ODTÜ’yü ODTÜ Yapan Efsane Rektör, Güzel İnsan Kemal Kurdaş

8 yıl gibi kısa bir sürede Odtü’yü özgür düşünmenin ve yeniliğin beşiği haline getiren Kemal Kurdaş’ı tanımıyor olabilirsiniz. Ancak Odtü’yü Odtü yapan özelliklerin temelini atan şahsiyet olduğundan emin olabilirsiniz.

 

1. 1920 Yılında Bursa’da Dünyaya gelen Kemal Kurdaş, 1943’te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden Mezun Oldu.

14 Mart 1944 tarihinde Maliye Bakanlığı’nda Maliye Müfettiş Yardımcısı olarak görevine başladı, 1947 tarihinde ise Maliye Müfettişi oldu. 1951 yılında Maliye Müfettişi görevi itibariyle İngiltere’de bir yıl süreyle geçici görevde bulundu. Maliye Bakanlığı Hazine Genel Müdür Yardımcılığı görevine ise 1953’de atandı.

2. Ardından 1956’da IMF’deki Görevine Başlayan Kurdaş, Türkiye’deki Bozulmuş Olan Ekonominin Düzeltilmesi Adına 1960’da Türkiye’ye Çağrıldı ve Maliye Bakanı Oldu. Bundan 1 Yıl Sonra da ODTÜ Rektörlüğüne Atandı.

3. Düşünce ve Fikir Özgürlüğünün ODTÜ’de Yaygınlaşmasını Sağladı.

Vefatının ardından Kemal Kurdaş hakkında yazdığı yazıda Hıncal Uluç şöyle diyor:

“Kurdaş’ın ODTÜ’sü kısa zamanda devrimci fikirlerin merkezi oldu. Sosyalist Fikir Kulüpleri en hızlı gelişmeyi bu kampüste yaşadılar. Sebep, demokrat rektör Kurdaş’tı.. Öğrencileriyle kardeş gibi yaşayan Kurdaş.. Her türlü fikre demokrat yaklaşan, söz hakkı tanıyan, öğrenci kulüplerini destekleyen Kurdaş.” … “İlk mezunundan bugün okuyanına kadar ODTÜ’lü, her şeyi sorgulayan, yarına dönük, bilimsel düşünen, moda deyimle ‘Hayata karşı sağlam duruşunu’ ODTÜ’yü yaratmış adam Kurdaş’a borçludur.”

4. ”Sürekli Yaşama ve Gelişme Savaşı Verdi. ODTÜ Birçok İlki Gerçekleştirdi Ama Bunlar Pek Bilinsin İstemediler.”

Atlas dergisinin Haziran 2006 sayısında Kurdaş’ın yayınlanan röportajında şöyle diyordu:

“Ortadoğu kurulmadan önce iş adamı ya da patron, kendisiyle iş görüşmesine gelip de “Beyefendi, söylediğiniz doğru ancak bir yerde yanlışınız var” diyen, kendisini uyaran bir öğrenci tipini görmemişti. Ortadoğu çocuğunun müstakil yaratıcı düşüncesi pek çoğuna kabul edilemez bir durum gibi gelmiştir. Bu nedenle ilk 10 seneki başarısından sonra, her kesimden muazzam bir reaksiyon gördü. Ondan sonra devlet üniversiteyi kapatmak için, yıpratmak için, kendine benzetmek için uğraştı. 50 yıl yaşadı, ama belki 15-20 yılı rahat çalışabildi. Sürekli yaşama ve gelişme savaşı verdi. ODTÜ birçok ilki gerçekleştirdi ama bunlar pek bilinsin istemediler.”

Önerilen Blog :  Hepimizin Bildiği Tosun Paşa Aslında Kimdir?

5.

Yeşil Türkiye Derneği ile alakalı şu yorumda bulunuyor: “Yeşil Türkiye Derneği peşimizi bırakmadı ve üç hafta sonra bize, diktiğimiz ağaçların yüzde 85’inin tutmayacağına ve milli serveti heba ettiğimize dair resmi bir mektup gönderdi. Çok tedirgin oldum, tam 135 bin fidan. Ya haklı çıkarlarsa?” Tabii ki söylenildiği gibi olmuyor ve ODTÜ bugünkü yeşil görüntüsüne doğru adım adım ilerliyor.

6. İşte Böyle Zorlukların Altından Kalkarak, Türkiye’deki En Başarılı Üniversitelerden Biri Olan ODTÜ’yü Bugünkü Haline Getirdi Kemal Kurdaş. 19 Nisan 2011’de de aramızdan ayrıldı.

 

Kaynak: Onedio

2-1 Biten Trabzonspor – Fenerbahçe Maçı ile Alakalı Atılan En İyi Tweetler

Acun Ilıcalı ve Şeyma Subaşı’nın Boşanmasıyla Alakalı Atılan Tweetler