İsveç’te Yılın Kahramanı Seçilen 63 Yaşındaki Fatma Teyze’nin Gururlandıran Mücadelesi

Avrupa’da son yıllarda aşırı sağ partiler yükselişe geçti, bunun önemli nedenlerinden birisi ise göçmenlerin ve yaşadıkları semtlerin suç oranlarının yüksek olması. İsveç’te böyle bir mahalleye yerleşen ve 7 çocuğu olan Fatma teyzemiz bu klişeye bir son vermek için yıllarca uğraşmış ve sonunda da bir ödüle layık görülmüş. Gelin hep beraber Fatma teyzenin mücadelesine bir göz atalım.

1. Stockholm’de Yaşayan Fatma İpek Alcı, İki Sene Önce Türk Kadınlarını Toplayarak Bir Güvenlik Derneği Kurdu.

2. Derneğe Katılan 20’den Fazla Kadınla Birlikte Cuma Ve Cumartesi Akşamları Yaşadıkları Mahallenin Güvenliğini Sağlamaya Başladı.

3. Fatma Teyze Bu Mücadelesiyle, İsveç’in Popüler Gazetelerinden Aftonbladet Tarafından Düzenlenen Yarışmada “Yılın Kahramanları” Arasına Girdi.

4. Törene Katılım Gösteren İsveç Başbakan Yardımcısı ve Eğitim Bakanı Gustav Fridolin ve İsveç Milli Takım Teknik Direktörü Janne Andersson, ‘Yol Gösterici’ Dalında ‘Yılın Kahramanı” Seçilen Fatma İpek Alcı’yı Tebrik Etti.

5.Konya’nın Kulu İlçesinden 30 Sene Evvel İsveç’e Göçtüğünü Vurgulayan Alcı, Ödül Almaktan Dolayı Çok Mutlu Olduğunu Söyledi.

6. Hikâyenin Geri Kalanını Kahramanın Kendi Cümlelerinden Dinleyelim: “Geceleri Mahallede Olay Çıkartan, Dükkanların Camını Kıran Gençlere Engel Olduk.”

“Derneğe üye 20’den fazla kadın cuma, cumartesi Fittja Mahallesi’nde gece yürüyüşüne çıkarak, mahallenin güvenliğini sağlamaya özen gösterdik. Geceleri mahallede olay çıkartan, dükkanların camını kıran gençlere engel olduk. Türk kadınlarının evde oturmadığını ve sosyal hayata olan katkılarını gözler önüne serdik. Bizim bu yaptığımız girişim, belediye ve polis teşkilatında takdirle karşılandı. Onlar da bize her türlü desteği verdi. Zaten ödül töreninde de sahneye diğer kadın arkadaşlarımı da çağırarak onurlandırdılar. Böyle bir inisiyatiften dolayı göçmen kadınlara yol gösterici olarak yılın kahramanı seçildim. Bu ödülü Türk kadınları adına aldım.” dedi.

7. ”Güvenlik Eğitimi Aldık ve Geceleri Kadınlar, Polisle Birlikte Mahallenin Güvenliğini Sağlamaya Başladık.”

İsveç’te yaşayan 64 yaşındaki Fatma İpek Alcı, ‘Yılın Kahramanı’ ödülüne layık görülmüştü. Alcı kendini şöyle anlattı: ”Eşimden boşanarak 5 çocuğumla İsveç’e gittim. Orada tekrar evlendim. İki çocuğum daha oldu. Eşim ilk zamanlarda her işe yardımcı olurken, sonradan değişti ve artık yardım etmemeye başladı. Akrabalarımın yanına taşındım. Burada her şey problem oluyordu. Yaşadığımız yerde suç oranı yüksekti. Kadınlar kızlar dışarıya çıkamaz olmuştu. Ben mahalleli kadınları birleştirerek, belediyeye başvurdum. Güvenlik eğitimi aldık ve geceleri kadınlar, polisle birlikte mahallenin güvenliğini sağlamaya başladık. İsveç hükümetine başvurdum kadınlar için okul açtırdım. Okuma yazması olmayan kadınların eğitim almasını sağladım. Ayrıca Türk kadınlara İsveç dil kursu açtırdım. 300 gönüllü kadına çıktı sayımız. Çocuklarımın hepsini okuttum. Kızım İsveç’te Bakan Yardımcısı oldu. Belediye ile iş birliği yaptım. Her hafta kadınlara kültür gezileri yaptırıyorum. Çocukların gittiği zararlı mekanlar vardı. Bunların kapanması için mücadele ettim. Hatta yapamazsın diyen sosyal partiye karşı kadınları örgütleyip, onların oy vermemesini sağladım ve seçimi kaybettirdim. 30 yıllık partiyi devirdik. Polisle iş birliğine giderek mahallemize torbacıları sokmadık. Her pazartesi polislerle toplantı yapıyorum. İngilizce kursu, örgü kursu açtım. Şimdi amacım suça itilen çocuklar ve gençler için iş yeri açmak. İsveç hükümeti iş birliğinde bunu da başaracağımıza inanıyorum. Çünkü ben doğrunun yanındayım.”

Önerilen Blog :  Gelenek Olarak 4 Yıl Boyunca Okulun İlk ve Son Günü Annesiyle Fotoğraf Çeken Kızın Hüzünlendiren Son Fotoğrafı

 

Kaynak: Onedio

Birbirinden Absürt Afiş ve Uyarılar

Ebeveynlerin Hayatını Kolaylaştıracak Tüyolar