Einstein’ın Eşine İmzalattığı Korkunç Evlilik Sözleşmesi

Einstein’ın günümüze iz bırakan bir çok çalışmasına hayranlıkla bakıyoruz. Ancak ne yazık ki bilimde gösterdiği başarıları aile ilişkileri içerisinde gösterememiş, hatta eşine içinde korkunç maddelerin yer aldığı soğuk bir evlilik sözleşmesi imzalatmış.

 

1. Babam Bizi; Annemi, Ağabeyimi ve Beni 1914 Ağustos’unda Berlin’deki Peronda Terk Etti.

Albert Einstein, 1903’de Avusturya-Macaristan İmparatorluğu vatandaşı ve zengin bir Sırp ailenin kızı olan Mileva Marić ile evlendi. Bu evlilikten Hans Albert ve Eduard olmak üzere 2 oğlu oldu. Laurent Seksikadındaki yazarın kaleme aldığı ve Eduard Einstein’ın ağzından dökülen sözler şu şekilde: “Babamdan bahsederken dilim niye mi bu kadar zehir saçıyor? Haberiniz yok mu? Cümle âlem biliyor zannediyordum. Babam bizi; annemi, ağabeyimi ve beni 1914 Ağustos’unda Berlin’deki peronda terk etti. O günden sonra da savaş ilan edildi.”

2. 1914’de Einstein’ın Eşi Mileva ile İlişkileri Neredeyse Bitme Noktasına Gelmişti. Üniversite Aşkı Olan Bu İlişki Artık Bitme Noktasındaydı. Einstein, Eşi Mileva’ya Çocuklarının Hatrına Bu İlişkiyi Sürdürebileceğini Ama İstediği Sözleşmeyi İmzalaması Gerektiğini Söyledi.

Şartlar:
A. Aşağıdakilerden sorumlu olacaksın:
1. Giysilerimin ve çamaşırlarımın düzenli olduğundan;
2. Üç öğün yemeğimi odamda düzenli bir şekilde yediğimden;
3. Yatak odamla çalışma odamın tertipli tutulduğundan, özellikle de çalışma masamı benden başka kimsenin kullanmadığından.

B. Toplumsal sebepler kaçınılmaz bir şekilde gerektirmediği takdirde benimle tüm kişisel ilişkini keseceksin. Özellikle aşağıdakileri talep etmeyeceksin:
1. Evde seninle birlikte oturmamı;
2. Seninle dışarıya ya da seyahate çıkmamı.

C. Benimle ilişkinde aşağıdakileri gözeteceksin:
1. Benden fiziksel yakınlık beklemeyecek, bana hiçbir şekilde sitem etmeyeceksin;
2. İstediğim anda benimle konuşmayı keseceksin;
3. İstediğim anda yatak odam ya da çalışma odamdan şikâyet etmeden ayrılacaksın.
D. Beni çocuklarımızın önünde sözlerin ya da davranışlarınla aşağılamayacaksın.

3. Mileva Marić-Einstein Bu Sözleşmeyi Kabul Etti. Ancak İlişkileri Artık Geri Dönülemeyecek Bir Durumda Olduğundan, Birkaç Ay Sonra Çocuklarını Alıp, Eşi Albert’ı Berlin’de Bıraktı. Çocuklarıyla Zürih’te Yaşayan Mileva, Eşinden 5 Yıl Ayrı Yaşayıp 1919 Yılında Boşandı.

Albert Einstein 1919’da  2. dereceden kuzeni olan Elsa Einstein ile evlendi. Çift 1933 yılında Nazi Almanyası’nda Yahudilerin çalışacağı alanlara kısıtlama getirilmesinden dolayı ABD’ye yerleşti.

Kaynak: Oldlaikdays
Önerilen Blog :  Küçük Bir Adada Rastladığı Köpeği Açlıktan Kurtararak Sağlığına Kavuşturan Güzel İnsan

“Kesin Yaşanmıştır Bu” Diyeceğiniz Tweetler

Çukur Dizisinin “Siz Çatışmayın Ulen” Dedirten Çatışma Sahnesiyle Alakalı Atılan En İyi Tweetler