Lise Öğrencisinin Geliştirmiş Olduğu Kayıp ve Çalıntı İlanlarını Tek Çatı Altında Toplayan Platform

Teknolojiyi insan hayatını kolaylaştırmak için kullanmak ülkemizin gelişmesi için önem arz ediyor. Bilişim lisesi 3’üncü sınıf öğrencisi öğrencisi Berkay,geliştirdiği projeyle kayıp-çalıntı ilanlarını tek bir platformda toplamayı başardı.

 

1. İstanbul – Bilişim Lisesi 3’üncü Sınıf Öğrencisi Berkay Çatak, Geliştirdiği Uygulama ile Kayıp – Çalıntı İlanları Tek Bir Platformda Buluşturdu. 16 Yaşındaki Berkay’ın Kurduğu Sistem, Gelen Kayıp ve Çalıntı İlanlarını Bölgedeki Diğer Kullanıcılara Ulaştırıyor.

Kayıp-çalıntı ilanları tek bir platformda buluştu. Henüz 16 yaşında bilişim lisesi sınıf öğrencisi Berkay Çatak geliştirdiği sistem ile 5 farklı kategoriden gelen kayıp ilanlarını GörenDuyan adlı mobil uygulamada buluşturdu. Uygulama, şu anda sadece evcil hayvan, motosiklet, cep telefonu, araba ve bisiklet kategorilerinde kayıp ilanları kabul ediyor ancak Çatak, sisteme yeni kategorileri de ekleyeceğini söyledi.

2. Söz Konusu Uygulama Aynı Zamanda Web Sitesi Üzerinde de Hizmet Sağlıyor.

Küçüklüğünden beri yazılıma ilgi duyan genç buluşçu, “Şu anda 5 kategorimiz var. Evcil hayvan, motosiklet, cep telefonu, araba ve bisiklet kategorileri üzerinden devam ediyoruz. İlerleyen zamanlarda artırarak daha geniş bir çevreye ulaşabiliriz” dedi.

3.Verilen Kayıp İlanları Çevredeki Diğer Kullanıcılara Gönderiliyor.

Öğrenci sistemin çalışma şekliyle ilgili şunları ekledi: “Lise 3 Bilişim öğrencisiyim. Maltepe’de okuyorum. Küçüklüğümden beri yazılıma bilişim sektörüne ilgi duyuyorum. Projenin ismi ‘Gören Duyan’. Gören Duyan’ın amacı 5 farklı kategoride kayıp-çalıntı ilanlarını sisteme eklenerek ek kısa sürede bulunmasıdır. Örneğin; Kadıköy’de bir cüzdan düşürdüğünüzü varsayarsak uygulamaya giriş yapıp ilanınızı gönderirseniz, ilanınız çevredeki diğer kullanıcılara gönderiliyor. Bu fikir aklıma çalıntı motosiklet haberleri sonrasında geldi. Ailemle görüştüm; böyle bir projenin olmadığından bahsettim. Uzun bir süre araştırma sonucunda en sonunda sitenin alan adını alarak ilk adımı attık. Web sitemizin tasarımını yaptık, mobil uygulamamızı hazırladık, çeşitli yerlere reklam verdik, sosyal mecralarda duyurduk ve bu uygulamayı hayata geçirdik.”

Önerilen Blog :  Snapchat'in Yeni Filtresiyle Yaşlanan 15 Ünlü

4. Şu Anda 5 Kategoride Hizmet Verdikleri.

Şu anda 5 kategoride hizmet verdikleri ancak ileriki dönemlerde geliştireceklerini belirten Çatak, “Evcil hayvan, motosiklet, cep telefonu, araba ve bisiklet kategorileri üzerinden devam ediyoruz. İlerleyen zamanlarda artırarak daha geniş bir çevreye ulaşabiliriz” diye konuştu.

5.İzlediği videolardan yola çıktı


Youtube’da motoblog çeken insanları takip ettiğini, bu insanlardan bazılarının zaman zaman motorlarının çalındığını söyleyen Çatak, “Kayıp ilanları sosyal medyadan veriliyor. Bu yol, hedef kullanıcıya ulaşılmasında yeterli olmuyor. Araştırmalarım sonucu bu fikrin daha önce hayata geçirilmediğini fark ettim ve sonunda ben yaptım. Türkiye genelinde çoğu kişide bu uygulamanın yüklü olmasını istiyorum. Kayıp eşyaların bu uygulama üzerinde bulunmasını sağlamayı amaçlıyorum” ifadelerini kullandı.

6. “Proje Sadece Bir Sosyal Sorumluluk Projesi”


Bir baba olarak Berkay’ın geldiği son noktanın gurur verici olduğunu söyeleyen baba Ferhat Çatak, “Berkay küçük yaştan itibaren bilgisayar ve bilişim sektörüne ilgi duymaktaydı. Bu GörenDuyan projesinde de motor bloglarını takip etmesinin ardından motorların çalındığını ve bulunamadığından bahsetti. Yaklaşık bir buçuk senedir site açık durumda. Şuanda siteye gelen ilanlar da var. Site sayesinde bulunan bir evcil hayvan var. Proje sadece bir sosyal sorumluluk projesi hiçbir maddi beklenti yok. Bir baba olarak gurur duyduğunu belirtti” şeklinde duygularını ifade etti.

7. GörenDuyan Projesiyle Alakalı Röportaj:

Kaybolmakta Olan İş Ahlakımızla Alakalı Sorgulatan Twitter Floodu

Pasaportuyla Birlikte Romantik Bir Seyahate Çıkan Giray Altınok’tan Instagram Paylaşımları