Instagram Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Son yılların en popüler sosyal medya platformu hangisi sorusuna gelen ortak yanıt Instagram oluyor. Her geçen dönem hayatımızda çok daha fazla yer etmeye başlayan ve kullanıcı sayısı da baş döndüren bir hızla artan bu sosyal medya platformu ile ilgili bilmek isteyebileceklerinizi bir araya topladık. Eğer siz de Instagram’ı daha yakından tanımak ve hakkında az bilinenleri öğrenmek istiyorsanız doğru adrestesiniz.

Instagram 2010 yılının Ekim ayında kullanıma sunuldu. Bu platformu Amerikalı Kevin Systrom ile Mike Krieger kurdu. Ardından Facebook Instagram’ı kuruluşundan yaklaşık 2 yıl sonra, 2012 yılının Nisan ayında satın aldı. Intagram Facebook tarafından 1 milyon dolar karşılığından satın alındı. Şimdi size 1 milyon dolar az gibi görünebilir. Ancak dünya tarihinde sadece 1,5 yıl önce kurulmuş ve bugünkü popülerliği de olmayan bir firmanın 1 milyon dolar gibi yüksek bir meblağla satı alındığına dair örnek sayısı çok az. Yani Facebook tarafından ödenen bu meblağ aslında sanıldığı kadar az bir ücret değildi. Hatta size bir bilgi daha aktaralım. Facebook Instagram’ı 1 milyon dolara satın aldığından Instagram’ın sadece 13 çalışanı bulunuyordu.

Her Gün Kaç Kişi Instagram Kullanıyor?

Bu platformu kullanan kişi sayısı dünya genelinde tam 300 milyonu aştı. Her gün Instagram kullanan kişi sayısı ise 75 milyon civarında! Her gün 70 milyon paylaşım yapılan bir platformdan söz ediyoruz. Şimdiye dek yapılan paylaşım sayısının ise 30 milyardan çok daha fazla olduğu belirtiliyor. Yani Instagram adeta devasa bir paylaşım havuzu!

Peki, Instagram’da en çok takipçi sayısı olan ilk 5 kişi kim, hiç merak ettiniz mi? Yeni takipçi kazanmak için herkesin her gün birbiri ile adeta yarışa girdiği bu platformda en çok takipçisi olanlar sıralamasında ilk sırada Instagram yer alıyor. İşte ilk 5!

  • Instagram
  • Kim Kardashian
  • Beyonce
  • Ariana Grende
  • Justin Bieber

Kim Kardashian’in 2014 yılında paylaştığı nikah fotoğrafı tam 2,4 milyon kişi tarafından beğenilmiş ve adeta beğeni rekoru kırmıştı.

Instagram’da en çok takipçisi olan markayı merak edenler için de bu markanın Nike olduğunu açıklayalım. Özellikle etkileyici görseller paylaşıyor olması bu popülerliğinde belirleyici bir unsura dönüştü. Marka sıralamasını da şu şekilde aktaralım!

  • Nike
  • Adidas
  • Starbucks
  • Topshop
  • Gucci

Peki, sizce Instagram’ı en çok hangi ülkeler kullanıyor? En çok kullanan ülke sizin de büyük olasılıkla tahmin ettiğiniz gibi Amerika Birleşik Devletleri! ABD’yi izleyen ülkeler ise Japonya ve Brezilya! Şirket değerinin de 35 milyar dolara ulaştığı bilgisini meraklıları için aktaralım.

Instagram’ı En Çok Kadınlar mı, Erkekler mi Kullanıyor?

Bu soruya yanıtınızın “kadınlar” olduğunu duyar gibiyiz. Yanıldınız! Yapılan son araştırmaya göre Instagram kullanıcılarının % 51’i erkek, % 49’u kadın. Yani aslında erkekler bu platformu az da olsa kadınlardan daha fazla kullanıyor. Bu platformdan söz ederken selfie kavramına da değinmek gerekir. Selfie, Türkçe adıyla öz çekim Instagram ile hayatımıza giren bir kavram. 2013 yılında Oxford sözlüğüne girmeyi başarmış ve bir resmiyet de kazanmıştı.

Şimdiye dek paylaşılan selfieler arasında en çok popülerlik kazanan ise Amerikalı ünlü talk Show sunucusu Ellen tarafından Oscar ödül gecesinde çekilen bir kare olmuştu. Dünyaca ünlü isimlerin yer aldığı bu selfie çok uzun süre konuşulmuş ve tartışılmıştı. Magazin basınında da kendine geniş bir yer bulmayı başaran bu kare, hemen her ülkede haber olmayı başaran bir selfie oldu.

Kaynak: Crovu

Dünyaca Ünlü Yapımların Ülkemizden Esinlenilmiş Olabileceğini Gösteren Komik Benzetmeler

Dökülen Yapraklarıyla Bulunduğu Yeri Sarı Bir Cennete Çeviren 1400 Yaşındaki Ginkgo Ağacı