Mersin’de Beş Bin Öğrencinin Katılımıyla Gerçekleştirilen Dev Proje Guiness’e Aday Oldu: Dev ”Yıldızlı Gece” Tablosu

Mersin’de bir proje kapsamında bir araya gelen 5 bin öğrenci, 63 metrekarelik alanda 3 milyon toplu iğne ve pul kullanarak ünlü ressam Van Gogh’un ‘Yıldızlı Gece’ tablosunu oluşturdu. Hollanda Büyükelçiliği de öğrencilerin bu çalışmasının Guinness Rekorlar Kitabı’na girmesi için müracaatta bulundu.

 

1.

DHA’nın haberine göre, Mersin’in merkez Akdeniz ilçesindeki 15 okuldan öğrenciler, eylül ayından bu yana ‘Kültürel Mirasa Rekor Yolculuğu’ Projesi için Görsel Sanatlar Atölyeleri’nde bir proje üzerinde çalıştı. Öğrenciler 63 metrekare alan için 3 milyon toplu iğne ve pulu bir araya getirerek ünlü ressam Van Gogh’un ‘Yıldızlı Gece’ eserini tamamladı.

2. Resmin Parçaları Farklı Okullarda Yapıldı, Ardından Birleştirildi.

3.

Projenin koordinatörü ve Kazanlı Belediyesi Ortaokulu Müdürü ve Görsel Sanatlar Öğretmeni Nihal Aksay, başarılı bir şekilde önemli bir projeyi tamamlamanın verdiği mutlulukla şöyle konuştu:

“Eylül ayında 15 okul ile birlikte, ‘Kültürel Mirasa Rekor Yolculuğu’ adı altında bir proje ile yola çıkmış bulunmaktayız. Amacımız, farklı bölge, ülke ve etnik kimliklerden gelen çocukları bir araya getirerek, sanatın bütünleştirici etkisinden faydalanmalarını sağlamaktı. Bu projede çocuklarla ile birlikte bugüne kadar yapılmamış bir teknik olan pul sanatı tekniği ile ünlü ressam Van Gogh’un ‘Yıldızlı Gece’ eserini resmettik. Bu teknikte her pula bir toplu iğne geçirilerek resim yapılıyor. Resmin ortaya çıkarılışında da 5 bin öğrencimiz görev almıştır. Yaptığımız ölçümlerde 3 milyon toplu iğne ve pul kullandığımızı düşünüyoruz. Boyut olarak da 63 metrekarelik bir alanı iğne ile kuyu kazar gibi resmini yapmış bulunmaktayız.”

4. Yapılan 63 Metrekarelik Eser Kent Merkezindeki Şair Ümit Yaşar Oğuzcan’ın Adını Taşıyan Parkta Sergileniyor.

5.

Aksay, projenin uluslararası düzeyde de ses getirebileceğini ifade ederek, “Biz bu yola çıktığımızda resmin Hollanda’da olduğunu zannediyorduk ama resim ABD’deki bir sergi salonunda, patent hakkı ise İtalya’daymış. 3 farklı ülke ile kontak kurmak durumunda kaldık. Aslında yarattığımız eser, 4 farklı ülkede değer bulmuştur. Bu anlamda kültürel mirasa rekor yolculuğu yaptığımızı düşünüyorum. Bu projeyi tamamlamamızda bizlere destek olan tüm kurum ve kuruluşlara çok teşekkür ediyorum. Bu mutluluğumuz, Hollanda Büyükelçiliği’nin çalışmanın Guinness Rekorlar Kitabı’na girmesi için müracaat etmesi ile daha da pekişti” şeklinde konuştu.

Önerilen Blog :  20 Yıllık Eşini Öldürmesi için Kiralık Katil Tutan Ispartalı Kadın Fransa Gündeminde

 

Kaynak: Onedio

Sahipleriyle Birlikte Büyüyen Tüylü Dostlarımızdan Gülümseten Fotoğraflar

Twitter’da Attığı Azerbaycan Türkçesi Tweetlerle Hepimizi Güldürmeyi Başaran Kullanıcıdan Tweetler