Einstein’ın Çok Bilinmeyen 4 İcatı

Bilim dünyasında çığır açmayı başarmış Albert Einstein’ı hepimiz biliyoruz. Peki bilim dünyasına katkılarını tam olarak biliyor muyuz?  Kitap kulübü kurmuş, keman çalmış ve Kudüs’teki İbrani Üniversitesi’ni kurmuş olan Albert Einstein’ın çok yönlü bir bilim insanı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu çok yönlü bilim insanının icadı olan bazı şeylere göz atacağız.

 

1. Genişletilebilir Ceket

Aldığımız kilolar yüzünden kıyafetlerin üzerimize olmaması durumunu yaşadığımız olmuştur. Einstein gibi zeki bir bilim insanının buna çözüm düşünmesine çok da şaşırmamak lazım tabii ki. Çözüm ise iki düğme seti içeriyor, bir tanesi fit olduğunuz günler için diğeri ise göbeğin biraz çıktığı zamanlar için. Ek olarak, ceket kolları da son derece şık detaylarla tasarlanmış. Şık görünmek için ekstra efor sarf etmekten kaçınan Einstein için beklenmedik detaylar bunlar. “Evrenin genişleyen bir şey olduğunu kabul ettikten sonra ekoseli bir şeyler giyinmek o kadar da zor olmuyor.” demiş.

2. Ses Kayıt Cihazı.

1930’lu yıllarda radyo ve filmler düşündüğünüzden daha revaçtaydı. Einstein da dünyadan tamamen kopmuş, bir kulede sadece bilimle uğraşan bir adam değildi. Hatta öyle ki oynadığı filmler bile olmuş, ayrıca İngiliz aktör Charlie Chaplin ile de yakın dostluklar kurmuştu. Belki de bu yüzden ses kaydıyla ilgili yeni bir cihaz icat etmesi çok da şaşırtıcı olmamıştır. Elektromanyetikten az çok anlıyorsanız bunu tasarlamanın çok da zor olmadığını ilk bakışta anlayabilirsiniz. Alman mühendis Rudolf Goldschmidt ile birlikte ses kayıt cihazları üzerine epeyce çalışmışlar.

3.Otomatik pozlama yapan kamera

Tanınmış bilim insanı, ortamın ışığına göre otomatik tepki veren bir fotoğraf makinesi fikrini ortaya atmış. Einstein bu buluşta Alman icatçı Gustav Bucky ile çalışmış ve Bucky kameralar üzerine birçok patente sahip olmuştur. Patentlere sahip olduktan 5 sene sonra Kodak “elektrik gözlü” diye tanıttığı otomatik tepki veren kamera ile meydana çıkmıştı. Tasarımları bir nevi farklı olsa da Einstein de kendi kameraları için aynı sıfatı kullanmıştı. Einstein neredeyse her konuda olduğu gibi bu konuda da çağının çok ilerisindeydi.

Önerilen Blog :  Hızla Büyümeye Devam Eden Huawei'nin Amerika Tarafından Yasaklanması ve Hakkında Yapılan Yorumlar

4. Einstein-Szilard Buzdolabı.

Einstein, zehirli dumanları sızdıran ve Almanya’da bir sürü insanın ölümüne sebep olan bir buzdolabını duyduktan hemen sonra çok daha güvenli bir buzdolabı tasarlamaya karar verdi. Sonucunda da öğrencilerinden biri olan Leo Szilard ile beraber sabit bir basınçta çalışan, hareketli bir parçası bulunmayan, zehirli duman kaçırma riskini tüm bu düzeneklerle ortadan kaldıran bir buzdolabı icat etti. İkili icatları için 45 patent sahibi oldu. Şu an bile bu dolabın planlarını kullanarak güneş enerjisi ile çalışan bir buzdolabı yapmak mümkün.

Çukur Dizisinden Etkilenerek Soyadlarını Koçovalı Olarak Değiştiren Aile

Dünya’yı Herkesten Farklı Bir Bakış Açısıyla Bizlere Sunan Kerem Ciğerci