Fenerbahçe ile Galatasaray Arasında Geçen Müsabakalardan İkonik Fotoğraflar

Derbi deyince Türkiye’de aklımıza Fenerbahçe – Galatasaray derbisi gelir. İki ezeli rakibin arasındaki bu rekabet, seyirci faktörü göz önüne alındığında heyecan veren boyutlara ulaşabiliyor. Aradan yıllar geçmesine rağmen derbilerde göze çarpan en ikonik fotoğraflar bugün bile hafızalarda yerlerini koruyor. İşte Fenerbahçe – Galatasaray derbisinden en ikonik fotoğraflar.

 

1. Johnson’un Attığı Efsane Frikik Golü.

2000 sezonu Fenerbahçe için iyi geçmiyordu. Galatasaray derbisine çıkarken Fenerbahçe’nin maçı büyük bir farkla kaybedileceği tahmin ediliyordu. Hatta Fenerbahçe ile ilgili kale yerine pota taksınlar esprileri yapılırken, Johnson attığı efsane frikik golüyle herkesi ters köşe yapmıştı.

2. Ali Aydın’ın Galatasaray’a 4 Kırmızı Kart Gösterdiği Maç.

16 şubat 2002’de Fenerbahçe ile Galatasaray karşı karşıya gelmiş ve kırmızı kartlar havada uçuşmuştu. Akabinde Ali Aydın’ın hakemliği bırakmasına kadar uzanan olaylar silsilesinde; Emre Aşık, Batista, Hasan Şaş ve Bülent Korkmaz kırmızı kart görmüşlerdi.

3. Roberto Carlos ve Lincoln’ün Unutulmaz Pozu.

12 Nisan 2009’da oynanan derbide durum berabereyken sahada istenmeyen bir takım olaylar yaşanmaya başlamıştı. Bize futbolun dostluk ve kardeşlik olduğunu bir kez daha hatırlatan bu sportmenlik dolu bu karede, iki Brezilyalı Lincoln ve Roberto Carlos birbirlerine sarılarak sanki “Ne yapıyorsunuz siz?” Der gibi izliyorlardı tüm yaşananları.

4. Galatasaray’ın Kadıköy’de Şampiyonluğunu Karanlıkta Kutlaması.

12 Mayıs 2012’de Süper Final uygulamasının son maçında karşı karşıya gelen ezeli rakipler, şampiyonluk için kıran kırana bir maç çıkardılar. Normal sezonu 9 puanla lider bitiren Galatasaray, Süper Final maçlarında puan kaybederek işini zora sokmuştu. Son maçta Fenerbahçe’nin mutlak kazanması gerekiyordu fakat Galatasaray gol yememeyi başardı.

5. 3-0 Geride Olan Fenerbahçe’nin Maçı 4-3 Kazanması.

Fenerbahçelilerin belki de en çok sevindikleri derbi maçıdır 3-0’dan maçın çevrilmesi. İnanılmaz bir geri dönüşe şahit olduğumuz bu derbi, pes etmemenin önemini bir kez daha kanıtlar nitelikte.

6. Graeme Souness’ın Kadıköy’e Bayrak Dikmesi.

Sadece Galatasaray – Fenerbahçe derbisi değil belki de spor tarihinin en ironik fotoğraflarından birisi Graeme Souness’ın Kadıköy’e bayrak dikmesidir. Öyle iz bırakan bir olay ki aradan geçen yıllara rağmen Graeme Souness’a ilk sorulan soruların başında bu geliyor.

7. Türk Telekom Arena’da Gerçekleşen İlk Derbiyi Fenerbahçe’nin Kazanması.

Ali Samiyen’den sonra yeni sahalarına taşınan Galatasaray, yeni sahalarındaki ilk Fenerbahçe derbisinde 1-0 öne geçmesine rağmen skoru korumayı başaramamış ve Fenerbahçe’ye 2-1 kaybetmişti.

8. Nonda’nın Boş Kaleye Attığı Gol.

2007 – 2008 sezonunun en kritik maçlarından biri 32. haftada oynanmıştı. Aynı puanda olan iki takımın mücadelesinde defanstaki arkadaşlarıyla anlaşamayan Volkan Demirel topu ıskalamış ve ardından gelen Nonda topu boş ağlara bırakmıştı.

9. 6-0 Biten Derbi.

Fenerbahçeliler için adeta bayram havası esen 6 Kasım akşamı, Galatasaraylılar için ise eziyete dönmüştü. Karşılaşmanın gollerini Tuncay Şanlı, Ariel Ortega, Serhat Akın (2), Ceyhun Eriş ve Ümit Özat atmıştı. İşin garip tarafı, Fenerbahçe o karşılaşmada 10 kişiyle mücadele etmişti.

10. Sneijder’in 90’a İki Farklı Açıdan Taktığı Goller.

18 Ekim 2014 tarihinde Arena’da karşı karşıya gelen ezeli rakipler için maç oldukça durağan geçiyordu. Dünya yıldızı Sneijder’in ise farklı bir planı vardı. Aynı kaleye ve farklı 90lara attığı 2 golle unutulmaz bir an yaşatmıştı Galatasaray seyircisine.

11. Kupa Finalinde Galatasaray’ın Fenerbahçe’ye 5 Gol Atması.

100. Yılını kutlayan ve özel tasarım formasıyla sahada olan Galatasaray’ın hafızalara kazınan 5-1’lik galibiyeti bir Türkiye Kupası finalinde yaşanmıştı. Ribery’nin gol sevinci tüm Galatasaraylıların hafızasında.

12. Sulu Derbi.

Bir daha görmek istemediğimiz manzaraların başında gelen ve “Sulu derbi” diyerek adlandırılan karşılaşmaya, Fenerbahçe şampiyona sıfatıyla gelmişti. Maçın başlamasının ardından durmaksızın sahaya pet şişeler atılmıştı. Tümer Metin’in tribünlere dönüp “Atın atın. Siz attıkça biz daha çok gol atacağız” demesi hala herkesin hafızasında.

13. Can Bartu’nun veda maçında Metin Oktay ile formasını değiştirmesi.

Dostluk ve rekabeti aynı çerçevede görmek çok ender rastlanan bir durum. İki kulübün iki efsanesi bizlere derbilerin nasıl yaşanması gerektiği hakkında harika bir olaya imza atmışlardı zaten. Sinyor Can Bartu’nun “Fenerbahçe forması giyer misin?” teklifine “Şeref duyarım” sözü ile karşılık veren Metin Oktay… Fenerbahçe ve Galatasaray derbilerinin en güzel karesidir bizler için.

 

Kaynak: Listelist

1 Yıl Önce Twitterda Gıcık Olduğu Kişiyle Bugün Evli Olan Kadının Şirin Hikayesi

62 Yıl Boyunca Sağır ve Dilsiz Zannettiği Eşinin Karaoke Yaptığı Videoyu İzleyen Kadın