Kadıköy’ün Efsanevi Simgesi Boğa’nın Öyküsü

Kadıköy’e gidip de Boğa’yı duymamış olan yoktur. Kadıköy’de buluşma yeri denince akla ilk gelen yer olan Boğa’nın ilginç tarihine gelin birlikte göz atalım.

 

1. Yaklaşık Olarak Yüz Elli Yaşında Olan Boğa Heykeli, 1860’larda Paris’te Fransız Heykeltraş Isidore Bonheur Tarafından Yapılmış.

2. Fransa-Almanya Sınırında Bulunan Alsas-Loren Bölgesi, Zengin Kömür Yatakları Nedeniyle Sanayi Devrimi Sonrasında Bu İki Ülke Arasında Devamlı Savaş Sebebi Olurmuş.

3. 1800’lü Yıllarda Fransa ve Almanya Arasında Bir Türlü Üzerinde Anlaşılamayan Alsas- Loren Bölgesi, Yıllar Boyunca Fransa ve Almanya Arasında Bir o Yana Bir Bu Yana Geçerek Sürekli El Değiştirmiş.

4. İşte Meşhur Boğa Heykeli, 1860’larda Bu Bölgede Fransızlar’ın Almanlar’ı Yendiği Savaşı Tasvir Etmek Amacıyla, Kızgınlığı ve İriliğiyle Fransızlar’ın Gücünü Anlatmak İçin Yaptırılmış.

5. 1870 Sedan Muharebesi’yle, Alman General Bismarck Tarafından Alsas-Loren Geri Alınınca, “Fransızlar’ın Gücü” de Bu Şekilde Almanya’nın Eline Geçmiş.

6. Ancak Heykelin Almanya’daki Hayatı Çok Sürmemiş. Hem I. Dünya Savaşı’ndaki Osmanlı-Almanya İttifakı Hem de Alman İmparatoru II. Wilhelm‘in Dostluğundan Dolayı Boğa, 1917’de İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne Hediye Edilmiş.

7. İttihat ve Terakki Cemiyeti de Aynı Şekilde Boğa Heykelini Enver Paşa‘ya Hediye Etmiş. Böylece Türkiye’ye Gelen Heykel, İlk Etapta Beylerbeyi Sarayı’nın Bahçesine, Ardından da Yıldız Sarayı Şale Köşkü’nün Büyük Serası Önüne Yerleştirilmiş.

8. I. Dünya Savaşı’nın Sonlarına Doğru Enver Paşa’nın Yurt Dışına Gitmesinin Ardından, Boğa’nın Yıldız Şale Köşkü’nden Sonra İlk Görüldüğü Yer, Enver Paşa ve Naciye Sultan’ın Sahip Oldukları “Bilezikçi Çiftliği” Olmuş.

9. Çiftlikte Unutulan, Adeta Kaderine Terk Edilen “Gücün Simgesi” Boğa, Çok Değil, Sadece 50 Yıl Kadar Sonra Hatırlanıp Yeni Yapılan Hilton Oteli’nin Bahçesine Taşınmış.

10. Ardından Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nın Önünde Bekleyen Boğa, Bir Söylentiye Göre, Daha Sonra da Bir Müddet Taksim Gezi Parkı’na Götürülmüş.

11. 1970’li Yılların Başında, İstanbul’un Anadolu Yakasına Olan Seyahati Başlamış Boğa’nın. Kaderinde Oradan Oraya Savrulmak Olan Boğa’nın Kadıköy’deki İlk Durağı ise Tarihi Şehremaneti Binasının Önü Olmuş. (Bugünkü Kadıköy Tarih, Edebiyat ve Sanat Kütüphanesi).

12. Yaklaşık Yirmi Yıl Bu Mekanda Kalan Boğa, En Sonunda 1987 Yılında Bugünkü Yerine Yani Altıyol’a Taşınmış.

13. Bir Başka Düşünce ise; “Dövüşen Boğa” Heykelinin, Avcılığa ve Hayvan Heykellerine Özel Bir Tutkusu Olan Sultan Abdülaziz Tarafından Heykeltraş Rouillard‘ın Ekibine Yaptırılan 24 Hayvan Heykelinden Biri Olduğudur.

14. Kadıköylüler’in, Büyük Bir Aşkla Sahiplendiği Boğa’ya, Soğuk Geçen Kış Aylarında Üşümesin Diye Elleriyle Diktikleri Hırka, Çorap ve Bereleri Giydirdikleri Görülür.

15. Kimi Zamanlarda da Fanatik Futbol Severlerin Sahiplendiği Boğa’nın, Bazen Sarı-Kırmızı Renklere Boyandığı Bazen de Sarı-Lacivert Renklerle Süslendiğini Görülür.

16.

 

Önerilen Blog :  Küçük Bir Adada Rastladığı Köpeği Açlıktan Kurtararak Sağlığına Kavuşturan Güzel İnsan

Kaynak: Listelist

2018’de Kaybettiğimiz Değerli İsimler

Ünlülerin Okul Yıllıklarındaki Şaşırtıcı Halleri