Henüz 15 Yaşında Dünya Şampiyonu Olan Milli Gururumuz Paralimpik Yüzücü Sümeyye Boyacı

Çocuklara genç yaşta spor aşkının aşılanmasının ne kadar önemli olduğuna daha önce değinmiştik. İşte bu başarı öyküsünün altında yatan bir çok etmenden biri de bu aşkın aşılanması. Dünya çapında bir başarıya imza atarak göğsümüzü kabartan Sümeyye Boyacı’nın hikayesine birlikte göz atalım.

 

1. Sümeyye Boyacı, 5 Şubat 2003’de Eskişehir’de 2 Kolu Olmadan ve Kalça Kemiği Çıkık Bir Şekilde Gözlerini Açtı

2. Özel Bir Okulda İlkokulda Aldı ve Yine Aynı Okulda Ayaklarıyla Yazı Yazmayı Öğrendi

3. Henüz 4.5 Yaşında Ayağıyla Resim Yapmaya Başladı ve Birçok Başarıya İmza Attı

Alexander Pushkin’in Altın Balık isimli ünlü kitabının Türkçe çevirisi için bir resim yaptı. Yaptığı resim o dönemin Cumhurbaşkanlığını yapan Abdullah Gül’e Rusya ziyareti sırasında sunuldu. 2009 ise sulu boya eserleri Moskova’da sergilendi. 2014 yılında yaptığı ebru sanatıyla bir sergiye katıldı.

4. Akvaryumundaki Balıkları Gözlemleyerek Yüzmek İçin Kollarına İhtiyacı Olmadığını Keşfetti

2008 yılında yüzmeye başlayan Sümeyye’nin yüzme koçluğunu, 2012 yılından beri Mehmet Bayrak üstlenmiş durumda. 2016’da Berlin’deki 30. Uluslararası Alman Şampiyonasında yarışan Sümeyye, 2016’da katıldığı Rio de Janeiro, Brazilya’da yapılan Yaz Paralimpik Olimpiyatları’ndan ödülsüz döndü. İtalya Liguria’da düzenlenen 2017 Avrupa Para Gençlik Oyunları’na katıldı ve 50 m Backstroke S1-5 etkinliğinde bronz madalya kazandı.

5. En Son Brezilya’da Düzenlenen Açık Yüzme Dünya Şampiyonası (Open Water Swimming World Championships)’nda Dünya Şampiyonu Olarak Hepimizi Gururlandırdı

26-28 Nisan’da Brezilya’nın Sao Paulo kentinde yapılan şampiyonada sırt üstü yarışlarda 45,92’lik derecesiyle dünya şampiyonluğunu kazanan Sümeyye, 50 metre kelebek stilinde de 3. olarak bronz madalyanın sahibi oldu.

6. Sümeyye Boyacı’nın İnanılmaz Başarısını, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen Twitter Hesabından Bu Şekilde Duyurdu:

7. En İçten Dileklerimiz Seninle Sümeyye Yolun Açık Olsun

 

Önerilen Blog :  Gece Karanlığında Normal İnsanlara Göre Daha İyi Görebilen Kedi Gözlü Çocuk

Kaynak: Listelist

Ne Kadar Ponçik Bir Ülke Olduğumuzu Gösteren Fotoğraflar

Kendi Sesimizi Kayıttan Duyduğumuz Zaman Neden Yabancılık Çekeriz ?