İstanbul’da Trafik Kurallarına Uymayan Sürücülere Şu Ana Kadar 309 Milyon TL Ceza Kesildi!

İstanbul’da araba kullanırken emniyet kemeri takmamak, cep telefonu kullanmak gibi kural ihlali yapanlara, Elektronik Denetim Sistemi (EDS) üzerinden yazılan ceza miktarında büyük bir artış gerçekleşti. Son 3 ayda ise 173 bin kişiye ceza yazıldı. CNN TÜRK muhabiri Özgür Deniz Kaya ve kameraman Mehmet Bulut, Trafik Komuta Kontrol Merkezi’nde sistemin nasıl işlediğini görüntüledi.

 

1. Ceza Kapsamı Genişletildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bünyesinde kurulan ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nce kullanılmakta olan Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) çerçevesinde, kamerayla tespit edilen ihlallere yönelik kesilen trafik cezalarının kapsamı genişletildi. Buna göre; hız yapan veya kırmızı ışıktan geçtiği belirlenen bir sürücüye, eğer bu sırada emniyet kemeri takmadan araç kullanmış ve aynı zamanda cep telefonuyla konuşmuşsa birden fazla ceza kesiliyor. Ayrıca, motosiklet kullanıcılarının da benzer kural ihlali yaptıkları ve kask takmadıkları belgelenmişse ceza yazılıyor.

2. 11 Ayda 309 Milyon Lira Ceza Kesildi.

Ulaştırılan bilgilere göre; 2018 yılında emniyet şeridini ihlal eden 135 bin sürücüye 35 milyon lira, hız sınırına uymayan 393 bin sürücüye 106 milyon lira, drift yapan 46 kişiye ise 236 bin lira ceza kesildi. 11 ayın toplamında, İstanbul’da kesilen ceza rakamı 309 milyon lira olarak açıklandı.

3. Büyükşehir Belediyesi Tarafından Kuruldu.

Trafik kazaları yüzünden meydana gelebilecek can ve mal kayıplarının önlenmesi hedefiyle kurulan EDS, kameralar aracılığıyla sürücülerin trafikte yaptıkları hataları tespit ediyor. EDS’lerin yanı sıra İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ünün Trafik İzleme ve Plaka Tanıma Sistemi kameraları bulunuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan EDS, İl Emniyet Müdürlüğü ile yapılan protokol ile işletilmesi emniyet birimlerine bırakıldı. EDS Kontrol Merkezi Küçükçekmece’de bulunuyor. Sistem çerçevesinde tespit edilen ihlaller, EDS Kontrol Merkezine iletiliyor ve burada kurallara uymadığı belgelenen araçların sahiplerine gerekli cezai işlemler emniyet personeli tarafından uygulanıyor.

Önerilen Blog :  Gelenek Olarak 4 Yıl Boyunca Okulun İlk ve Son Günü Annesiyle Fotoğraf Çeken Kızın Hüzünlendiren Son Fotoğrafı

4. 455 Adet Kamera ile Trafikteki Kural İhlalleri Tespit Ediliyor.

Güncel olarak İstanbul’da, 159’u kırmızı ışık, 97’si emniyet şeridi, 41’i ortalama hız, 21’i ters yön, 92’si park, 16’sı tramvay yolu, 9’u ofset tarama, 3’ü yaya geçidi, 6’sı dönüş yasağı ihlal tespiti yapan ve 11’i de mobil olmak üzere 455 kamera aracılığıyla trafikteki kural ihlalleri tespit ediliyor. EDS ile kural ihlali yaptığı belirlenen sürücülere çeşitli para cezaları veriliyor. Ortalama hızı aşana 235, trafik ışıklarının bulunduğu yerlerdeki ofset tarama bölgesini geçene 108, tramvay yoluna girene 108, dönüş yasağına uymayana 108 ve emniyet şeridini ihlal edenlere 235 lira ceza kesiliyor. Diğer kuralları ihlal edenlere de yine farklı oranlarda cezai işlemler uygulanıyor.

5. Kontrol Merkezinde Yoğunluk.

Sistem dahilinde kamerayla tespit edilen ihlallere yönelik kesilen trafik cezalarının kapsamı daha da genişletildi. Yeni uygulama İstanbul genelinde başlatıldı. EDS Kontrol Merkezi’nde bu sebeple daha fazla yoğunluk yaşanıyor. Bunun sebebi ise trafikte kural ihlalini yaptıkları tespit edilen sürücülere aynı anda birden fazla para cezası verilmesi. Araçların fotoğraflarının ön cepheden çekilmesi üzerine kurulu sistemde, hız ihlali yapan bir sürücüye, emniyet kemeri takmadığı ya da telefonla konuştuğu için de ayrıca ceza kesilmeye başlandı. EDS Kontrol Merkezi’nde birkaç gündür uygulanan yeni yönteme göre birçok sürücüye kesilen cezalar adreslerine postalandı. Herhangi bir kuralı ihlal ettiği tespit edildiğinde fotoğrafı çekilen bir motosiklet sürücüsüne kask takmadığı için de ek bir ceza daha kesiliyor. Trafiğin sıkı bir şekilde denetlenerek kural ihlalleri nedeniyle meydana gelen kazalarda yaşanan can ve mal kayıplarının azaltılmasının amaçlandığı yeni uygulama sadece EDS’lerde için geçerli değil. Aynı zamanda İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü’nün denetimdeki diğer kamera sistemleri içinde bu husus uygulamaya konuldu.

 

Kaynak: CnnTürk

Filistin’e Yardım Diye Topladıkları 3 Milyon Lirayı Gece Kulüplerinde Ezen Şebeke

40 Yılda Açtığı 5 Sergide Bir Eser Bile Satamayan Sanatçı