Edirne’deki Tesisimiz Sayesinde 1 Yılda 14 Milyon Kilowatt Elektrik Üretilecek

Edirne Belediye Başkanlığı tarafından geçtiğimiz yılın kasım ayında faaliyete geçen Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri’nde, 26 kasımdan itibaren elektrik üretilmeye başlandı. Tesislerin açılışında konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Bu tesiste 1 yılda toplam 14 milyon 16 bin kilowatt saat elektrik üretilmiş olacak. Bu rakam, önümüzdeki yıl 28 milyon kilowatta çıkacak” dedi.

 

1. Tesis 26 Kasım Tarihinde Faaliyete Geçti.

DHA’nın aktarmış olduğu habere göre, Edirne Belediyesi’nin 60 yıldır kullanmakta olduğu vahşi atık depolama sistemine son verilip yerine geçtiğimiz kasım ayında faaliyete geçirdiği Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri’nde 26 kasım tarihinde elektrik üretimine başlandı.

2. ”Tesiste 1 Yılda Toplam 14 Milyon 16 Bin Kilowatt Saat Elektrik Üretmiş Olacak.”

Tamamlanması 16 ay süren ve 26 kasımda elektrik üretime başlayan tesislerdeki törende konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, tesislerde saatte bin 600, ayda ise 1 milyon 152 bin kilowatt enerji üretileceği bilgisini vererek şöyle konuştu: ”Türkiye’de meskenlerin aylık tüketimi 100 kilowattır. Her saatte 16 bin evin 1 aylık ihtiyacını karşılamış olacağız. Bu tesiste 1 yılda toplam 14 milyon 16 bin kilowatt saat elektrik üretmiş olacak. Bu rakam önümüzdeki yıl 28 milyon kilowatta çıkacak. Bu mutluluk ve heyecan tüm Edirne’nin herkese hayırlı olsun. Bunun devletimizin yenilebilir enerji teşvik kapsamında parasal boyutu var. Bugünkü rakamlarla yılda 1 milyon 864 bin dolarlık burada elektrik üretilmiş olacak.”

3. ”Bu Tesis Kendi Gezegenimize Karşı Sorumluluklarımızı Yerine Getirmenin Bir Örneğidir.”

Törende konuşma yapan Edirne Valisi Canalp da çevre problemlerine karşı herkesin gezegene karşı sorumlulukları olduğunu belirterek, “Bugün burada açılan tesis de aslında kendi gezegenimize karşı sorumluluklarımızı yerine getirmenin bir örneğidir. Katı atık dediğiniz zaman ortaya çıkan etkenlerden en önemlisi metan gazıdır. Bugün dünyada en çok konuşulan sorunlardan bir tanesi çevre sorunlarıdır. Amerika’daki, Avrupa’daki üniversitelerin ele aldığı konulara bakın; her zaman için en zirvedeki konulardan bir tanesidir çevre. Metan gazı da bu çevresel sorunlarda en tehlikeli etkendir. Bugün burada açılan tesis, sadece katı atıkların bertarafına yönelik değil, aynı zamanda ortaya çıkan bu metan gazını enerji üretimine dönüştürmek suretiyle onun da bertarafıdır. Dolayısıyla gezegenimiz için külfet olan bir hususunu net bir kazanca dönüştürüyoruz. Bu nedenle burası hem dünya hem de Türkiye için de harikulade bir tesis.”

Önerilen Blog :  Mutluluk Bakanlığı Olan ve Kimsenin Evsiz Kalmadığı Hayal Gibi Bir Ülke Olan Butan'dan Manzaralar

4. Hedefte Ergene Nehri Var.

Ergene Nehri’ndeki kirliliğe de dikkat çeken Vali Canalp, “Biliyorsunuz konu çevre kirliliği oldu mu, herkes Ergene’yle ilgili yorum yapar. İnşallah önümüzdeki sene kuzeyde yer alan, il ve ilçelerde yer alan bu nehre dökülmüş olan katı atıkların bertarafına yönelik çalışmalarda belli bir aşamaya gelindi. Bu sadece endüstriyel atıkların bertarafıyla ilgili değil kentsel atıkların bertarafı şeklindeki tesisleri de bünyesinde barındırıyor. Bu şekliyle derin deniz bertarafının da yapılmasıyla hem bu atıkların bertarafı yapılacak daha sonrasında da Marmara Denizi’ndeki derin atık sulara verilmesi suretiyle Ergene Nehri’nde belli bir temizlik sağlanmış olacak. İnşallah önümüzdeki yıllara Ergene Nehri’ni artık kirliliğiyle anılan bir nehir olarak değil; temiz, berrak sularıyla anılan bir nehir olarak göreceğiz” şeklinde konuştu.

5. Tüm Tesislerde 65 Milyon Liralık Bir Yatırım Yapılmış Olacak.

Katı atık tesislerinin yatırımcısı, Atlas Sanayi ve Ticaret Şirketi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Haberdar, tesisin açılışında, kentin vahşi depolama sorununun çözüldüğüne parmak basarak, “Bu sayede Edirne’nin vahşi depolama sorununun çözümü sağlandı. Hemen ardından metan gazının atmosfere gelişigüzel salınımını önlemek için elektrik enerjisi üretim santralinin kurulum çalışmalarına hız verildi ve bugün ilk elektrik üretecek noktaya gelmiş bulunmaktayız. Toplamda tüm tesislerde 65 milyon liralık bir yatırım yapmış olacağız” diye konuştu.

 

Kaynak: Onedio

Turistlerden 44 Euro Para İsteyip Üstüne Yüzlerine Tüküren Taksiciyle Alakalı Twitter Floodu

Öğretmenlerin Miniklerle Yaşadıkları Komik Olayları Anlattıkları Tweetler