Kalıcı Bedelli Askerliği de İçeren Yeni Askerlik Sistemi Belli Oldu

Anadolu Ajansı’nın Editör Masası’na konuk olarak gelen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sistemine ilişkin detayları açıkladı. Bu açıklamaların içerisinde bedelli askerliğin kalıcı olması ve ücretine ilişkin ayrıntılar da var. Bedelli askerliğe ilişkin ayrıntıları şema ile açıklayan Hulusi Akar’ın açıklamasına göre; yeni bedelli askerlik ücreti 31 bin 343 TL oldu. Bu ücret her 6 ayda bir memurmaaşı göstergelerine göre artacak.

 

1. Hulusi Akar’ın Gösterdiği Şemaya Göre 40.000 Gösterge X Memur Maaş Kat Sayısı X 6 İşleminden Çıkan Sonuç Doğrultusunda Bedelli Askerlik Ücreti Belirlenmiş Olacak.

Yapılan bu hesaplamalara göre bugün itibariyle yeni bedelli askerliğin ücreti 31 bin 343 TL olarak belirlendi. Bu ücret, memur maaşlarının değişmesi sebebiyle her 6 ayda bir artacak.

2. Milli Savunma Bakanlığı Duyuruları ve Ücretleri Düzenli Olarak Açıklayacak. Ayrıca Yeni Sistem Bedelli Askerlik Yapacak Herkesin Temel Askerlik Eğitimi Almasını da İçeriyor.

Akar, AA Editör Masası’nda yaptığı açıklamada yeni bedelli askerlik sistemi üzerinde çok çalıştıklarını, ilgili kurum ve kuruluşlar ile ilgili bakanlıklarla yoğun çalışma yaptıklarını ve olabildiğince modern verileri kullandıklarını dile getirdi.  “Burada birinci iş öncelikle risk, tehdit ve tehlikelere karşı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin etkin, caydırıcı ve saygınlığına halel getirmeyecek şekilde; fakat diğer taraftan da gençlerimizin eğitim, öğrenim ve mesleki ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde bir optimizasyona çalıştık.” şeklinde konuştu.

3. Milli Savunma Bakanlığı’nın Resmi Web Sitesinde Yeni Askerlik Sistemi’ne İlişkin Detayların Bulunduğu Şema Yayınlandı.

Temel eğitim lise mezunları için de 1 ay oldu. Yedek astsubay olacaklarda ise temel eğitim süresi 2 ay.  Lisans ve lisansüstü ve meslek yüksekokulu mezunları da 6 ay erlik yapabilecekler.

4. Yeni Sistem Ne Zaman Devreye Girecek?

Geçtiğimiz haftalarda özel bir televizyon kanalının canlı yayınına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni askerlik kanuna ilişkin ”Meclis’in açılışı” açıklamasını yapmıştı. İlk işlerinden birisinin bu olacağını belirten Erdoğan, “Seçim sonrasında da bunu inşallah Meclis tekrar açıldığında kanunlaştırarak, yani ilk işlerimizden birisidir, diyebileceğim inşallah kanun bu olacaktır” sözlerini kullanmıştı.

Önerilen Blog :  Mutluluk Bakanlığı Olan ve Kimsenin Evsiz Kalmadığı Hayal Gibi Bir Ülke Olan Butan'dan Manzaralar

 

Kaynak: Onedio

Erkeklerin Tipik Özelliklerini Tweetleriyle Gözler Önüne Seren Kadınlar

Bebeğiyle Uçağa Binen Annenin Diğer Yolcular için Yaptığı Tatlı Jest