Neden Artık Kullandığımız Her Poşet için 25 Kuruş Ödemek Zorundayız?

1 Ocak 2019’dan itibaren bakkal dahil alışverişlerinizde kullanacağınız her poşet için 25 kuruş ödemek zorunda olacaksınız. Poşetleri ücretsiz olarak veren satış noktalarında ise, kapalı satış alanının her metrekaresi için 10 lira idari para cezası uygulanacak.

Muhtemelen “masraflar artacak”, “ne gerek vardı”, “plastikten bol ne var” gibi düşünenler olabilir. Buradaki amaç plastik poşet kullanımını azaltarak çevreye olan zararları minimuma indirgemek ve insanları çevreye zarar vermeyen bez, file torba kullanmaya teşvik etmek. Yani tıpkı 70’li yıllarda olduğu gibi. Çünkü bildiğiniz gibi plastik poşetler 70’li yılların sonunda dünyadaki süpermarketlerde oldukça revaçtaydı. Yaklaşık 40 yıldır hayatımızın bir parçası olan plastik poşetler bizlere binlerce yıllık zarar verdi. Bu gidişle vermeye de devam edecek.

Yürürlüğe giren kanunla birlikte fazladan almayacağınız bir plastik poşet belki de okyanusta yüzen bir orkinosun hayatına mal olmayacak. Ya da bundan bin yıl sonra yaşayacak bir insanın toprağını kirletmemiş olacak. Çünkü bildiğiniz gibi plastik poşetlerin doğada çözülme süresi bin yıldan daha fazla. Türkiye’de de her yıl bir kişi ortalama olarak 312 plastik poşet kullanıyor.

Peki ya hala ısrarla neden bundan sonra daha önce bize beşer beşer bedava verilen plastik poşetlerin artık tanesine 25 kuruş ödemek zorundayız diyorsak?

 

1. Haftadaki Poşet Tüketimimizden 2 Poşet Eksilttiğimizde Yıllık 100 Kadar Plastik Poşeti Çöpe Atmamış Olacağız.

– Ülkemizde her 5 kişiden 1’i plastik poşet kullanımına tamamen son verdiğinde 70 yıllık uzun bir süreçte tam 37 milyar adet plastik poşet çöpe atılmamış oluyor.

-Plastik poşetler, özellikle siyah plastik poşetler kanserojendir.

-Ülkemizde poşetlerin sadece %1’i geri dönüştürülebilmektedir.

-Plastik poşetler çözünürken tüm zararlı kimyasalları çözündüğü bölgeleri kirletir.

2. Almadığımız Bir Plastik Poşet Sayesinde Bile Pasifik Okyanusu’nda Yüzen Deniz Kaplumbağası Daha Az Risk Altında Olacak.

-Evlerimizdeki çöpten, şehirlerin geniş çöp tarlalarına atılan plastik poşetler rüzgar yüzünden çok büyük alanlara dağılabiliyor, denize düşmeleri durumunda ise hayal bile edemeyeceğiniz uzaklıklara gidebiliyorlar.

Önerilen Blog :  5 Yaşındayken Bir Mülteci Olarak Kaldığı Kampta Kendisine Bisiklet Hediye Eden Adamı 24 Yıl Sonra Bulan Kadın

-Orman yangınlarının çıkmasının sebepleri arasında önemli bir bölümün ormana bırakılan plastik poşetlerin yoğun güneş ışığını emip kuru çalıları tutuşturmasının bulunması.

-Doğaya atılan plastik poşetler hayvanlar tarafından besin olarak zannediliyor ve bazılarının sindirim sistemlerini bozarak ölmelerine sebep oluyor.

3. Plastik Poşetin Doğada Tamamen Çözülerek Yok Olması Yaklaşık Bin Yıl Sürüyor.

-Bulunduğumuz dönemde de bulunduğu çevreyi zehirlemeye devam ediyor.

-Güneş ışığının etkisiyle zehirli petropolimerlere dönüşen plastik poşetler besin zincirinin tümünü etkileyebiliyor.

-Plastik poşetler petrol rafinelerinden arta kalan ham petrolün tekrar işlenmesi sonucu elde ediliyor.

4. Atıkların Geri Dönüşümüyle Üretilen Siyah Poşetler Diğer Plastik Poşetlere Nazaran Daha Çok Zehir Saçıyor.

-Siyah plastik poşetler çeşitli plastik atıklardan geri dönüştürülerek elde ediliyor.

-Çöplerin neredeyse %90’ı plastik atıklardan oluşuyor.

-Dünyada San Francisco, Paris, Bangladesh, İsrail, Londra, Kanada, Güney Afrika, Taiwan, Singapur ve Kenya’da plastik poşet kullanımı yasak.

5. Edirne Yine Bir Öncülük Örneği Göstererek Bez Torba Uygulamasına Geçti.

Edirne’de Bakallar ve Tekel Bayiler Esnaflar Odası tarafından çevre dostu bez torbaları bedava dağıtılmaya başlandı.

6. Hem Gelecek Nesilleri Düşünüp, Hem de Doğamıza Daha Az Zarar Vererek Yaşayabiliriz.

Doğayı korumaya yönelik atılan bu ufak adımın gelişip, yaşam biçimimiz haline gelmesi halkımız ve dünya adına çok önemli bir adım. Zaman içerisinde bu bilinçle büyüyüp yetişecek yeni nesillere örnek olmamız adına bilinçli olmamız şart.

 

Kaynak: Yemek

Mankeni Görünce Far Görmüş Tavşana Dönen Messi’ye Yapılmış En İyi Monteler

Erkeğin Çilesi: Eşlerinin Alışveriş Yapmasını Beklerken Hayata Tutunmaya Çalışan Erkek Manzaraları