Mark Zuckerberg’in Yaşadığı Muhitten Çöp Toplayarak Günde 220 TL Kazanan Adam

56 yaşında emekli bir asker olan Jake Orta, San Fransisco’da yaşıyor. Jake  para kazanmak için ilginç bir yöntem seçmiş. Bu yöntem ise Mark Zuckerberg’in de içinde bulunduğu lüks muhitteki evlerin çöplerinden bulduklarını satarak para kazanmak.

 

1. Evinde Çöpten Topladığı Değerli Eşyalar Var.

56 yaşındaki Jake Orta bir emekli asker ve kendisine yaratıcı bir geçim kaynağı bulmuş. Jake, Mark Zuckerberg’in San Francisco’daki evinin önündeki çöpünden bulduğu eşyaları satarak para kazanıyor. Devlet destekli bir evde yaşayan Jake’in evi, Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in San Fransisco’daki 10 milyon dolarlık evinin yakınındaki çöpe attığı eşyalarla dolu.

2. Haftalık 300 Dolar Kazanıyorum.

“İnsanların çöpe attığı şeyler beni çok şaşırtıyor” diye açıklama yapan Jake, Zuckerberg’in de içinde bulunduğu lüks mahallede yaşayan insanların çöpe attığı eşyaları satarak günde 30-40 dolar, haftada ise ortalama 300 dolar kazandığını söylüyor. “Ne bulacağınızı asla bilemiyorsunuz” diye ekleyen Jake’in ikinci el ürünleri arasında çok az kullanılmış tasarım kot pantolon, yepyeni bir ceket ve ünlü markaların spor ayakkabıları gibi eşyalar da bulunuyor.

3. Aslında Kaliforniya’da Çöp Karıştırmak Yasadışı Olmasına Karşın, Bu Yasa Neredeyse Hiç Uygulanmıyor. Bu Nedenle San Francisco’da Bu Yöntemle Geçinen Birçok İnsan Bulunuyor.

4. Alkol Problemi Yüzünden Evsiz Kalıyor.

12 yıl Hava Kuvvetleri’nde çalıştıktan sonra Jake, 1991 yılında Körfez Savaşı’nda yer alıyor. Daha sonra görevini devam ettiren Jake, karısının terk etmesi sebebiyle alkol sorunları yaşıyor ve evsiz kalıyor. San Francisco’ya geldikten sonra devlet destekli bir stüdyo daireye yerleştiriliyor ve Mark Zuckerberg’in komşusu oluyor. Sonra da adeta komşu komşunun külüne muhtaçtır sözünü doğrular şekilde geçimini sağlayacak bir yöntem buluyor.

5. Çalışır Halde iPad ve Kol Saati Gibi Ürünler Buluyor.

Yakınları tarafından “Bulucu” olarak adlandırılan Jake, bu işi yapmak isteyen kişilere şu tavsiyeyi veriyor: “Çöpün içine dalmadan önce içeride bir rakun olmadığından mutlaka emin olun.” Topladığı eşyaları bu işi yapan yerlere satıyor ya da kendisi pazarda tezgah açıyor. Kadın kıyafetlerini satması zorken, erkek kıyafetlerini ise 5 veya 10 dolara kolaylıkla sattığını söylüyor.

Önerilen Blog :  Hababam Sınıfına Bambaşka Bir Gözle Bakmanızı Sağlayacak Bilgiler

6. Sattığı Şeyler Arasında Kıyamadığı Şeyler de Var.

Mesela, Jake’in bulduğu eşyalar arasında favorilerinden biri Kurtuluş Savaşı’nı belgeleyen dünyanın farklı ülkelerinden toplanmış bir gazete koleksiyonu. Jake onu satmaya gönüllü olmamış ve insanın böyle bir koleksiyonu neden attığını merak etmiş. Jake ve arkadaşları özellikle çöp kutularındaki çöpleri hedefliyorlar çünkü aksi halde onlar asla geri dönüştürülmeden parçalanıp yok ediliyormuş.

 

Kaynak: Onedio

Bu Bilgiyle Tam Olarak Ne Yapacağım Dedirten Tweetler

Fransız Devlet Arşivinden Atatürk’ün ABD Büyükelçisi İle Fransızca Konuştuğu Video