Ebeveynler Dikkat: Whatsapp Üzerinden Yayılan ve İnsanların İntihar Etmesine Sebep Olan Oyun ”Momo”

Mavi balina vakasının bir benzeri Whatsapp üzerinden insanlara ulaşarak psikolojilerini tarumar ediyor. Tehditler, şantajlar ve rahatsız edici görsellerle insanların psikolojileriyle oynayan ve intihara varan bunalımlara sokan oyun gerçek bir tehdit unsuru…

1. Whatsapp Üzerinden Yayılıyor.

Sanal şiddet olaylarına şu an için farklı kıta ve ülkelerde yaygınlaşmaya başlayan yeni bir tanesi daha eklendi. Momo isimli oyunun şu an için kullandığı tek platform ise mesajlaşma uygulaması WhatsApp. Uygulamanın kullanıcılarına yabancı numaralar tarafından mesajlar gönderilerek oynanan bu oyun, önce Latin Amerika’da ortaya çıktı.

2. Tehdit İçeren Mesajlar Almaya Başladılar.

BBC’nin haberine göre Meksika polisi konuyu şöyle aktarıyor:

“Momo, Facebook’ta bir sosyal medya grubu olarak faaliyet göstermeye başladı. Bir grup insan, yabancı bir numarayı aramak konusunda birbirlerine meydan okudular. Birçok kullanıcı, Momo’ya mesaj attıklarını ve geriye mesaj olarak şiddet içeren fotoğraf geldiğini söylediler. Bazıları tehdit içeren mesajlar aldıklarını ve hatta bazıları da kişisel bilgilerinin açıklanacağı konusunda tehdit edildiklerini söylüyor.”

3. Görmezden Gelme Çağrısında Bulunuldu.

Oyun şu anda Latin Amerika sınırlarını aştı; ABD, Fransa ve Nepal’de çeşitli şikayetler duyulmaya başlandı. İspanya’da polis bu oyuna karşı uyarıda bulunarak vatandaşlara görmezden gelme çağrısında bulundu.

4. Kuş Kadın İsimli Heykel.

Reddit üzerinden Momo oyunundaki profil fotoğraflarında bulunan ürkütücü kadının kim olduğuna ilişkin tartışmalar dönüyor. Elde edilen bilgilere göre söz konusu fotoğraftaki rahatsız edici görünüme sahip kadın, Japonya’daki Vanilla müzesinde yer alan bir sergide bulunan “Kuş Kadın” isimli heykelin ta kendisi.

5.

BBC’nin aktardığına göre Meksika polisinin siber suçlarla mücadele birimi, tanınmayan bir numara ile mesajlaşmanın tehlikeleri yanında 5 farklı başlık sıraladı:

  • Kişisel bilgileriniz çalınabilir
  • Şiddet öven bir dil kullanılıyor ve kişiler intihara sürüklenebiliyor
  • Kullanıcılar tehdit ve taciz ediliyor
  • Kişilerden zorla para elde edilebiliyor
  • Oyuna katılanlar, depresyon ve kaygı ataklarına kapılabiliyor
Önerilen Blog :  Einstein'ın Çok Bilinmeyen 4 İcatı

6.

Son olarak da dehşet veren bir iddiaya göre Momo, çocukları da sürece dahil etmek için popüler bilgisayar ve akıllı telefon oyunu Minecraft üzerinden de ilerlemeye başladı.

Her ihtimale karşı çocuklarımızın ellerine bir telefon ya da tablet verip onları bir köşede unutmamak gerekiyor. Bazı durumlarda internet, sokaklardan daha güvensiz bir hale gelebiliyor. Bu nedenle biz de aileleri, çocukları ve gençler korumak konusunda sorumluluk üstlenmeye davet ediyoruz.

 

Kaynak: Webtekno

Vietnam’daki Devasa Eller Üzerine Kurulan Köprü Nefes Kesiyor

İtalya Hakkında İlginç Bilgiler