Leylek ile Balıkçının Masalları Aratmayan Dostluğu

Leyleklerin göç eden kuşlar olduğunu biliyoruz. Ancak bu zorunlu göçün bile ayıramadığı bir dostluk var karşımızda. Balıkçı Adem Yılmaz ve leyleğin dostluğu okurken gülümsetiyor…

 

1. İlkbaharla Birlikte Tekrar Geliyor.

Türkiye’nin Avrupa leylek köyleri ağına üye olan tek Türk köyü, Uluabat Gölü kenarında bulunan Eskikaraağaç’ta bir balıkçı ile leyleğin masalları aratmayan 6 yıllık dostluğu film oluyor. Balıkçının teknesine konarak elinden yemek yiyen leyleğin görüntüsü, ziyaretçileri de büyük meraka düşürüyor. 6 aylık göçün ardından ilkbaharla birlikte yeniden Uluabat’a gelen leylek, balıkçının teknesinden bir an bile ayrılmayıp, ikram edilen balıkları havada kapıyor.

2. Bir Masalı Yaşatıyorlar.

Karacabey Eskikaraağaç Leylek Köyü sakinleri, özlediği leyleklerine baharın gelişiyle birlikte bir bir kavuşuyor. Köyün maskotu haline gelen ve adeta bir masalı gerçeğe dönüştüren balıkçı olarak bilinen Adem Yılmaz’ın da dostluk kurduğu leylek, köye gelerek o harika manzaradaki yerini aldı. Havaların ısınmasıyla birlikte güney ülkelerden kuzeye göç eden göçmen kuşlar Türkiye’deki yerlerini bir bir almaya başladılar. Göçmen kuş denilince akla ilk gelen leylekler de Eskikaraağaç’ta baharın müjdesini vermeye başladı.

3. ”Balığa Her Çıktığımda Tekneme Konar.”

Balıkçı Adem Yılmaz son günlerde ayrı bir sevinç yaşıyor. 6 yıldır kayığında eliyle beslediği leyleği de ilk göç ile gelen leylek sürüsünün arasında. Ve 6 yıldır olduğu gibi bu yıl da Yılmaz ile birlikte balığa çıkıp teknesinde balıklarına ortak oluyor.
Köy halkı olarak leylekleri çok sevdiklerini ve onları hayatlarının bir parçası haline getirdiklerini belirten Adem Yılmaz, “Balığa her çıktığımda tekneme konar ve ben de ona tuttuğum balıklardan birazını veririm. 6 yıldır her sabah birlikte balığa çıkıyoruz. Her sonbaharda göç ederken içim burkuluyor. “Acaba seneye gelebilecek mi?” diye. ”

Önerilen Blog :  Birbirlerinin Gözü ve Ayağı Olan Dostlar Gaye ve Çiğdem’in Yüz Gülümseten Hikayeleri

4. ”Yolda Başına Bir Şey Gelir mi Diye Endişeleniyoruz.”

”Ve her ilkbaharda yine gözümüz yolda onu bekliyoruz. Yolda başına bir şey gelir mi diye endişeleniyoruz. Çok şükür bu yıl da kazasız belasız evine geldi ve yazı bizimle beraber geçirecek. Sonbaharda gittikten sonra 5-6 ay ayrı kalmamıza rağmen beni unutmuyor ve her baharda sadece benim kayığıma konuyor. Yalnız bu yıl diğer arkadaşların kayıklarına da konmaya başladı. Bu köyden ona zarar gelmeyeceğini anladı galiba’ dedi.

5.  ”Bir Tarafta “Ağlarına Veya Yakaladığı Balıklara Zarar Veriyor” Diye Bu Hayvanlara Kötü Davranan İnsanlar Varken Bir Tarafta da Bu Güzel Tabloya Sebep Olan Güzel İnsanlar Var”

Balıkçı ile leyleğin masal gibi dostluğunu kamuoyuyla paylaşan Yaban Hayatı Fotoğrafçısı Alper Tüydeş masalları aratmayan hikayeyi filme alıyor. Tüydeş yaptığı açıklamada, ‘Yaklaşık iki yıldır insanlığa örnek bu hikayeyi filme alıyorum. Bir tarafta “ağlarına veya yakaladığı balıklara zarar veriyor” diye bu hayvanlara kötü davranan insanlar varken bir tarafta da bu güzel tabloya sebep olan güzel insanlar var. ”

6. ”Adem Amca ve Dostu Leyleği Konu Alan Bir Fotoğraf ile Avrupa Leylek Köyleri Birliği’nin Düzenlediği Bir Fotoğraf Yarışmasına Katıldık.”

”Temennimiz bu hikayeyi uygun bir dille kamuoyunda paylaşarak herkesi bu şekilde duyarlı olmaya davet etmek. Bu konuda çeşitli ekipmanlar kullanarak çekimlerimizi sürdürüyoruz. Ayrıca Adem Amca ve dostu leyleği konu alan bir fotoğraf ile Avrupa Leylek Köyleri Birliği’nin düzenlediği bir fotoğraf yarışmasına katıldık. Belki Adem Amca’nın bu hikayesi bu köye uluslararası bir başarı da getirir’ dedi.

Arzuladığı Teleskopa Ulaşmak İçin Pes Etmeden Uğraşan Öğrencinin Amacına Ulaşmasıyla Alakalı Twitter Floodu

Şarkıcı Berkay’ın Karısına Askıntılık Edip Üstüne Şarkıcının Burnunu Kıran Arda Turan’la Alakalı Atılan Tweetler