Gece Karanlığında Normal İnsanlara Göre Daha İyi Görebilen Kedi Gözlü Çocuk

Yaşadığı İris Kolobom rahatsızlığı sebebiyle göz bebeği normalden farklı bir şekle sahip olan 6 yaşındaki Kayra Emir Polat, gece karanlığında normal bir insana nazaran çok daha iyi görebildiğini söylüyor.

 

1. Karanlıkta Normal İnsanlara Göre Daha İyi Görebiliyor.

Bursa’nın İnegöl ilçesinde yaşayan 6 yaşındaki Kayra Emir Polat, milyonda bir görülen bir göz hastalığına sahip. Göz bebeğinin olağan dışı şekli sebebiyle çevresi tarafından ‘Kedi gözlü çocuk’ olarak adlandırılan Kayra, bu rahatsızlık sebebiyle karanlık ortamlarda normal bir insana göre daha iyi görebiliyor.

2. 6 Ayda Bir Kontrole Getirin.

Baba Yakup Polat, oğlunun hastalığı ile alakalı şunları söyledi: ”Kayra doğduğunda biz de anlayamadık. İki ay geçtikten sonra gözlerinin farklı olduğunu gördük. Doktora götürdük, ‘diğer gözlere göre çok farklı’ dediler. İnsanların dikkatini çekmeye başladı. Kedi gözü gibi diyenler çok oldu. Doktorlar 6 ayda bir kontrole getirmemizi söylediler. Daha ileride küçük bir ameliyat gerekebilir dediler. Kayra karanlıkta gördüğünü söylüyor, nasıl gördüğünü bilmiyorum.”dedi.

3. Şu An İçin Bir Tehlike Oluşturmuyor.

Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Göz Hastalıkları Uzmanı Operatör Doktor Ali Aghayarov, ‘’Kayra Emir Polat’ın gözlerinde herhangi bir görme kaybı söz konusu değil, belki ilerleyen yaşlarda küçük bir operasyonla bu rahatsızlık düzeltilebilir. Kolobom göz ameliyatı, genetik özellikler, göz travması gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Ancak yine de çoğu kolobom vakasının bilinen bir nedeni yoktur. Bu hastalık sık görülen bir şey değil. Ama Türkiye’de ve dünyada örnekleri var.’’ diyerek durumun en azından şu an için bir tehlike oluşturmadığını belirtti.

4. Nedir Bu İris Kolobom?

Küçük Kayra’nın ‘kedi gözlü çocuk’ lakabını almasına neden olan İris Kolobom, iris üzerinde delik ve yırtık bulunması şeklinde tanımlanıyor. Kolobom, kendiliğinden oluşabildiği gibi vücudun diğer organlarını ve dokularını etkileyen bir sendromun bir parçası olarak da kendini gösterebiliyor. Kolobom genellikle göz bebeğinin kenarında ikinci bir göz bebeği ya da siyah çentik gibi görünüyor. Bu durum, göz bebeğinin alışılmışın dışında düzensiz bir görünüme sahip olmasına neden oluyor. Göz bebeğinden irisin kenarına kadar iris içinde bir bölünme olarak görülebilen Kolobom, tek bir gözü ya da her iki gözü etkileyebiliyor.

Önerilen Blog :  Küçük Bir Adada Rastladığı Köpeği Açlıktan Kurtararak Sağlığına Kavuşturan Güzel İnsan

 

Kaynak: Webtekno

Kadın UFC Dövüşçüsü Kendini Gasp Etmeye Çalışan Adamı Pert Etti

Ülkemizde Yapılan Birbirinden Garip Kardan Adamlar