Kocası Tarafından Terk Edildikten Sonra Dört Çocuğuyla Ortada Kalan Fatma Hanımın Şimdi Temizlik Şirketi Var

Zorlu şartlar karşısında dimdik ayakta durarak adeta sıfırdan kendine bir kariyer yaratan Fatma hanımın herkese cesaret verecek hikayesini okuyacağız bugün. Kocası tarafından ortada bırakıldıktan sonra açlıkla sınanan ve dört çocuğuyla ortada kalan Fatma hanımın tırmandığı zorlu basamaklara göz atacağız.

 

1. Fatma Hanım Daha 24 Yaşındayken Dört Çocuğuyla Ortada Bırakıldı. Ortadan Kaybolan Eşinin Ardından Borç Batağı İçinde Kaldı Ancak Pes Etmedi. Çalışarak Sıfırdan Kendisine Bir Şirket Kurdu.

Medyascope’tan Büşra Cebeci’nin röportaj yaptığı Fatma hanım, bir gecekonduda yaşıyormuş. Biri henüz dört günlük olan dört çocuğuyla yapayalnız kalmış, birikmiş borçlardan dolayı bakkal ekmek dahi vermemiş, utandığı için komşularıyla irtibatı kesmiş.

2. ”Kaç Defa ‘Yemek Ha Pişti, Ha Pişecek’ Diye Diye Çocuklarımı Aç Uyuttum.”

Eşinin Fatma hanımı dört çocuğuyla birlikte ortada bırakmasının ardından içinde bulunduğu durum anlaşılmasın diye komşularıyla iletişimi kesen 45 yaşındaki Fatma hanım, o günlerin kendisi ve çocukları için çok zor geçtiğini şu şekilde ifade ediyor: “Kaç defa ‘Yemek ha pişti, ha pişecek’ diye diye çocuklarımı aç uyuttum.” Güzel kalpli bir komşusunun durumu farkettiğini ve bahaneyle sürekli erzak getirdiğini söyleyen Fatma hanım, kaçak elektrik kullanmanın yolunu da aynı komşusundan öğrendiğini söylüyor.

3.  ”Çalışmaya Başladın, Yüzümüzü Eğdirdin.”

Fatma hanımın eşi evi terk ettikten üç ay sonra geri dönmüş ancak yine işsizmiş. Bebeğini sürekli götürdüğü doktora bulunduğu durumu anlatan bir mektup yazmış ve iş istemiş. Güzel kalpli doktor hastane yönetimi ile görüşmüş ve Fatma hanım ameliyathanede çalışmaya başlamış. İlk kez evine ekmek götüren Fatma hanıma hem eşi hem de eşinin ailesi tepki göstermiş. Destek görmediği gibi bir de can sıkıcı söylemlere maruz kalmış, “Çalışmaya başladın, yüzümüzü eğdirdin” sözlerine rağmen önüne bakmaya ve yoluna devam etmeye karar vermiş. Rahatsızlanarak ayrıldığı işinin ardından apartmanlarda merdiven silmeye, Kur’an kursundaki hocaların yardımıyla evlere temizliğe gitmeye başlamış. Çalışmaya sıkı sıkı sarılan Fatma hanım eşinin borçlarını ödemiş ve herkese ders olacak şu sözlerle o günleri özetliyor: “İyi ki de hiçbir şey vermediler bana, iyi ki de her şeyi kendim yaptım da onlara minnet borcum olmadı.”

Önerilen Blog :  Hababam Sınıfına Bambaşka Bir Gözle Bakmanızı Sağlayacak Bilgiler

4. ”Bırak Şimdi Çalışmayı, Küçükken Kız Çocuğu Olduğum için Okuma Yazma Öğrenmeye Bile Hakkım Yoktu.”

Evlendiği ilk zamanlar çalışmayı aklının ucundan bile geçirmediğini ifade eden Fatma hanım, kız çocuğu olduğu için okutulmadığını şu sözlerle söylüyor: “Bırak şimdi çalışmayı, küçükken kız çocuğu olduğum için okuma yazma öğrenmeye bile hakkım yoktu. Babamdan çok, amcamın sözü geçerdi bizde.”

5. ”İyi ki Onlardan Tek Bir Şey Almadım da Bana Hakları Geçmedi.”

Yıllarca temizliğe gitmesinin ve sigortasız bir şekilde çalışmasının ardından bir temizlik şirketinde işe başlayan Fatma hanım, şirketin el değiştirmesiyle birlikte işten ayrılmış ve yanına birkaç arkadaşını da alarak evlere temizliğe gitmeye başlamış. KOSGEB’in de desteğini öğrendikten sonra projesini yazmış, resmi olarak iş yerini açmış, reklam bastırmış ve kısa sürede taleplere yetişemeyecek hale gelmiş. Ailesinin ve eşinin desteği olmadan zafere ulaşan ve ailesi için sıfırdan bir hayat kuran Fatma hanım, kimseye öfkeli olmadığını ifade ediyor. Ama sitemli olduğu şu sözlerinden belli elbette: “İyi ki onlardan tek bir şey almadım da bana hakları geçmedi. Üç gün çalışıyorsam beş gün geziyorum. Ne bir ev aldım ne bir yatırım yaptım. Çalışıyorum, çalıştığımı harcıyorum. Çocuklarımın bir dediğini iki etmiyorum. Ben çok yalnız kaldım ama imkanım el verdikçe bugün yetişebildiğim herkese yetişmeye çalışıyorum.”

 

Kaynak: Onedio

Annesi Olarak Gördüğü İnekten Ayrılınca Gözü Yaşlı Bir Şekilde Hayatına Devam Eden Köpeğin Mutlu Sonu

Korku Filmi Gibi Olay: Teknede Yaşamını Yitirdikten Sonra Teknesinde Mumyalaşan Adam