“Nasıl Hissediyorsun?” Sorusuna Verecek Cevabımız Olmadığı Zaman Adlandırabileceğimiz 30 Duygu

Günlük yaşamda birçok farklı duyguyu yaşayabiliyoruz. Her zaman yaşadığımız bu duyguların tam olarak karşılığını bulamamak bir takım kafa karışıklıklarına sebebiyet verebiliyor. Bu kafa karışıklığından sizi kurtaracak olan duygu ve hislere bir göz atalım.

 

1. Catoptric Rristesse

Birçok insan etrafındaki diğer insanların kendisi hakkında neler düşündüğünü merak eder. Catoptric Rristesse’yi insanların bizim hakkımızdaki olumlu ya da olumsuz ne düşündüğü hakkında fikir sahibi olmamanın verdiği hüzün olarak adlandırabiliriz.

2. Sonder

Sonder:Bir anlık dünyada kendin gibi karmaşık hayatlarda olan insanların farkına varma durumu olarak adlandırılabilir.

3. Opia

Hiç tanışmadığımız birisiyle göz göze geldiğimizde neden olduğunu bilmediğimiz huzursuzluk duygusuna ‘Opia’ deniliyor.

4. Astrophe

Dünya’da küçük bir noktadan ibaret olduğumuzun farkına varıp ‘Acaba Evren’de yalnız mıyız?’diye düşünürken bulabiliriz kendimizi.Bazen bu büyüklük karşısında Dünya’da sıkışıp kalmış gibi hissettiğimiz duygudur .

5. Jouska

Bazen geçmişte yaşanmış,bazense hiç yaşanmamış olaylar üzerine kafamızda monologlar kurarız.Hatta başkalarını da konuşmamıza dahil edip gerçekleşmeyecek diyaloglar sürdürürüz.Bu durumu Jouska olarak tanımlamışlar.

6. Zenosyne

Bazen takvimi takip edemeyip günler hızlıca geçerken zamanın ne kadar hızlı olduğuna dair hissettiğimiz an diyebiliriz.

7. Chrysalism

Yağmurlu havadayken evde oturuyor olmanın verdiği haz duygusudur.

8. Yu-Yi

Herkesin geçmişinde tekrar tekrar yaşamak istediği anları vardır.Anılara dalıp duygulara olan özlemle geçmişi aynı yoğunlukla yaşama isteğinin tanımıdır.

9. Monachopsis

Bazen bulunduğumuz ortamı yadırgarız,rahat hissedemeyiz.İşte kendimizi bir yere ait hissedememe durumunu özetlemek için gereken tanımdır.

10. Énouement

Bir olay yaşandıktan sonra geçmişteki kendimize durumu aktaramıyor oluşumuzun sebep olduğu iç burukluğudur.

11. Occhiolism

Kısıtlı ve küçük bir perspektife sahip olmanın bilincinde olmak.

12. Onism

Hepimiz aynı anda birden fazla yerde olma isteğine kapılmışızdır.Tek bir mekanda ve tek bir vücutta kalmak zorunda olduğunu fark etme ve bundan dolayı hissedilen hayal kırıklığı durumuna denir.

Önerilen Blog :  Veresiye Defterini Anonim Bir Şekilde Satın Alarak 20 Kişinin Borcunu Ödeyen Hayırsever

13. Ruckkehrunruhe

Tatilin bitişiyle birlikte dönüşte hissedilen burukluk.

14. Altzchmerz

Yıllar boyu bir sonuca bağlayamadığımız sorunlardan ötürü oluşan bezginlik hissiyatı.

15. Nodus Tollens

Bazen yaşamın anlamını yitirip bizim için

16. Liberosis

İlerleyen zamanla birlikte bazı şeylerin eski önemini yitirmesi duygusu.

17. Adronitis

Yeni insanlarla tanışma serüveni bazen bizi oldukça yoran bir duruma dönüşebiliyor. Bu durum içerisindeyken, birini yeterince tanımanın ne kadar zaman alacağını düşünerek hüsrana uğrayacağımız hissi.

18. Vellichor

Eski ortamlar bizi her zaman daha hisli bir hale getirdiği ortada. Eski bir kitapçıya girdiğimizde oluşan hafif efkâr, dalgınlık ve düşüncelilik hali.

19. Mauerbauertraurigkeit

Her şeyden uzaklaşarak kimse ile görüşmek istemediğimiz dönemler oluyor. Yalnızlaşma isteği ile dolup taştığımız zamanlar da en yakınımızı bile kendimizden uzaklaştırma isteği.

20. Kenopsia

Terk edilmişlik durumu, bizi en çok yıpratan zamanlardır. Bazı şehirlerde, insan kalabalığı olmasına rağmen kimi zaman terk edilmiş gibi sessiz ve ürkütücü bir hava hissettiğimiz durum.

21. Rubatosis

Kalp atışını fark etmemizde oluşan o rahatsız edici huzurluksuz hissi.

22. Vemödalen

Tekrarlanmış durumlar da aynı şeyi yaparken farklı duygulara girmeme korkusu. Aynı şeyi yaparken, farklı bir deneyim ya da duyguyu tadamadığımız hayal kırıklığı.

23. Ellipsism

Geleceği bilememenin verdiği hüzün duygusu.

24. Anecdoche

Kalabalık ortamlar içerisinde herkesin kendini duyurma isteği vardır. Ancak böyle durumlarda bir bakarız ki herkes konuşuyor ve kimse kimseyi dinlemiyor.

25. Kuebiko

Şiddete tanık olduktan sonra hissedilen yorgunluk ve çöküntü.

26. Exulansis

Bizim için önemli olan şeylerin karşıdaki insan için de önem arz etmesini bekleriz. Ancak her zaman sonuç böyle olmaz. Bizi heyecanlandıran, üzen bir olayı karşıdaki kişiye anlatırken aynı tepkileri göremeyince anlatma hevesinin kaçması.

Önerilen Blog :  Sessiz Kalmayın: Yaşadığı Korkunç Fiziksel ve Duygusal Şiddet Yüzünden Twitter'da Yardım Çağrısı Yapan Genç Kızımız

27. Lachesism

Hayatta her zaman iyi şeyler olmaz. Böyle durumlardayken, bir felaketten duyduğumuz kurtulma arzusu.

28. Dysania

Sabah uykusunu hepimiz severiz. Ancak yaşamı idame ettirmek için büyük savaşımızı vererek güne başlamak gerekiyor. Bunun sonucunda, sabahları yataktan kalkamama durumu olarak adlandırdığımız bu hissi yaşıyoruz.

29. Nyctophilia

Aydınlık ve ışık bazen yorucu olabiliyor. Böyle durumlarda, birazcık karanlığa ve sakinliğe ihtiyacımız olabiliyor. Karanlığı sevmek, karanlık ortamlarda kendini daha rahat ve huzurlu hissetmek durumu.

30. FınıFugal

Sonlardan nefret etme durumu.

 

Kaynak: Ceotudent

İstanbul’dan Sonra İzmir! Eski Güzel İzmir’den 30 Kare

İş Ahlakındaki Bozulma ve Yozlaşmayla Alakalı Çarpıcı Bir Flood