Jetgiller ile Birlikte Tanıştığımız Teknolojilerin Hayatımıza Gerçekten Girmesi

1962 yılında ilk bölümü yayınlanan Jetgiller, fütüristik yaşam biçimleriyle çocukluğumuzda hevesle baktığımız gelecek hayaliydi. Peki bu teknolojinin ne kadarı hayatımıza sirayet etti? Gerçekleşen veya ramak kalmış olan teknolojilere bir göz atalım.

 

Tüp Asansör

Şeffaf olan bu tüp şeklindeki asansör kullanılmadığı zaman kayboluyordu. Henüz kaybolmasa da benzerleri gündelik hayatta halihazırda kullanılır durumda.

Akıllı Saat

George Jetgil’in (Baba) 50 yıl önce kullandığı saat, günümüzde Apple Watch olarak Eylül 2014’ten beri piyasada bulunuyor.

Görüntülü Konuşma

Küçükken Jane Jetgil’in televizyondan tanıdıklarıyla sohbet ettiğine tanık olurduk. O zaman bunun nasıl olduğunu anlamasam da artık uzaktaki yakınlarıyla Skype yada FaceTime yapabiliyor.

Akıllı TV

Evlerimizde kullandığımız akıllı televizyonlar ile bir çok kanal ve gazetenin uygulamasını indirerek gündemi takip edebiliyoruz.

Yardımcı Robot

Jetgiller’e göre çok eski model bir robot olan Rosie, ailenin her işine koşturuyordu. 2010 yılında Koreli bilim adamlarının Mahru-Z adında temizlik, kurulama ve mikrodalga fırında yemek pişirme kabiliyetine sahip ev işleri yapabilen bir robot geliştirdiğini öğrendik.

Görüntülü Ankesörlü Telefon

Herkeste akıllı cep telefonu olduğu için pek kullanılmasa da  bazı noktalardaki ankesörlü telefonlarla da görüntülü görüşme mümkün hala geldi.

Akıllı Diş Fırçası

George her sabah kalktığında lavaboda hiç kendini yormaz, akıllı robotlar onun yerine dişlerini fırçalardı. Bugün henüz o kadar olmasa da kendiliğinden döner başlıklı diş fırçaları mevcut.

LCD Ekran

Bizler Jetgiller’i tüplü televizyonda izlerken, onlar çoktan LCD’ye geçmişlerdi.

Temizlik Robotu

Evin içerisinde dolanarak evi kendi kendine süpüren temizlik robotları da kısa süre önce hayatımıza girdi.

Fütüristik AVM’ler

Camla kaplı plaza ve AVM’ler büyükşehirde oturan kişiler için şaşırtıcı bir şey olmasa da buralarda muhtemelen ilk check-in’i yine Jetgiller yaptı.

Önerilen Blog :  Yatarak Para Kazanma Gurusu Tarık Çamdal'ın Galatasaray'dan Kovulmasıyla Alakalı Yapılan En İyi Paylaşımlar

Solaryum Yatağı

Solaryum yatakları, 1979’da Jetgiller’in kullanmasından 10 yıl sonra icat edildi.

Konuşan Alarm

George’u uyandıran elektronik ses, bugün akıllı telefonlarımızdan gelebiliyor.

Google

George’un bulmaca çözerken aradığı cevabı makineye sorması fikri 1998’de google ile gerçekleşiyor.

GPS Teknolojisi

Jetgiller’in köpeği olan Astro’nun kaybolmaması için kullanılan GPS teknolojisi bugün hayatımızın bir çok noktasında yaygın olarak kullanılmakta.

Uçan Araba

Henüz günlük hayatta kullanamasakta uçan arabayla alakalı denemeler devam ediyor.

Drone ile yemek servisi

Jetgiller’de her şey kapsül yardımıyla uçarak gelir giderdi. Artık Drone’lar da uçarak pizza servisi bile yapmaya başladı.

 

Kaynak: Onedio

Demet Akalın’a Twitter’da Tercüman Hizmeti Yapan Hesap

Ünlülerin Suratları Mükemmel Derecede Simetrik Olsaydı Nasıl Görünürdü?