Haluk Levent’in Elfida Şarkısının Arkasında Yatan Hüzünlü Hikayesi.

Türkçe Rock müziğin başarılı temsilcilerinden Haluk Levent’in ne kadar yardımsever ve duyarlı bir sanatçı olduğunu biliyoruz. Bir çoğumuzun diline bir dönem pelesenk olmuş ve hala dinlemeyi sürdürdüğümüz Elfida şarkısının da altında böyle bir hikaye var.

 

1. Haluk Levent’in Duygulandıran Şarkısını Hatırlayalım:

2. ”Elfida İsmi Sonradan Verilmiş Bir İsim. Adı Beyzanur Kızımızın”

“Elfida ismi sonradan verilmiş bir isim. Adı Beyzanur kızımızın. 4 Yaşlarındayken tanıştım.Babası Murat Çelik bir emekçiydi. Kızın amansız bir hastalığı vardı ve bu amansız hastalıkla mücadelesine destek olmak için Cerrahpaşa Tıp Fakültesine gidiyordum, doktorlarla görüşüyordum.”

3. “Haluk Bey, Bu Kızı Gözden Çıkartın.”

“Bir gün doktor odasındaydım ve doktorlardan biri gelip bana “Haluk Bey, bu kızı gözden çıkartın.” dedi. Yanımda da müzisyen arkadaşım Emrah Aydoğdu var. Emrah, “Gözden çıkartılan kadın anlamı Osmanlıca’da Elfida.” dedi. Belki tam birebir anlamını karşılamıyordu ama bir kavram olarak çok uyuyordu. Tabi biz birbirimize sarılıp ağladık. Gerçekten Beyzanur’u çok seviyordum.”

4.  ”Beyzanur’un Son Günlerinde Ona Şarkıyı Söylüyordum Ama o Kendisi Olduğunu Bilmiyordu”

“Ve oturdum şarkıyı yazdım. Sevgili Emrah Aydoğdu da elinden geleni yaptı ve sözlerinde düzenlemeleri yaptık. Ömer Faruk Güney’in de müziği vardı. Bu şekilde Beyzanur’un son günlerinde ona şarkıyı söylüyordum ama o kendisi olduğunu bilmiyordu, Elfida olarak biliyordu. Tabii küçük bir çocuktu son zamanlarında, 8 yaşlarındaydı.”

5.  ”Ya Zaten Dünya Kadar Batmışım, Sıkıntılıyım. Beyzacığım Ne Olur Bari Sen Gitme”

“O dönemde şirketlerim batmış, sözlerdeki “Omzumda iz bırakma, yüküm dünyaya yakın.” Şunu ifade etmek içindi: Ya zaten dünya kadar batmışım, sıkıntılıyım. Beyzacığım ne olur bari sen gitme demek içindi.

6. ”Anne ve Babası Gece Gündüz Nöbetteydiler. Beyzanur’un Kırılganlığından, Hasta Yatağından Dolayı Sarılamıyorlardı.”

“Yüzyıllardır sarılmamış kolların… O sözlerdeki yüzyıllardır sarılmamış kolların cümlesinin sebebi de şuydu: Anne ve babası gece gündüz nöbetteydiler. Beyzanur’un kırılganlığından, hasta yatağından dolayı sarılamıyorlardı. Gerçekten sarılabildiklerini görmedim.”

Önerilen Blog :  Küçük Bir Adada Rastladığı Köpeği Açlıktan Kurtararak Sağlığına Kavuşturan Güzel İnsan

7. ”Beyzanur’un Hep Yağmurlu Gözleri Vardı. Hayata Tutunmaya Çalışan…”

“Sisliydi kirpiklerin ve gözlerin yağmurlu, Beyzanur’un hep yağmurlu gözleri vardı. Hayata tutunmaya çalışan…”

8. ”Beyzanur’u Kaybettik”

”O dönemde hastane personeline Bakırköy’de bir konser verdim. Beyzanur’a iyi baksınlar diye onların gecesine katıldım. O gece evden başka bir yere kaldırılan Beyzanur’u kaybettik.”

9. ”Adını Elfida Koyun Dedim”

“Beyzanur’u kaybetmemizden sonra anne ve babasından rica ettim. Yıllardır Beyzanur’un başındaydınız. Evet kızımızı kaybettik ama lütfen bir çocuk daha yapın dedim. Aradan bir yıl geçti ve beni aradılar. Haluk Abi, bir çocuğumuz oluyor. Adını Elfida koyun dedim. Şu anda o Elfida belki de 8-9 yaşlarında ve bir okulda okuyor. Ablasının ismini taşıyor…”

10. ”Ben Bu Şarkıyı Ticari Amaçla Kullanmak ve Vermek İstemedim ve Vermedim de.”

”Ben bu şarkıyı ticari amaçla kullanmak ve vermek istemedim ve vermedim de. Bu başka bir şeydi. Bir Akdeniz Akşamları faciası daha yaşamak istemiyordum. Biliyorsunuz Akdeniz Akşamları muazzam bir şarkıdır aslında. O dönemin bir öyküsüdür ama herkes okuya okuya artık içimizden gelmeyecek hale geldi. Elfida’nın öyle olmasını istemiyordum, o çok özel bir şarkıydı. Ama ben yurt dışındayken benim bilgim dahilinde olmadan Ankara’dan bir müzisyene verilmiş şarkı. Çok üzüldüm ve kızdım. Ailesi beni aradı, çok özür diledim. Gerçekten benim elimde değildi. Onlar da anlayışla karşıladı ve bundan sonra kimseye vermeme kararı aldık şarkıyı.”

11. ”Omzumda İz Bırakma, Yüküm Dünyaya Yakın.”

12. İşte Elfida…

13. Böylesine Duyarlı Bir Sanatçı Olduğu İçin Haluk Levent’e Teşekkür Ediyoruz ve Diğer Sanatçılara da Örnek Olmasını Temenni Ediyoruz.

 

Kaynak: Listelist

İkizlerle Metroda Yapılan Mükemmel Zaman Makinesi Şakası

İki Güzel Yüreğin Bir Araya Gelmesi: Neşet Ertaş ve Şener Şen’in Karşılaşması