Elektrik Faturası 67 TL’nin Üzerinde Gelenler Kendi Tedarikçisini Seçebilecek

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, (EPDK) 2019 yılından itibaren devreye girecek yeni serbest tüketici limitini belirledi. Önümüzdeki yıl, aylık faturası 67 liranın üzerinde olan her abone, pazarlık yoluyla daha ucuza elektrik alabilecek.

 

1.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, (EPDK) 2019 yılında yürürlüğe girecek olan yeni serbest tüketici limitini belirledi. Gelecek yıl, aylık faturası 67 liranın üzerinde olan tüm aboneler, pazarlık yoluyla daha ucuza elektrik temin edebilecek.  Habertürk’ten Esra Nehir’in hazırladığı habere göre EPDK’nın söz konusu kararı 20 Aralık 2018 tarihinde yapılan kurul toplantısında alındı. Serbest tüketici alt limiti 2019 yılı için 1600 kilovatsate (kWh) düşürüldü. Bu değere karşılık gelen piyasa açıklığı talep tarafında yüzde 95.4 olarak hesaplandı.

2.

Belirlenen yeni serbest tüketici limitine göre, yıllık enerji tüketimi 1600 kilowatsaatin (kWh)  üzerine olan veya aylık elektrik faturası 67 liranın üzerinde olan aboneler, “serbest tüketici” sınıfına girecek. Yani, elektrik ihtiyacını il ya da bölge sınırlaması olmaksızın istediği şirketten veya tedarikçiden pazarlık yoluyla temin edebilecek. Böylece aboneler, elektriği daha ucuza kullanabilecek.

3.

Yapılan yeni düzenlemeyle birlikte yaklaşık 5 milyon abone daha serbest tüketici niteliğine kavuşmuş oldu. Türkiye genelinde 1600 kilovatsaatin (kWh) üzerinde tüketimi olan toplam 19.5 milyon abone bulunuyor.  Serbest tüketici alt limiti, 2018 yılını için yıllık 2000 kilovatsaat (kWh) olarak uygulanıyordu. Bu da aylık tüketimi 69 liralık olan abonelere karşılık geliyordu.

 

Kaynak: Haberturk

Önerilen Blog :  Hababam Sınıfına Bambaşka Bir Gözle Bakmanızı Sağlayacak Bilgiler

”Uzaya Çıkan İlk Türk Ne Yapardı?” Tweetine Gelen En İyi Cevaplar

Doktorların Dahiyane Fikriyle Hayata Tutunan Bebek: Bebeği Sandviç Poşetine Sardılar