Nikola Tesla’nın ”Türkleri Seçmediğim İçin Pişmanım” Dediği Hüzün ve Pişmanlıkla Dolu Son Mektubu

Günümüzü şekillendirenler arasında belki de en önemli insanlardan biri olan Sırp bilim insanı Nikola Tesla’yı hepimiz biliyoruz. Ölümünden önce pişmanlıkla yazdığı mektubunda geçen ”Türkleri seçmediğim için pişmanım” ibaresinin bulunduğu mektubuna ilişkin detaylara göz atalım.

 

1. ”İnsanlığa Hizmet Ettiğim Bu Yıllar Bana Yalnızca Aşağılanma Duygusu ve Hakaret Getirdi.”

”İnsanlığa hizmet ettiğim bu yıllar bana yalnızca aşağılanma duygusu ve hakaret getirdi. Son günlerde geceleri dışarıdan gelen dua eden sesler duyuyorum, ancak kapıyı açtığımda hiç kimseyi göremiyorum. Senin nasıl olduğunu bile bilmiyorum, ama iyi olmadığını biliyorum. Keşke yanımda olabilseydin..”

2. ”Sürekli Aynı Hüzün ve Keder İçindeyim.”

“Aklıma yine sen geliyorsun anne, sürekli aynı hüzün ve keder içindeyim. Artık iyi olmadığında eminim çünkü yine aynı ağıtları duyuyorum, uyanıkken bile duyuyorum.”

3. ”Tek Kişi Dünyayı Kendi Başına Maalesef Değiştiremiyor.”

”Bilim dünyası için birçok çalışma yaptım ve hak ettikleri değeri vermek için Avrupa’ya dönmeye karar verdim. Buradaki hükümet, bizim ülkemizle aynı. Anladım ki insanlık sadece hükümetlerin elinde, tek kişi dünyayı kendi başına maalesef değiştiremiyor.”

4. ”Keşiflerim Bana Ait Değil Gibi.”

”Bu mektubun asla eline geçmeyeceğini biliyorum ama neden yazdığımı ben bile bilmiyorum. Senden uzağa giden yolları seçtiğim için beni affet. Öldüğünün haberini aldım ama cenazene bile gelemeyeceğim. Artık kendimi bile tanıyamıyorum. Birisinin “benim” icatlarımı kontrol altında tuttuğundan eminim, keşiflerim “bana” ait değil gibi. Birisi her şeyi denetliyor ve kendine ait bir planı var.”

5. ”Türkleri Seçmediğim İçin Pişmanım.”

”Türklerden uzak durduğum için üzgünüm, duyduğum sesler de bunu söylüyor. Şu an anlıyorum ki tüm bu şeyler hakkında çok daha fazla şey biliyorlar.”

6. ”Bilimde O Kadar Yılımı Boşuna Geçirmişim.”

”Bilimde o kadar yılımı boşuna geçirmişim. Yapabilirsen orada benim kayıp ruhum için dua et anne…”

Önerilen Blog :  Veresiye Defterini Anonim Bir Şekilde Satın Alarak 20 Kişinin Borcunu Ödeyen Hayırsever

 

Kaynak: Ceotudent

Ali Eren Beşerler’in Futbol Kariyerinde Yaşadığı Birbirinden Garip Anıları

Maçkolikte Yapılan Birbirinden Eğlenceli Yorumlar