IMDB’ye Göre 2000’den Bu Yana Çıkmış Türk Sinemasının En İyi 25 Filmi

Sinema tarihimizde çok başarılı yapımlar var. Film gurmelerinin iştahını kabartacak olan listede sinema tarihimizden başarılı yapımları görmek mümkün. Imdb puanlarına göre sıralanan listeye göz atalım.

 

25. Behzat Ç.: Seni Kalbime Gömdüm

2011’de çıkan film, çıktığı dönemin en popüler polis memurunu konu alıyor. Emrah Serbes’in Son Hafriyat adlı romanından yola çıkarak hazırlanan polisiye filmi, karmaşık cinayetlerin arkasında yatan sırları çözmeye çalışan Behzat Ç. ve ekibini konu alıyor.

24. Sonbahar

19 Aralık 2008’de vizyona giren film, drama türünde karşımıza çıkıyor. 7.8’lik IMDB puanına sahip olan filmde, ‘Hayata Dönüş Operasyonları’ sonrasında cezaevinden çıkan Yusuf adlı melankolik gencin yaşam mücadelesi işleniyor.

23. Uzak

Nuri Bilge Ceylan tarafından 20 Aralık 2002’de vizyona giren film, drama türündedir. Film, ideallerinden uzaklaşmaya başladıkça hayatın anlamını yitiren ve aklına gitmeyi koyan bir adam ile hayallerinden peşinden koşarak İstanbul’a gelen bir gencin hikâyesini konu ediniyor.

22. Kaybedenler Kulübü

25 Mart 2011’de vizyona giren film, sıradan filmlerin aksine çok farklı bir konuya sahiptir. Bir yayınevi sahibinin ve bar işletmecisinin karşılıklı sohbetinden doğan radyo programı, sonrasında yerini aşk ve yaşam mücadelesine bırakıyor.

21. Pek Yakında

Cem Yılmaz’ın sevilen filmlerinden olan Pek Yakında, 2 Ekim 2014’de seyircisi ile buluştu. Bir Cem Yılmaz klasiği olarak komedi türünde çekilen film, bir hayalin peşinden koşan Zafer’in ve sanatçı dostlarının yaşadığı eğlenceli, komik, duygusal maceralarını konu ediniyor.

20. Gönül Yarası

7 Ocak 2005’de vizyona giren ve bünyesinde bir çok ünlü oyuncunun yer aldığı film, dram türündeki konusuyla karşımıza çıkıyor. Emekli idealist bir öğretmenin geçimini sağlamak için taksicilik yaptığı sırada, pavyonda çalışan bir kadınla tanışmasını konu edinen filmde bir süre sonra her şey sarpa sarar.

19. Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak

20 Kasım 2004 tarihinde vizyona giren film, dram türündedir. Bir yaşam hikayesini merkezine alan filmde, berber ve karpuzcu olan iki kafadarın; idealleri, hayalleri, başarıları ve başarısızlıkları konu ediliyor.

Önerilen Blog :  Yozlaşmanın Her Yerde Olduğunu Gösteren Bir Twitter Floodu

18. Bana Masal Anlatma

Diğerlerine nazaran daha yeni bir yapım olan Bana Masal Anlatma, 9 Ocak 2015 yılında vizyona girmiştir. Romantik komedi türünde olan filmde, dolmuş şoförü Rıza ile Ayperi’nin aşkı konu ediliyor. Leyla ile Mecnun’un senaristinin ellerinden çıkan Bana Masal Anlatma’nın yapımcılığını ise BKM üstleniyor.

17. Bir Zamanlar Anadolu’da

23 Eylül 2011’de vizyona giren film, dram ve gerilim türündedir. Nuri Bilge Ceylan’ın yönetmenliğini yaptığı Bir Zamanlar Anadolu’da filmi, bir doktor ile savcının 12 saatlik gerilim öyküsünü konu ediniyor.

16. Sarmaşık

4 Aralık 2015’de vizyona giren ve dram türünde çekilen film, gemide mahsur kalan mürettebatı merkezine alıyor. Deniz hukuku gereği gemide kalmak zorunda olan mürettebatın yaşadıkları ve huzursuz bekleyişi izleyiciye yansıtılmaya çalışılmış.

15. Kabadayı

Şener Şen’in oynadığı polisiye ve dram türündeki film, 14 Aralık 2007’de vizyona girmiştir. Gayrı-meşru bir şekilde kabadayılık yapan ve kendi kurallarını koyan Ali Osman, ezilenleri koruyarak farklı bir karakter sergiliyor. Ömer Vargı tarafından yönetilen Kabadayı, IMDB’den 7.9 puan almış durumda.

14. Kelebeğin Rüyası

Yılmaz Erdoğan’ın yönettiği ve unutulmazlar arasına giren film, 22 Şubat 2013 tarihinde vizyona girmiştir. Dram türündeki filmde; Kıvanç Tatlıtuğ, Mert Fırat ve Yılmaz Erdoğan gibi ünlü isimler göze çarpıyor. 2 şair genci ve Belediye Başkanı’nın kızı olan Suzan’ı konu alan film, gelecek kaygısı ve verem hastalığını konu alıyor.

13. Dedemin İnsanları

Çağan Irmak’ın yönettiği film, dram ve tarih türündedir. 25 Kasım 2011 yılında vizyona giren filmde, milli duygular ve geçmişte yaşanan zorlu anılar işleniyor.

12. Sen Aydınlatırsın Geceyi

1 Kasım 2013’de vizyona giren film, Fantastik ve Dram türündedir. Başlarda normal görünen bir kasaba, aslına bakılırsa olağanüstü güçlerle dolu insanları barındırıyordur. Tüm halkının özel güçlere sahip olduğu bu kasabada, bir yandan da her şey gayet normal seyrinde devam etmektedir. Öte yandan filmin görsel yönüyle de dikkat çektiğini söylemekte yarar var.

Önerilen Blog :  Zamanın Büyüleyici Etkisi: Yıllar Sonra Aynı Yerde, Aynı Pozu Veren İnsanların Ortaya Çıkardığı Muazzam Kareler

11. İtirazım Var

Yönetmenliğini Onur Ünlü’nün yaptığı ve polisiye-komedi türünde çekilen film, 18 Nisan 2014’de vizyona girmiştir. Eski bir boksörün şimdilerde imamlık yaptığı filmde, bir gün namaz kılındığı sırada çatışma yaşanır ve birçok insan ölür. Cinayeti çözmek isteyen bir polis ise zamanla kendini bambaşka yerlerde bulur.

10. Devrim Arabaları

Uzun bir süre adından söz ettiren, dram türündeki film, 24 Ekim 2008’de vizyona girmiştir. 27 Mayıs darbesi sonucu hayatını kaybeden Cemal Gürsel’in gerçek hikayesinden yola çıkılarak oluşturulan filmde, yerli üretim otomobil yolunda yaşananları konu ediyor.

9. Kader

17 Kasım 2006’da vizyona giren film, dram türündedir. Aşkın masumiyetini işleyen filmde; bolca kovalamaca, aşk, hapis ve cinayet konuları yer alıyor. Ancak her şeye rağmen masumiyetini yitirmeyen bir aşk hikayesi izleyenleri duygulandırıyor.

8. Vizontele

Yönetmenliğini Yılmaz Erdoğan ve Ömer Faruk Sorak’ın yaptığı Vizontele, 2 Şubat 2001 yılında vizyona girdi. Aradan geçen 17 yıla rağmen hala gülerek hatırladığımız film, en büyük eğlencesi sinema filmi olan bir kasabayı konu alıyor. Televizyonun icadındaki heyecanı ve merakı yaşayan kasaba halkı, televizyondan garip beklentilere giriyorlar. Tüm bu yaşananlar, eğer izlemediyseniz sizi çok güldürecektir.

7. G.O.R.A.

Bir dönemin en popüler bilimkurgu filmlerinden olan G.O.R.A, 12 Kasım 2004 yılında vizyona girdi. Yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak’ın yaptığı komedi filminde Cem Yılmaz, Özge Özberk ve Ozan Güven gibi ünlü sanatçılar rol almıştı. Kurnaz ve genç bir adam olan Arif’in yaşadığı olağanüstü olayları konu alan filmde, genç adamın başı uzaylılar ile derde girer. Sonrasında yaşanan kaçış planları ise filme ayrı bir eğlence katıyor.

6. Pardon

4 Mart 2005’de vizyona giren ve komedi türünde olan film, Ferhan Şensoy’un gerçekçi bir olaydan esinlenerek sinemaya aktardığı bir konuyu işliyor. Üç yakın talihsiz arkadaşın yaşadıklarını izleyeceğiniz filmde, İbrahim’in resmi kıyafet fobisi zamanla bir belaya dönüşecektir.

Önerilen Blog :  Yavruyken Kurtardıkları Puma'yı Sahiplenerek Evde Minnoş Bir Ev Kedisine Çeviren Çift

5. Nefes: Vatan Sağolsun

16 Ekim 2009’da vizyona giren ve dram türünde olan filmde, savaş konusu işlemektedir. Ülkemizde çok fazla göremeyeceğimiz bu konu, memleketin özel durumunu ele almaktadır. Güneydoğu’da Irak sınırına yakın bir ilçedeki 40 askerin yaşadıklarını işleyen film, kanınızı donduracak ancak bir yandan da kendine hayran bırakacak görüntülere yer veriyor.

4. Kış Uykusu

Nuri Bilge Ceylan’ın unutulmaz eserlerinden olan ve 13 Haziran 2014’de vizyona giren film, dram türündedir. Haluk Bilginer, Melisa Sözen ve Demet Akbağ gibi ünlü isimlerin rol aldığı film, oyunculuğu bırakan bir sanatçının sonrasında butik bir otal açmasını konu edinir.

3. Dağ

Yönetmenliğini Alper Çağlar’ın yaptığı film, 16 Kasım 2012’de vizyona girmiştir. Aksiyon, dram ve savaş konularını işleyen filmde, normal ve kısa dönem askerlerin yaşadığı olayları ve girdikleri çatışmaları konu edilir. Öte yandan Dağ, en duygulanmam diyenleri bile duygulandıracak türdendir.

2. Babam ve Oğlum

Çağan Irmak’ın yönetmenliğini yaptığı, dramatik komedi türündeki film, 18 Kasım 2005 tarihinde vizyona girdi. ‘Açaydım kollarımı, gitme diyeydim’ repliklerinin kulaklarımızda kaldığı film, bir dönemin en çok konuşulan sinema filmi olmuştur. 1980 darbesinde annesini kaybeden Deniz, bir gazetede yazar olan babası tarafından büyütülmüştür. Sonrasında babası ile birlikte, hiç görmediği dedesinin yanına yaşamaya gider. Yıllardır görüş sebebi ile küslük yaşayan baba ve oğlun yavaş yavaş düzelen ilişkisi, bir dram ile yerle bir olur.

1. Dag II

3. sırada yer alan serinin 2. filmi olan Dağ II, 3 Kasım 2016 yılında vizyona girdi. Oyuncu kadrosu ve etkileyici performanslar ile sinemadan çıkan neredeyse herkesi ağlatan film, 1.’liği gerçekten de bileğinin hakkı ile kazanmış durumda. 9.5’lik IMDB puanına sahip olan filmi izlemediyseniz kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyoruz.

 

Kaynak: Webtekno

Çocuk Gelinin Fotoğrafını Çekmeyi Reddeden Fotoğrafçı Damadın Burnunu Kırdı

ABD’deki En Çirkin Köpek Yarışmasının Birincisi