Metrobüs Hattından Elektrik Üretme Fikri: Türk Mühendisin 20 Bin Eve Elektrik Üretecek Projesi

Günümüz iş dünyası ne kadar boğucu olsa da kimimiz bu yoğunluk içerisinde fikirler üretebilir durumda oluyoruz. Proaktif bireyler bu yoğunluk içerisinde bile fırsatları gözlemleyerek, güzel projeler hayata geçirebiliyor. Genç mühendis Kerem Deveci her gün kullandığı metrobüs hattında seyahat ederken, metrobüslerin geçerken oluşturduğu rüzgarı enerjiye çevirecek bir proje geliyor aklına.

 

1. Yan yana Geçen Metrobüslerin Yarattığı Rüzgar Sirkülasyonuyla Dönen Türbinlerden Elektrik Üretmeye Dayanan Proje 20 Bin Eve Elektrik Üretecek.

Her gün Kadıköy’den Yenibosna’ya metrobüsle yolculuk eden Kerem Deveci, araç kapılarının hemen yanında bulunan acil tahliye vana kapaklarının yan yana geçen araçların ürettiği rüzgar vasıtasıyla havalandığını gördü. Buradaki rüzgardan elektrik enerjisi üretilebileceği kanısına varan Deveci, ENLİL ismini verdiği projeyi hazırladı.

2. Projenin Testi İçin Topkapı Durağın’da Bir Alan Ayrıldı.

Geliştirdiği proje kapsamında İTÜ Çekirdek sürecine kabul edilen ve İETT’ye hazırladığı projeyi sunan Deveci, süreci ilişkin şunları anlatıyor: “Türk Patent Enstitüsü’nden faydalı model belgemi aldım. Ardından İTÜ Çekirdek sürecine kabul edildim. İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne dilekçe vererek türbinimizin saha testleri için izin istedik. Kurumun vizyoner ve yenilikçi yönetimi teklifimizi kabul ederek Topkapı Durağı’ndaki bir alanı laboratuvar olarak bize verdi. Sonuç başarılı oldu.”

3. Aynı Zamanda Mercedes Benz StartUP Yarışmasında İlk 60’a Kaldı ENLİL Projesi.

4. Proje İçin 1 Kilometrelik Yola 300 Türbin Yerleştirilecek.

5. Proje Kapsamında  20 Bin Eve Elektrik Sağlanacak

6. ENLİL Sadece Elektrik Üretmekle Kalmayacak

Genç mühendis Deveci’nin geliştirdiği proje sadece elektrik üreten bir platform değil. ENLİL projesi; şehir içi sıcaklığı, nemi, rüzgarı, karbondioksiti ölçecek, ücretsiz WİFİ hizmeti sağlayacak. Aynı zamanda da deprem istasyonu görevi görerek ve olası İstanbul Depreminin tahminlerine bilgi sağlayacak.

7. Sosyal Medyada da Genç Mühendise Destek Büyüyor.

8.

9.

10.

11.

12.

 

Önerilen Blog :  Mutluluk Bakanlığı Olan ve Kimsenin Evsiz Kalmadığı Hayal Gibi Bir Ülke Olan Butan'dan Manzaralar

Kaynak: Onedio

Çöpten Bulduğu Oyuncak Ayıyı Torunlarına Götüren Belediye İşçisi Ali Amcaya Destek Yağdı

Aile Üyeleriyle İlgili En Komik Anları Paylaşan Twitter Kullanıcılarından Güldüren Tweetler