İnsanlığın Sonu Gelse Dahi Neslini Sürdürüp Yaşamaya Devam Edecek Canlı: Su Ayısı

Bize öyle bir canlı söyleyin ki bu canlı yüksek sıcaklıklara, dondurucu soğuklara, doğal afetlere, radyasyona, uzay boşluğuna meydan okusun, dayansın ve yaşasın. Eminim aklınıza hiçbir canlı türü gelmemiştir. Bu sorunun cevabı su ayıları olarak bilinen ve dünyanın en dayanıklı canlısı ünvanına sahip olan Tardigradlar.

İlgili Video:

Japonya’da yeni alt türleri keşfedilen su ayılarının ortalama boyları 300 ila 700 mikrometre aralığında değişiyor.  Bu canlıların 8 ayağa sahip olması onları suda ve yosunlarda yaşayan mikro organizmalara karşı daha üstün olmalarına neden oluyor. Su ayılarının en belirgin yanlarının dayanıklılığı olduğunu belirten bilim insanları, bu canlı türünün 150 derece sıcaklığa ve -272 derece soğuğa dayanabileceğini söylüyorlar.

Bilim insanları ayrıca bu canlının uzay araştırmalarında da kullanabileceğini söylüyorlar. 2007 yılında ESA (Avrupa Uzay Ajansı) bir miktar su ayısını alçak yörüngeye götürmüş ve bu canlılar susuz kalsalar dahi 12 gün boyunca hayata tutunabilmişti. Ayrıca bu canlıların radyasyona karşı çok dayanıklı olması da dünya üzerindeki yaşamı sonlandırabilecek büyük felaketlerden de kurtulmayı başarabileceğini gösteriyor. Gama ışınları, asteroit çarpması ve yıldız patlamalarından sağ çıkabilecek bir canlı türünün dünyanın en dayanıklı canlı unvanına sahip olması asla bir abartı değil.

Kaynak : Storia.me

 

Önerilen Blog :  Filmlere Konu Olmuş, Suçsuz Olduğu Halde İnfaz Edilen Dünyanın En Küçük Mahkumu Stinney

Türkiye’yi Gelecekte Dünya Devi Yapma İhtimalli, Dünyanın En Sert Malzemesi: Kübik Bor Nitrür

Kahve Bardaklarını Adeta Birer Sanat Eserine Dönüştüren Berk Armağan