Kendi Sesimizi Kayıttan Duyduğumuz Zaman Neden Yabancılık Çekeriz ?

Hepimizi hayattan soğutan olaylardan biridir sesimizi başka bir cihazdan duymak… Ulan benim sesim böyle mi gerçekten? Düşüncelerinde kaybolur ve üzülürüz. İşte bu duruma açıklık getiren bir ekşi sözlük entrysi ile karşınızdayız.

”çoğu olayda olduğu gibi bunu da sadece ben yaşıyorum hissine kapıldıktan bir müddet sonra başka insanların da bu konudan muzdarip olduğunu öğrendiğim, sesimizi normal konuştuğumuzda ve hoparlörden duyduğumuzda yaşadığımız bir algı farklılığıdır insana kendi sesinin garip gelmesi.

valla deyolarki, konuşurken hep sesimizin kulaktan gelen titreşimlerinin hem de çenemiz ve diğer ağız içi kemiklerinden iletilen titreşimlerin bileşimini algılarmışız. bu yüzden ses kaydımız sadece dışarıdan gelen bir titreşim olduğu için bize çok farklı gelir, yani çene kemiklerimizden iletilen titreşimi duymamış oluruz.

iç ses gibi bir şey işte. sadece iç sesini dinlemek isteyenler de kulaklarını iyice kapattıktan sonra konuşarak, iç sesinin gizemine varabilirler. tabi bu fiziksel olarak dinlemek oluyor bi de bunun psikolojik boyutu var, o ayrı konu.”

Durumu Daha Ayrıntılı İncelemek İçin Aşağıdaki Videoya Bakabilirsiniz:

Önerilen Blog :  İnsanlık İçin Büyük Bir Adım: Çin Tarafından Ay'da Ekilen Pamuk Tohumları Filizlendi

Henüz 15 Yaşında Dünya Şampiyonu Olan Milli Gururumuz Paralimpik Yüzücü Sümeyye Boyacı

55 Bin Yıldır İnsanlardan İzole Bir Şekilde Hayatına Devam Eden Kabile