İklim Değişikliğine Dikkat Çekmek İçin Okula Gitmeme Protestosuyla Nobel’e Aday Gösterilen Kızın Hikayesi

İklim değişikliğine dikkat çekmek için uluslararası çapta okulu ekme protestosuna imza atan 16 yaşında Thunberg, Birleşmiş Milletler’den davet almıştı. Şimdi de Nobel’e aday gösterilen Thunberg’in mücadelesine göz atalım.

 

1.

Hindistan, Güney Kore, Avustralya, Fransa, Almanya, İspanya, İskoçya, İngiltere ve Türkiye gibi yüzlerce ülkeden binlerce öğrenci, iklim değişikliğine dikkat çekme amacıyla okulu astı. Öğrenciler sosyal medyada #FridaysforFuture (#GelecekİçinCuma) ve #ClimateStrike (#İklimDarbesi) gibi etiketleri kullanarak organize oldu. Paris İklim Anlaşması’nın hedefi 2030 yılına kadar küresel ısınmayı 1,5° C ile sınırlandırmak ve karbon salınımını yarı yarıya indirmekti. Anlaşmayı 2015 yılında, ikisi G20 ülkesi olan Rusya ve Türkiye olmak üzere 18 ülke dışında bütün ülkeler imzaladı. Anlaşmayı imzalayan diğer ülkeler -başta ABD- daha ilk yıldan kurallara uymamaya başladı.

2. Etkinliklerini, Eylemlerini Sosyal Medya Üzerinden Duyuran ve Çok Daha Fazla İnsana Ulaşan Greta, Leonardo DiCaprio’nun da Dikkatini Çekmeyi Başardı.

“Dünkü gençlik iklim grevine katılan herkesin yanında olduğumu belirtmek isterim. Umarım herkes, iklim değişikliğine karşı bilinçlenmeyi destekleyen bu hareketten ilham almıştır.”

Greta, “küresel ısınma” kavramı ile ilk kez 8 yaşında tanıştığını ve senelerce bu konu üzerinde çalıştığını/düşündüğünü söylüyor. Kendisi, birçok insanın bu konu hakkında pasif kalması konusunda oldukça şaşkın olduğunu belirtiyor.

Etkinliklerini, eylemlerini sosyal medya üzerinden duyuran ve çok daha fazla insana ulaşan Greta, Leonardo DiCaprio’nun da dikkatini çekmeyi başardı.

3. Greta, 2018 Yılının Ağustos Ayından Beri Cuma Günleri Okula Gitmeyip İsveç Parlementosu’nun Önünde Oturuyor.

Greta’nın eylemi gerçekleştirmedeki amacı, küresel ısınmaya tepki çekmek ve politikacıların bu konu hakkında harekete geçmesini sağlamaktı.

4. Gerçekleştirdiği Eylem Birleşmiş Milletlerin Dikkatini Çekince Kendisini Konuşmacı Olarak Davet Etmişlerdi.

Greta’nın yaptığı konuşmada şu ifadeler yer aldı:

Önerilen Blog :  Hababam Sınıfına Bambaşka Bir Gözle Bakmanızı Sağlayacak Bilgiler

“Yetişkinler sürekli ‘Çocuklara umut vermeliyiz. Onlara bu kadarını borçluyuz’ diyor. Ben sizden umut istemiyorum. Ben sizin paniklemenizi istiyorum. Her gün benim hissettiğim korkuyu sizin de hissetmenizi istiyorum. Harekete geçmenizi istiyorum. Ortada bir kriz varmış gibi harekete geçmenizi istiyorum. Eviniz yanıyormuş gibi davranmanızı istiyorum çünkü aslında olay tam olarak da bu.”

Greta’nın sergilediği dirayetli ve duyarlı bu tutum Nobel Barış Ödülü’ne aday olarak gösterilmesine de vesile oldu.

 

Kaynak: Webtekno

 

”Canım Kızım” Teması İle Gelecekteki Çocuklarına Mesaj Yollayan Twitter Kullanıcıları

Seçim Sonrası Hafızalara Kazınan Birbirinden Fantastik Görüntüler