaptığı Açıklamada ”Kapuçinler Yemek ve Seks Odaklı Bir Yaşama Sahip. Onlara Sabahtan Akşama Kadar Şekerleme Verseniz Bile Yediklerini Kustuktan Sonra Daha Fazla Yemek İçin Yanınıza Gelirler.”

4.Bu Deneyin Odaklandığı Asıl Nokta; Maymunların Bencilliğini Ortaya Çıkarmak ve Onları Para Kullanmaya İten Dürtüleri İncelemekti.

5. Başarılı Denemelerin Ardından Maymunlar Para Karşılığında Jelibon, Üzüm ve Elma Gibi Şeyler Almayı Öğrendi.

6. Chen, Kapuçin Maymunlarına Para Olarak Kullanmaları için Ortası Delik Gümüş ve Yuvarlak Diskler Verdi. Maymunların Bu Diskleri Ticaret için Kullanmayı Öğrenmesi ise Chen’in 7 Ayını Aldı.

7. Maymunların Bütçe Hesaplaması, Bizimkine Çok Benzer Olduğu Ortaya Çıktı. Hatta Jelibonu Daha Çok Seven Maymunlar Daha Fazla Jelibon Alabilme Amacıyla Üzümlerden Az Almaya Bile Başladı.

8. Sonrasında Kapuçin Maymunlarına Kumar Oynamayı Öğreten Chen; “İnsanların Yaptığı Gibi Saçma Kararlar Veriyorlardı. İstatistiksel Olarak Kapuçinler Borsacılardan Farksız Bir Haldeler.” Diyor.

9. Araştırma Görevlilerinden Biri, İki Maymunun Kendilerine Verilen Diskleri Seks Karşılığında Dişi Kapuçinlere Verdiğine Şahit Oldu. Seksin Ardından Dişi Kapuçinler Kazandıkları Parayla Üzüm Almaya Gidiyorlardı.

10. Para Dağıtımı Esnasında Tıpkı İnsanlar Gibi Disk Çalmaya Çalışan Kapuçin Maymunları Bile Olmuş.

 

Kaynak: Listelist

Önerilen Blog :  Hepimizin Bildiği Tosun Paşa Aslında Kimdir?

Yaşadıkları Ve Tanık Oldukları Şanssızlıkları Tweetlere Döken İnsanlar

Ödüllü Fotoğrafçıdan Vahşi Yaşamda Eğlenen Hayvanlar Temalı Fotoğraflar