Hepimiz Tarafından Bilinen Kaplumbağa Terbiyecisi Tablosu Neyi Anlatıyor?

Osman Hamdi Bey, Osmanlı’nın son dönemlerine damga vuran bir entellektüel. Tabii onu çoğunlukla Kaplumbağa Terbiyecisi eseriyle tanıyoruz. Peki Kaplumbağa Terbiyecisi’ni tanıyor muyuz? Kaplumbağa Terbiyecisi ne anlatıyor?

1.


1842’de doğan Osman Hamdi Bey, Osmanlı Devleti adına yurt dışında okuyan ilk öğrenciler arasında yer alıyor. Asıl alanı hukuk olan Osman Hamdi Bey’in aklı daima sanattaydı. Paris’te sanatla içli dışlı olduktan sonra çeşitli görevlerde bulundu. II. Abdülhamit,  Osman Hamdi Bey’i, Sanayi-i Nefise Mekteb-i’ne tayin etti ve Osmanlı’nın ilk güzel sanatlar okulu açılmış oldu.

Osman Hamdi Bey’in serüveni de burada başlıyor. Müzecilik ve sanat konusunda çok çalışkan olan Osman Hamdi Bey’in en ünlü eserlerinden olan Kaplumbağa Terbiyecisi’nin mesajlarından birinin bu çalışmalar olduğu iddia ediliyor.
Kaplumbağa Terbiyecisi tablosunda bir derviş görüyoruz. Bu yaşlı kişinin derviş olduğunu, uzun sakalından ve sırtındaki ney ve kudüm adı verilen çalgıdan öğreniyoruz. Yerde kaplumbağalar ve yeşillikler bulunuyor. Peki şimdi gelelim asıl soruya; Kaplumbağa Terbiyecisi ne anlatıyor?

2. Birinci İddiaya Göre: Kendisi Derviş, İş Arkadaşları Kaplumbağa.

İlk teoriye göre Osman Hamdi Bey kendisini derviş ve çalıştığı kişileri ise kaplumbağa olarak görüyor. Sürekli onlara bir şeyler öğretip, anlatmaya çalışıyor ancak arkadaşlarının yavaşlığı, onları kaplumbağaya çeviriyor. Bu iddiaya göre Osman Hamdi Bey, çalışma arkadaşlarını eleştiriyor.

3. İkinci İddia: Kendisi Derviş, Halk Kaplumbağa.

İkinci bir teoriye göre ise, derviş yine Osman Hamdi Bey ancak kaplumbağa rolünü üstlenenler değişiyor bu sefer. Halka sanatı anlatmaya çalışan (sırtındaki enstrümanlar) derviş ve bu ilerlemeye karşı koyan halk resmediliyor Kaplumbağa Terbiyecisi’nde. Osman Hamdi Bey’in toplumu sanat ve kültürle eğitmek, çok istediği ve önem verdiği bir ilerlemeydi fakat bu isteğine ulaşabildiği pek söylenemez.

Önerilen Blog :  Okula Gidebilmek İçin Bir Poşetin İçinde Nehrin Karşısına Geçen Vietnamlı Çocuklar

4. Bir Başka İddia ise Eserin Başka Bir Çalışmadan Esinlenme Olduğu.

Osman Hamdi Bey’in Kaplumbağa Terbiyecisi, 1906’da yapıldı. Fransız Tour du Monde dergisinde yayınlanan Charmeur de tortues ise 1896 yılında yayınlandı. İşin garip tarafı da Charmeur de tortues, Kaplumbağa Terbiyecisi demek. Osman Hamdi Bey’in babasına yolladığı bir mektupta gönderdiği Tour du Monde dergisini okuduğunu belirttiği ise bir başka ayrıntı.

 

Kaynak: Ceotudent

Medeniyetlerin Doğuşuna ve Çöküşüne Tanıklık Etmiş Galata Kulesi’nin Tarihiyle Alakalı Twitter Floodu

Zamanın Nasıl Akıp Gittiğini Ünlülere Yaptığı Photoshop’larla Gösteren Sanatçıdan Olağanüstü Çalışmalar 2